Newsy

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów

2025-05-23  |  06:22
Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Stream Type LIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
00:00
Fullscreen
00:00
Mute
Playback Rate
1

    Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.

    – Zaprezentujemy troszeczkę zmienione wersje naszych wielkich hitów, m.in. „Słodkiego, miłego życia”, „Black and White”. Będą to nieco inne wykonania, z towarzyszeniem orkiestry, ale mam nadzieję, że zabawa będzie jak zwykle przednia. Na razie jednak zostawiamy wszystko w tajemnicy – mówi agencji Newseria Grzegorz Skawiński.

    – To jest niespodzianka, nie chcielibyśmy zdradzać szczegółów, bo czar by prysł – dodaje Waldemar Tkaczyk.

    Niespodzianki raczej nie będzie, jeśli chodzi o stylizacje muzyków. Obaj panowie od lat mają słabość do jednego koloru.

    – Myślę, że będziemy ubrani bardzo kolorowo, czyli tak jak widać, na czarno. Ale może jakiś biały element, czyli black and white się pojawi – mówi Grzegorz Skawiński.

    Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk podkreślają, że lubią występować w sopockim amfiteatrze, bo mają wiele miłych wspomnień związanych z tym miejscem. Pierwszy koncert oficjalnie pod nazwą Kombi, wówczas ze Sławomirem Łosowskim zagrali w sierpniu 1976 roku właśnie w Operze Leśnej w ramach Międzynarodowych Konfrontacji Muzycznych „Pop Session”. Również jubileusz 15-lecia istnienia zespół świętował na tej scenie.

    – Opera Leśna to jest nasz drugi dom, bo nie dość, że mieszkamy w Trójmieście, a ja nawet w Sopocie, już od wielu lat, to zawsze czujemy się tam znakomicie. Na tej scenie wystąpiliśmy kilkadziesiąt razy, po raz pierwszy na festiwalu w latach 80. Zawsze wracamy tam z dużą przyjemnością. Teraz Opera Leśna trochę się zmieniła na bardziej nowoczesną, chodzi o zabudowania itd., tak że jest jeszcze wygodniej, jeszcze milej – mówi Waldemar Tkaczyk.

    Tym razem będzie to szczególny występ w karierze zespołu Kombii. W tym roku muzycy obchodzą bowiem okrągły jubileusz.

    – Zaczynamy świętować 50-lecie naszej współpracy. Z tej okazji mamy całą trasę letnią i będzie to mniej więcej pod tym hasłem, aczkolwiek bez jakichś szczególnych obchodów, choć może jakiś specjalny koncert się zdarzyć – mówi Grzegorz Skawiński.

    – Lato będzie bardzo pracowite, cały grafik mamy wypełniony w zasadzie do późnej jesieni. Jest nam bardzo miło z tego powodu, że ludzie nas ciągle słuchają, przychodzą na nasze koncerty, pamiętają nasze piosenki, że nasza praca nie poszła na marne i po prostu nadal możemy prezentować naszą muzykę – mówi Waldemar Tkaczyk.

    O przyjaźni Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka oraz ich pasji do muzyki opowiada książka zatytułowana tak jak jeden z najbardziej znanych ich utworów: „Królowie życia”. To wywiad rzeka, w którym artyści wspominają swoje muzyczne początki, wielkie sukcesy, ale i porażki, po których udawało im się podnieść i grać dalej.

    – Prywatnie to my codziennie świętujemy, bo nasze granie, oprócz tego, że jest oczywiście naszą pracą, to jest też jednym wielkim świętem – mówi Waldemar Tkaczyk

    – Właśnie, nie tylko świętem dla publiczności, ale też świętem dla nas, bo muszę powiedzieć, że po tych wszystkich latach my ciągle lubimy grać, ciągle nas to kręci. Jesteśmy w tym zawodzie z miłości do muzyki, z miłości do naszych fanów, odbiorców. I przy okazji jest to zawód, który pozwala nam godnie żyć i to się wszystko ładnie splata – dodaje Grzegorz Skawiński.

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Dziecko

    Edukacja

    W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

    W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

    Psychologia

    Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

    – Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.

    Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć