Mówi: | Monika Grzelak |
Funkcja: | instruktorka tańca |
Firma: | Dance Avenue Koordynacja Formacji Tanecznych |
Taniec przynosi korzyści osobom w różnym wieku. Wystarczy dopasować odpowiednią technikę i częstotliwość zajęć
Zacząć naukę tańca można w każdym wieku i nie ma znaczenia poczucie. Takie zajęcia mogą być formą terapii, rozrywki, sposobem na spędzenie wolnego czasu czy możliwością podszkolenia swoich umiejętności. Instruktorzy podkreślają, że taniec jest dla każdego. Dla najmłodszych to pierwszy kontakt z muzyką i rytmem, dla dzieci i młodzieży – możliwość pracy w zgranej grupie i rozwijania swojej osobowości, a dla dorosłych – pasja, a przy okazji sposobność do spotkań towarzyskich.
Instruktorzy zachęcają, by wyzbyć się wszystkich niepotrzebnych lęków i spróbować przekonać się do tańca. A kto raz przyjdzie na takie zajęcia, z pewnością powróci na parkiet i będzie chciał kontynuować taneczną przygodę.
– Taniec jest fantastyczną formą relaksu i rozrywki. Po całym dniu spędzonym w pracy, gdzie mamy bardzo dużo stresu i obowiązków, przychodząc na lekcje tańca, możemy znaleźć się tak jakby w innej rzeczywistości. Możemy przestać myśleć o tym, co nas dotyczyło w ciągu całego dnia, tylko się zrelaksować, przy okazji spotkać nowe osoby, nauczyć się czegoś nowego i troszkę zmęczyć. A wiadomo, zmęczenie to wysiłek fizyczny, czyli endorfiny. Dodatkowe korzyści z tańca to jeszcze fakt, że przy okazji możemy popracować nad naszą postawą, sylwetką i mięśniami brzucha – mówi Monika Grzelak, instruktorka tańca Dance Avenue Koordynacja Formacji Tanecznych.
Monika Grzelak podkreśla, że taniec jest odpowiednią formą spędzania wolnego czasu dla osób w różnym wieku. Dzieci na przykład podczas takich zajęć mogą dobrze spożytkować swoją energię, a osoby w sędziwym wieku powinny je traktować jako sposób na opóźnienie demencji starczej, ponieważ podczas zapamiętywania choreografii uaktywniają się dwie półkule mózgowe.
– Taniec jest również wspaniałą formą rozwoju dla młodzieży. Dziewczynki przychodząc na zajęcia taneczne, uczą się gracji, płynności ruchów, a przy okazji wyrabiają sobie dobry gust i smak. Ja preferuję zajęcia latynoskie i taką młodzież prowadzę. Podczas tych zajęć rozmawiamy nie tylko o tańcu, lecz także o tym, w czym nam jest dobrze, jak zakryć swoje mankamenty w sylwetce. Poza tym piękne stroje, cekiny, falbany, pióra, to jest chyba to, o czym marzy każda nastolatka. Na zajęciach tanecznych uczymy się współpracy w grupie, nawiązywania nowych kontaktów, odpowiedzialności za całą grupę, za drugiego człowieka. I to są wszystko wartości, które potem są bardzo pomocne w życiu zawodowym – mówi Monika Grzelak.
Zdaniem instruktorów nie należy sobie wmawiać, że nie mamy poczucia rytmu czy nie nadajemy się do tańca. Wszystko można wypracować, ważna jest tylko liczba godzin spędzonych na parkiecie.
– Na początek, jeżeli jesteśmy osobami, które nie są do końca przekonane, to zachęcam do zajęć raz w tygodniu, popróbować różne techniki taneczne. Pójść sobie na taniec współczesny, na salsę, na latino, na zajęcia w parach, nic na siłę. Potem, jeżeli wybierzemy sobie swój styl tańca, który nam najbardziej odpowiada i będziemy się chcieli rozwijać w tym, kształcić i doskonalić, to instruktor na pewno pokieruje i dobierze dodatkowe zajęcia, czy to uzupełniające, czy po prostu zwiększymy intensywność zajęć – mówi Monika Grzelak.
Dla początkujących dorosłych odpowiednią formą jest taniec użytkowy. Zdobyte w ten sposób umiejętności można później wykorzystać na weselach, potańcówkach i imprezach firmowych.
– Jest to połączenie techniki prowadzenia wywodzącej się z tańców latynoskich pod takim uproszczonym krokiem jive’a. To nam daje taką możliwość, że potem przy wszystkich nagraniach takich na cztery, wziąć ciocię, babcię, kuzynkę, poprowadzić do tańca i świetnie się bawić. Na początek doradzam na roztańczenie taniec użytkowy dla dorosłych. Natomiast dla dzieci i młodzieży, co nam w duszy gra – może to być taniec współczesny, taniec towarzyski, salsa czy tańce latynoskie, a dla chłopaków może breakdance, hip-hop lub akrobatyka. Mamy wiele możliwości – podkreśla Monika Grzelak.
Czytaj także
- 2025-04-14: Marta Wiśniewska: Ludzie czekali na nowy kawałek takiej kolorowej Mandaryny. Jestem mądrzejsza i silniejsza niż kiedyś
- 2025-04-03: Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”
- 2025-03-05: Małgorzata Potocka: Wydaje mi się, że ja wczoraj otworzyłam Teatr Sabat. Te 25 lat to była chwila moment
- 2025-01-31: Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
- 2025-02-07: Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
- 2025-01-22: Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
- 2025-02-21: Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca
- 2025-01-09: Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
- 2025-01-16: Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.