Newsy

Mariusz Totoszko nagrał ze swoją partnerką płytę dla dzieci

2014-05-29  |  06:00
Mówi:Mariusz Totoszko (wokalista)
Justyna Tomańska (pisarka)
Funkcja:twórcy płyty „Niezwykłe lekcje rytmiki”
 • MP4

  „Niezwykłe lekcje rytmiki. Jestem Polakiem” to pierwszy z serii albumów przeznaczonych dla najmłodszych słuchaczy, stworzony przez Mariusza Totoszkę z grupy Volver oraz jego partnerkę Justynę Tomańską. Cykl wydawniczy to jednak nie wszystko, co szykuje para. Duet zamierza wyruszyć w specjalną trasę koncertową, w trakcie której będą odwiedzać dzieci z małych miast.

  Wydawnictwo składa się z trzech części: 10 piosenek tematycznych o Polsce, 10 podkładów karaoke oraz 10 lekcji rytmiki prowadzonych przez Mariusza Totoszkę.

   – Płyta jest pierwszą częścią całej serii lekcji muzyki. Za muzykę oczywiście byłem odpowiedzialny ja, a za wszelakie kwestie liryczne Justyna Tomańska – tłumaczy Mariusz Totoszko w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

  Justyna Tomańska wyjaśnia, że jednym z powodów stworzenia albumu, jest brak podobnych wydawnictw na rynku.

   – Byłam pomysłodawcą tej płyty przede wszystkim jako mama. Jakiś czas temu zauważyłam niszę na rynku piosenek dziecięcych. Nie ma na nim płyt i książek edukacyjnych. Stąd też namówiłam Mariusza, abyśmy zrobili coś dla naszych dzieci. Później okazało się, że przerodziło się to w duży projekt – dodaje Tomańska.

  Tomańska oraz Totoszko zdradzają, że pierwsze testy płyty odbyły się na ich dzieciach – 3-letniej Zosi oraz 8-letniej Julce.

   – Reakcje na płytę sprawdzaliśmy przede wszystkim na naszych dzieciach oraz na pociechach naszych przyjaciół. Ten album uczy wielu rzeczy. Nie chodzi tylko o poczucie rytmu. Porusza on wiele tematów związanych z Polską – gdzie leży Warszawa oraz gdzie urodził się Mikołaj Kopernik. To są proste rzeczy i niezwykle fajny sposób na edukację. Każdy inny maluch oraz każda mama lub opiekunka znajdzie na tym krążku przydatne rzeczy – uważa Tomańska.

  Projekt dzięki swoim walorom edukacyjnym i artystycznym zyskał rekomendację Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

  Dzięki lekcjom rytmiki małe dzieci szybciej radzą sobie z koordynacją ruchową. Dodatkowo dziecko poznaje dzięki takim słuchowiskom brzmienie i nazwy instrumentów. Jest to podstawowy zestaw Orfa, każda osoba z wykształceniem pedagogicznym będzie wiedziała, o które z nich chodzi. Najważniejszą rzeczą jest zabawa, przez którą uczymy dzieci rytmiki i staramy się je angażować – mówi agencji Newseria Lifestyle Totoszko.

  Całkowity dochód ze sprzedaży „Niezwykłych lekcji rytmiki” przekazywany jest Fundacji DKMS, zajmującej się walką z białaczką.

   – Cała gaża ze sprzedaży płyty zostanie przeznaczona na DKMS. Nie zarabiamy więc na niej absolutnie nic. Czyli, jeżeli ktoś kupi ten album, to sprawi ogromną frajdę swojemu dziecku i wspomoże fundację – stwierdza Tomańska.

  Artyści planują również wakacyjne tournée, w trakcie którego będą odwiedzać dzieci w małych miejscowościach.

