Newsy

Katarzyna Warnke: Stosunek do kobiety jako do reproduktora nas zezwierzęca. To jest po prostu niehumanitarne

2020-11-12  |  06:21

Aktorka podkreśla, że niedawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego łamie prawo kobiet do decydowaniu o własnym ciele. Zaznacza, że razem z mężem solidaryzują się ze strajkującymi kobietami. Piotr Stramowski tłumaczy, że głośne wsparcie protestu uważa za swój obywatelski obowiązek. Czuje potrzebę, by sprzeciw wyrazić publicznie i tym samym okazać, że nie zgadza się z patriarchalnymi poglądami panującymi w Polsce.  

Trybunał Konstytucyjny niedawno orzekł, że przepis uchwalony w 1993 roku dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. To wywołało protesty w całej Polsce. Kobiety masowo wyszły na ulicę, by sprzeciwić się odbieraniu im praw. 

– Wielu z nas kieruje się starymi wzorcami, które już nie są aktualne. To patriarchalne podejście, które mówi, że mężczyzna jest silny i jego miejsce jest powyżej kobiety. Ja się z tym nie zgadzam i uważam, że powinniśmy dążyć do równości – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Piotr Stramowski.

Zaznacza, że społeczeństwo bardzo często utożsamia go z postaciami policjantów oraz silnych mężczyzn, które zdarza się mu grać. Dlatego tym bardziej pragnie stanowczo sprzeciwić się patriarchatowi, który tak intensywnie obecny jest w umysłach Polaków. Chciałby pokazać, że mężczyźni wspierają kobiety i walczą o ich dobro razem z nimi.  

– Kobiety nie miały łatwo przez setki, a nawet tysiące lat. Teraz to się może zmienić. Nie jest to jednak zmiana nagła. Postępuje powoli i podejrzewam, że może potrwać nawet ponad wiek. Wierzę jednak, że będzie miała miejsce. Działania osób publicznych, również mężczyzn, mogą zmienić panujące patriarchalne podejście – podkreśla aktor.

Katarzyna Warnke zaznacza, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotknęła ją osobiście. Zwraca uwagę, że działania rządu są nielogiczne, ponieważ władza w żaden sposób nie pomaga ludziom z niepełnosprawnością. Rodziny nie dostają żadnego wsparcia i często traktowane są z pogardą.

– To forma rewolucji, która się do tej pory nie zdarzyła. Decyzja Trybunału, a właściwie pseudo-Trybunału Konstytucyjnego jest dla mnie bolesna jak nic innego, co wydarzyło się w trakcie mojego dorosłego życia. To jest po prostu niehumanitarne. To kompletnie nienowoczesne podejście i zamach na rodzinę – mówi.

Aktorka tłumaczy, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego niesie ze sobą ogromne konsekwencje. Jeśli społeczeństwo zgodzi się na nią, otworzy władzy furtkę do nowych, jeszcze bardziej drastycznych postanowień. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nie milczeć, lecz wyrażać swój sprzeciw, jednocząc się z kobietami, które biorą udział w protestach.          

– Nie możemy patrzeć na medycynę tak, jakby się nie rozwinęła przez te kilkadziesiąt lat. W ten sposób blokuje się również edukację seksualną oraz antykoncepcję. To niczym wizja podręcznych z popularnego serialu. Stosunek do kobiety jako do reproduktora nas zezwierzęca – zaznacza Katarzyna Warnke.

Aktorka ma nadzieję, że Polki nie przestaną walczyć o swoje prawa. Zaznacza, że tylko w ten sposób w społeczeństwie równowaga będzie możliwa do osiągnięcia. Solidaryzuje się ze strajkiem i sprzeciwia wobec decyzji TK.

– Zryw jest przede wszystkim zrywem młodych ludzi. Nareszcie mają powód, żeby wyjść na ulice. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotknęła kobiet o różnych poglądach. Ta siła się nie zatrzyma i bardzo się z tego cieszę. Być może dojdzie do jakichś zmian – tłumaczy.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Tomasz Jacyków: Na Zanzibarze mamy obecnie Zegrze. Ludzie nie widują się dziesięciolecia, a tam są najlepszymi kolegami

Pandemia spowodowała duże zmiany w życiu codziennym Polaków. Obostrzenia  w kraju i poza nim nastręczają wielu trudności z podróżowaniem. Tomasz Jacyków tłumaczy, że wolny czas można wykorzystać produktywnie. Na przykład na analizę własnego postępowania. Stylista zwraca uwagę, że przerwa od turystów dobrze zrobi naszej planecie, zmęczonej ciągłą ingerencją i eksploatacją człowieka. Przyznaje, że w najbliższych miesiącach nie wybiera się na egzotyczne wakacje i nie zamierza lecieć na tak popularny ostatnio Zanzibar.

Medycyna

Nowe technologie przenoszą leczenie laryngologiczne i otolaryngologiczne na wyższy poziom. WOŚP będzie zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu

Nanotechnologia i nanomedycyna to nowe i szybko rozwijające się dziedziny zajmujące się wykorzystaniem m.in. urządzeń o skali jednej miliardowej metra oraz sposobami wykorzystania ich specjalnych właściwości w diagnostyce i leczeniu chorób. To w otorynolaryngologii poczyniono pewne postępy w wykorzystaniu tych nowych metod leczenia. Nowe technologie mogą zrewolucjonizować leczenie, w Polsce jednak mało który szpital jest wyposażony w nowoczesny sprzęt. Dlatego 29. Finał WOŚP skupia się na zakupie urządzeń dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

 

Ochrona środowiska

Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa. Większa liczba zgonów w 2020 roku to w dużej mierze efekt smogu

Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. – Nie zdajemy sobie sprawy, że gdyby tych pyłów nie było w powietrzu, wirus nie miałby na czym osiąść. One są taksówką, którą bakterie i wirusy wjeżdżają do organizmu – podkreśla ekspert.