Mówi: | Maciej Zakościelny |
Funkcja: | aktor |
Maciej Zakościelny: Wkręciłem się w świat lekarzy. Jestem wrażliwszy na ludzkie problemy ze zdrowiem
Do swojej partnerki zawsze mówię: doktor Zakościelny może pomóc – żartuje aktor. Dzięki roli lekarza w popularnym serialu odkrył, jak ciekawy jest świat medycyny i systemu opieki zdrowotnej – poznał jego jasne i ciemne strony. Artysta podkreśla, że w ten sposób kwestia zdrowia otaczających go ludzi stała mu się znacznie bliższa.
Serial „Diagnoza”, w reżyserii Łukasza Palkowskiego, Xawerego Żuławskiego i Michała Otłowskiego, zadebiutował na antenie stacji TVN we wrześniu 2017 roku. Jego bohaterką jest dr Anna Nowak, grana przez Maję Ostaszewską. Maciej Zakościelny od pierwszego odcinka wciela się natomiast w postać chirurga Michała Wolskiego, pracującego w jednym ze szpitali w Rybniku. Aktor twierdzi, że po roku pracy na planie tego formatu wciąż czuje, że ma jeszcze dużo do powiedzenia widzom i wciąż poznaje swojego bohatera. Satysfakcję daje mu również możliwość poznawania stale nowych przypadków medycznych, świat opieki zdrowotnej stał mu się bowiem bardzo bliski.
– Bardzo się wkręciłem w ten świat lekarzy i teraz nawet prywatnie jak ktoś mi coś mówi o swoich problemach czy muszę komuś pomóc, to mam takie poczucie, że to jest dużo bliższe mi teraz niż kiedyś – mówi Maciej Zakościelny agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Aktor podkreśla, że właśnie dzięki udziałowi w serialu odkrył, jak ciekawy jest świat medycyny i systemu opieki zdrowotnej. Poznał zarówno jego jasne, jak i ciemne strony, nabrał też wrażliwości na problemy otaczających go ludzi. Między innymi z tego powodu postać doktora Wolskiego uważa za udane doświadczenie zawodowe.
– Do swojej partnerki zawsze mówię: doktor Zakościelny może pomóc, wypisze receptę. Śmieję się, ale rzeczywiście bardzo wdzięczna postać do grania i bardzo mi się ją dobrze gra – mówi Maciej Zakościelny.
Ogromną przyjemność sprawia artyście także praca z producentką Dorotą Kośmicką, która dba o wysoki poziom serialu, oraz pozostałymi członkami obsady aktorskiej. Każdy z nich przynosi na plan własne pomysły odnośnie do swoich ról, co zdaniem Macieja Zakościelnego jest ciekawe i profesjonalne. Aktor podkreśla, że wraz z Mają Ostaszewską, która kreuje postać życiowej partnerki doktora Wolskiego, starają się, by związek ich bohaterów stale się rozwijał i intrygował widza. W kwestii tej polegają zarówno na scenarzystach, jak i rozmowach z reżyserami i własnej intuicji.
– Cieszę się, że z takimi aktorami mogę pracować, bo oni powodują, że są te małe bitwy, zaskakują mnie, może ja ich, ale że cały czas jest to wyzwanie i nie chciałbym się na pewno pozbywać tej możliwości tych spotkań – mówi Maciej Zakościelny.
Producenci serialu „Diagnoza” dbają, by w każdym sezonie fabuła bazowała na nowym wątku. Obecnie motywem przewodnim jest kwestia nielegalnych przeszczepów – intrygę tę odkrywa doktor Wolski, za co zostaje usunięty ze szpitala pod pretekstem choroby. W 3. sezonie serialu pojawiają się także nowe postacie.
– Takimi bohaterami będzie Danusia Stenka, Mateusz Kościukiewicz, Kamila Kamińska i Paweł Dobek. Oni będą ludźmi, którzy w tej nowej intrydze będą odkrywać znaczące role – mówi Maciej Zakościelny.
Czytaj także
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2025-01-16: Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
- 2024-12-04: Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
- 2024-11-18: Maciej Rock: „Must Be the Music” to jeden z moich ulubionych programów. Szczególnie wspominam Korę
- 2024-11-26: Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
- 2025-01-03: Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
- 2024-10-15: Agata Młynarska: Moim bliskim daję w prezencie pakiety na badania, a z przyjaciółkami umawiam się na mammografię
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.