  Szykujemy trasę koncertową między lipcem a wrześniem. Ma to być seria występów w mniejszych miejscowościach dla dzieci, które niekoniecznie mają szansę dotrzeć do dużych miast i kupić tę płytę. Chcielibyśmy skupić się na dzieciach, które nie mają okazji na duże show. Organizujemy autobus „Jesteśmy Polakami”, który będzie jeździł po całej Polsce. Na scenie towarzyszyć będą nam także zaproszeni artyści – kończy Tomańska.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Media

  Izabella Krzan: Prowadzenie „Pytania na śniadanie” zawsze było moim marzeniem. Natomiast jest mi trochę przykro, że w taki sposób się to wszystko potoczyło

  Prezenterka nie ukrywa, że poprowadzenie pierwszego w jej karierze „Pytania na śniadanie” wiązało się z ogromnymi emocjami. O nominacji do tej roli dowiedziała się zaledwie kilkanaście godzin przed programem. I choć na początku pojawiły się wątpliwości, czy poradzi sobie z tym wzywaniem, to po chwili namysłu uznała, że warto iść za ciosem. Miała za sobą nieprzespaną noc i czuła się mocno zestresowana, jednak na wizji poradziła sobie doskonale. Jak podkreśla, jest też bardzo wdzięczna za pomoc i wsparcie Tomaszowi Kammelowi, natomiast Marzenie Rogalskiej kibicuje w dalszej karierze zawodowej.

  Zdrowie

  Tadeusz Drozda: System szczepień jest organizowany na chybcika. Urzędnicy kombinują, co zrobić, żeby wszystko skomplikować

  Temat szczepienia przeciwko wirusowi COVID-19 nadal wywołuje spore kontrowersje. Osoby, które chcą się zaszczepić, najczęściej muszą czekać w bardzo długich kolejkach. Tadeusz Drozda tłumaczy, że gdy chciał się zarejestrować, wielokrotnie słyszał informacje o braku wolnych terminów w poszczególnych województwach. Chociaż satyrykowi udało się zaszczepić, to było to trudne logistycznie.

  Transport

  W czasie pandemii Polacy zaczęli korzystać z carsharingu na dłuższe dystanse. Na krótkoterminowy wynajem aut stawia też coraz więcej firm

  W czasie kolejnych lockdownów mobilność Polaków była mniejsza, ale z drugiej strony własny samochód stał się jedynym pewnym i bezpiecznym środkiem transportu. Za zmianami wynikającymi z obostrzeń pandemicznych szybko nadążyły też firmy carsharingowe, które wprowadziły do oferty usługę dezynfekcji pojazdu, tak żeby ich użytkowanie było bezpieczne dla zdrowia. Po chwilowym zahamowaniu popytu w ubiegłym roku w kolejnych miesiącach klienci chętniej sięgali po auta na minuty. I to nie tylko na krótkich dystansach, lecz również na dłuższe podróże. – Musieliśmy rozszerzyć naszą ofertę o pakiety dobowe czy tygodniowe i weszliśmy do 100 kolejnych miast – mówi Maciej Panek z PANEK Carsharing. Wynajem aut na minuty – zamiast własnej floty – rozważa też coraz więcej firm.

  Problemy społeczne

  Efektem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. Prawie 40 proc. zmaga się z objawami depresji, a co piąty z nich ma myśli samobójcze

  Polska jeszcze przed pandemią COVID-19 była w niechlubnej czołówce państw z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku w grupie wiekowej 13–18 lat odnotowano blisko tysiąc prób samobójczych. W ubiegłym roku było ich nieco mniej, ale specjaliści od zdrowia psychicznego obawiają się, że długotrwałym skutkiem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. – W grupie nastolatków z objawami depresji, potrzebującej natychmiastowej pomocy psychologa i psychiatry, ok. 18 proc. zmaga się z myślami samobójczymi – alarmuje psycholog dr Beata Rajba. – Nie oznacza to, że te nastolatki popełnią samobójstwo, ale że są w grupie wysokiego ryzyka i potrzebują natychmiastowej pomocy – dodaje.