Newsy

Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla uczulonych na roztocza

2013-11-19  |  07:00

30 procent Polaków ma stwierdzoną alergię i boleśnie ją odczuwa. Połowa z nich to osoby uczulone na roztocza kurzu domowego. Właśnie zaczyna się dla nich najtrudniejszy okres, bo jesienią i zimą roztocza gromadzą się i rozmnażają w domach. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest jak na razie długoletnie odczulanie.

Katar, zmiany skórne, napady kaszlu to tylko niektóre z objawów, jakie można zauważyć u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego.Alergenem są białka zawarte w ich odchodach. W czasie jesieni i zimy pojawia się ich najwięcej, bo warunki do ich rozmnażania są sprzyjające. Nagrzewamy mieszkania, zamykamy okna, przez co temperatura w domach wzrasta i jest duszno.

Roztocza potrzebują mniej więcej 70-80 proc. wilgotności – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog – Potrzebują odpowiedniej temperatury, około 22-23 st. Celsjusza i potrzebują nas. A właściwie naszego złuszczonego naskórka. Około 150 mg naszego naskórka potrafi wyżywić około 3 tys. roztoczy przez okres jesienno-zimowy.

Najwięcej roztoczy gromadzi się w łóżku, w kołdrze, na poduszce czy na dywanie. Dlatego alergicy powinni dbać o czystość tych miejsc.

–  Jeżeli będziemy prali kołdrę, poduszkę w temperaturze 60 st. przez godzinę, one zginą. Jeżeli zastosujemy niską temperaturę, czyli włożymy poduszkę, kołdrę do zamrażalnika albo wyrzucimy na zewnątrz jak temperatura jest minus dziesięć, minus piętnaście, to w ciągu sześciu godzin roztocza zginą – mówi dr Piotr Dąbrowiecki i wylicza, że można również zastosować chemiczne środki roztoczobójcze, preparaty, które zlepiają odchody roztoczy i powodują, że one się nie unoszą.

Metody takie nie są jednak stuprocentowe, wcale nie muszą pomóc.

Dlatego tak naprawdę profilaktyką i leczeniem uczulenia na roztocze kurzu domowego, to jest immunoterapia swoista – tłumaczy
alergolog.

Chodzi o tradycyjne odczulanie za pomocą zastrzyków lub kropli czy tabletek. Terapia jest czasochłonna, może trwać do trzech lat, ale jej skuteczność wynosi 80 proc. Leczenie mogą rozpocząć dzieci od szóstego roku życia. Stosować mogą je także osoby starsze do ok. 50 roku życia bez przeciwwskazań m.in. chorób nowotworowych, autoimmunologicznych. Kluczowa w skutecznie przeprowadzonym leczeniu jest dyscyplina pacjenta, jego współpraca z lekarzem.

Jeżeli pacjent nie rozumie, jak wygląda ta metoda i nie chce się zastosować do naszych zasad, które prosimy, żeby podpisał w kwestionariuszu zgody na leczenie, nie możemy odczulać – mówi dr Piotr Dąbrowiecki.

Wśród nas żyje ok. 50 rodzajów roztoczy. Niebezpieczne dla człowieka są m.in. dermatophagoides pteronyssinus i dermatophagoides farinae. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Zdrowie

Tomasz Ciachorowski: Po czterdziestce nasze ciało nie jest już tak sprawne jak wcześniej. Imają się go różne choroby, dolegliwości i łatwiej o infekcje

Aktor zaznacza, że po czterdziestce stał się wielkim entuzjastą profilaktyki i na bieżąco monitoruje stan swojego zdrowia. Korzysta więc z dobrodziejstw medycyny i docenia, że dzięki regularnym badaniom może mieć kompleksową wiedzę na temat tego, co się dzieje w jego organizmie. Tomasz Ciachorowski uważa, że w pewnym wieku trzeba już dbać o siebie ze zdwojoną siłą. Dobrą kondycję pomaga mu zachować także aktywny styl życia. Szczególnie lubi jeździć na rowerze.

Psychologia

Katarzyna Zielińska: Na dobranoc nie oglądamy telewizji, tylko czytamy dzieciom książki. To jest ten moment, kiedy możemy budować relację z naszymi pociechami

Aktorka, która jest ambasadorką kampanii #TataTeżCzyta2024, zapewnia, że wraz z mężem z ogromną przyjemnością kultywuje tradycję wieczornego czytania swoim synkom, ośmioletniemu Henrykowi i sześcioletniemu Aleksandrowi. Chłopcy mają już ulubione lektury, wśród nich są miedzy innymi książki detektywistyczne, przyrodnicze, o sporcie i o kosmosie. Katarzyna Zielińska podkreśla, że cała rodzina uwielbia ten wieczorny rytuał i czerpie z niego wiele korzyści.