Mówi: | L.U.C. Łukasz Rostkowski |
Funkcja: | raper, producent muzyczny |
L.U.C. gwiazdą Festiwalu Wschód Kultury w Białymstoku. „Budujemy mosty i dialog pomiędzy narodami”
– Do udziału w festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku przekonała mnie przede wszystkim jego misja. To, że stawia sobie za cel podkreślanie wagi dialogu międzykulturowego i międzynarodowego, a w tym czasie jest to niezwykle istotne – podkreśla L.U.C. Muzyk bardzo ceni sobie projekty łączące artystów z różnych krajów, sam także jest współtwórcą jednego z nich. Do występu na białostockiej scenie tym razem zaprosił m.in. Magdalenę Kumorek, Mateusza Pospieszalskiego, a także lokalnych wykonawców.
W tym roku odbędzie się już 10. edycja Festiwalu Inny Wymiar. Od dekady prezentuje on bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje także ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię tego regionu. W tym roku w ramach tego niezwykłego projektu planowane są 22 wydarzenia, wśród nich aż 10 koncertów.
– 25 sierpnia mamy przyjemność wystąpić na Wschodzie Kultury w Białymstoku z orkiestrą Rebel Babel Ensemble, właściwie z jej bardziej elitarną jednostką filmową, z Rebel Babel Film Orchestra. Zagramy materiał, w którym przedstawiamy historię polskiej muzyki filmowej, przearanżowaną w nowoczesny sposób, bardzo brassowy, na orkiestry brassowe, dęte, mieszające elektronikę, jazz, hip-hop, ale jednak bardzo osadzone w muzyce filmowej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle L.U.C. Łukasz Rostkowski, raper, producent muzyczny.
Projekt Rebel Babel realizowany jest od siedmiu lat. To eksperymentalny, nowatorski zespół, który angażuje i zaprasza do orkiestry muzyków z różnych sfer, poruszając ważne problemy społecznie. Artyści łączą muzykę współczesną z lokalną muzyką tradycyjną, kulturę wysoką z kulturą ulicy, a także muzyków, wokalistów i kompozytorów z różnych regionów, krzyżując ich kultury i języki zarówno w rozumieniu muzycznym, jak i lingwistycznym.
– Iskrą do jego powstania z jednej strony był Wrocław jako Europejska Stolica Kultury, ale przede wszystkim – konflikt na Krymie w 2014 i narastające nastroje ksenofobiczne w Europie. Pomyślałem, że trzeba zareagować na to artystycznie. Stworzyliśmy orkiestrę, która buduje mosty, buduje dialog pomiędzy narodami, czerpie z tradycji muzycznych różnych regionów, pokazując piękno różnorodności i istotę ludzkości jako bardzo barwnej cywilizacji, która powinna ze sobą współpracować i się miłować, bo to jest też bardzo projekt o miłości – mówi L.U.C. Łukasz Rostkowski.
Artysta przekonuje, że udział w Festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku jest dla niego dużym zaszczytem. To wydarzenie kulturalne nie tylko bowiem dostarcza rozrywki, ale także ma ogromną wartość dodaną.
– Do udziału w tym festiwalu przekonała mnie przede wszystkim jego misja, to, że stawia sobie za cel podkreślanie wagi dialogu międzykulturowego, międzynarodowego. A w tym czasie to jest niezwykle istotne. To jest bardzo wartościowy festiwal i podoba mi się to, że jego organizatorzy budują mosty pomiędzy miastami, że od lat podkreślają wagę współpracy pomiędzy regionami i myślenia o sztuce w sposób nie tylko lokalny, ale też globalny – mówi.
Na scenie wraz z nim gościnnie wystąpi Magdalena Kumorek, która zaśpiewa utwory „Nim wstanie dzień” i „Meluzyna” z „Akademii Pana Kleksa”. Będzie można również usłyszeć kompozycje z kultowego „Czterdziestolatka” i „Dziecka Rosemary”.
– Pojawi się także Mateo Pospieszalski, który będzie w tym koncercie i grał, i śpiewał. Myślę, że pojawi się też jakiś akcent lokalny, zaprosimy również kogoś z Białegostoku, ale o tym będziemy mówić wkrótce – zapowiada L.U.C. Łukasz Rostkowski.
Muzyk przekonuje, że ma spory sentyment do Białegostoku. Wiele razy występował już na miejscowej scenie, tym bardziej cieszy się więc, że może uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie. Poza tym uważa, że w tym szczególnym czasie, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, niezwykle ważna jest integracja artystów z Polski Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego. Ta inicjatywa jest więc ponadczasowa.
– Taka integracja artystów jest elementem bardzo istotnym teraz i takim będzie również w przyszłości. Dla nas to już stanowiło esencję działania mniej więcej od 2015 roku, a teraz to nabiera oczywiście wyjątkowego znaczenia. Żyjemy w czasach, w których w sposób bardzo brutalny pisze się historia, i myślę, że gdyby ten przepływ kultury między Rosją a Europą był większy, to mogłoby do tego nie dojść – mówi.
L.U.C. wspomina, że w ciągu ostatnich siedmiu lat on sam kilkukrotnie próbował zapraszać do współpracy muzyków z Rosji, żeby móc nawzajem dzielić się swoim dziedzictwem kulturowym i zacieśniać więzi towarzyskie.
– Kiedy spotkają się muzycy z Ukrainy i z Rosji i zagrają razem koncert, a później spędzą ze sobą trochę czasu, to nagle okazuje się, że mogą się dogadać. To są właśnie te mikrodziałania, które potem mogą przekładać się na większe działania, które znowu mają szansę przekładać się na pokój na świecie. Teraz mamy tutaj przed sobą wielką misję i naprawdę bardzo dużą rolę do odegrania, ponieważ czuć wielką izolację tych dwóch światów. I to jest bardzo trudne, bo dzisiaj oczywiście jesteśmy bardzo negatywnie nastawieni do Federacji Rosyjskiej – mówi.
Artysta uważa jednak, że mimo wszystko trzeba pokonywać uprzedzenia, dążyć do zacierania wszelkich podziałów i międzynarodowej integracji.
– W tej chwili oczywiście najważniejsza jest solidarność wobec Ukrainy. Ale jednak cały czas też trzeba próbować łączyć ludzi mimo wojen. Naszą misją jest miłość, dialog, wyrozumiałość. Taka jest właśnie idea Rebel Babel. Chcielibyśmy więc jak najwięcej tego pokoju i tych spotkań tworzyć nawet między narodami, które toczą wojny, ale oczywiście jest to teraz bardzo trudne – dodaje L.U.C.
Festiwal Inny Wymiar w Białymstoku będzie się odbywał w dniach 25–28 sierpnia.
Czytaj także
- 2025-04-04: Dziś premiera drugiego albumu Wiktora Dyduły. „Serwuję dużą gamę najróżniejszych emocji”
- 2025-03-13: Tarcza Wschód flagowym projektem na rzecz wspólnego bezpieczeństwa UE. To przełom w zakresie unijnej obronności
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-24: Julia Kamińska: Materiał z mojej debiutanckiej płyty jest kontrowersyjny i raczej ciężki, ale ludzie chcą tego słuchać
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-02-28: Samotność coraz bardziej dotyka Polaków. Dla 90 proc. z nich problemem są też narastające podziały
- 2025-02-18: Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
- 2025-02-11: Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-13: Luna: Fajną opcją jest praca w sylwestra zamiast skupiania się na zabawie. Jeszcze nie mam planów na ten czas
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.