Newsy

Martyna Wojciechowska została ambasadorką kampanii „Po stronie natury”. Podróżniczka zachęca do sadzenia drzew i dbania o środowisko

2016-05-16  |  06:55
Mówi:Martyna Wojciechowska
Funkcja:podróżniczka, ambasadorka programu „Po stronie natury”
 • MP4
 • Jednym ze sposobów, by być po stronie natury, jest posadzenie swojego drzewa – uważa Martyna Wojciechowska. Podróżniczka zachęca do różnych działań proekologicznych. W ramach kampanii Żywiec Zdrój „Po stronie natury” podróżniczka weźmie udział w piknikach, które odbędą się w różnych częściach Polski i będzie przekonywać, że każdy z nas ma realny wpływ na stan środowiska naturalnego.

  Zdecydowałam się, żeby zostać ambasadorem akcji „Po stronie natury”, dlatego że sama jestem po stronie natury. Myślę, że wszyscy kiedyś byliśmy częścią natury, teraz trochę o tym zapomnieliśmy, ale czas sobie przypomnieć. Dlatego bardzo Państwa zachęcam do tego, żebyście się przyłączyli do tej kampanii – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Martyna Wojciechowska, podróżniczka i ambasadorka programu „Po Stronie Natury”.

  W ramach tej kampanii symbolem troski o środowisko jest sadzenie drzew. Do tej pory na blisko 900 hektarach powierzchni posadzono 5 milionów jodeł, buków, modrzewi i jaworów. Podczas 8. edycji programu, tzw. mobilne strefy „Po Stronie Natury” co weekend odwiedzą inne miasto: Poznań (21–22 maja), Wrocław (28–29 maja), Katowice (4–5 czerwca), Sopot (11–12 czerwca) i Kraków (18–19 czerwca).

  Wszędzie tam będzie można przyjść, dowiedzieć się czegoś więcej o ochronie przyrody, a w zamian za 10 plastikowych butelek odebrać sadzonkę drzewa i posadzić swoje. Do wyboru jest co najmniej kilka gatunków. Można też porozmawiać ze specjalistami z Towarzystwa Dendrologicznego i dowiedzieć się, jak to drzewo pielęgnować, bo posadzić drzewo to jest jedno, ale trzeba rzeczywiście zadbać, żeby było w dobrym miejscu i miało dobre warunki – mówi Martyna Wojciechowska.

  Podróżniczka podkreśla, że drzewa to swoisty cud natury. Od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi i zapewniają niezbędny do życia tlen. Rola drzew w całym ekosystemie jest nie do przecenienia. Korzystnie wpływają one bowiem nie tylko na klimat, lecz także zwiększają bioróżnorodność, poprawiają jakość powietrza i wód podziemnych.

  Myślę w takim horyzoncie długofalowym i uważam, że to jest bardzo ważne, żebyśmy sadzili drzewa, żebyśmy chronili te tereny, które są i wymagają naszej ochrony i żebyśmy myśleli ekologicznie. Robię to nie tylko dla siebie, robię to przede wszystkim dla mojego dziecka i dla kolejnych pokoleń – mówi Martyna Wojciechowska.

  Troskę o przyrodę można wyrazić na wiele sposobów, między innymi poprzez segregowanie odpadów, oszczędzanie wody czy wymianę żarówek na energooszczędne. Martyna Wojciechowska przyznaje, że bycie eko to nie tylko dobre nawyki, lecz także styl życia.

  Na co dzień żyję ekologicznie, bo ważne jest to, żeby dokonywać świadomych wyborów i minimalizować nasz szkodliwy wpływ na środowisko. Segreguję śmieci, staram się ograniczyć zużycie wody i dwutlenku węgla, czyli ten słynny ślad węglowy. Robię te wszystkie małe gesty, bo to naprawdę ma znaczenie – mówi Martyna Wojciechowska.

  Podróżniczka podkreśla, że zachowania proekologiczne powinny być wpajane dzieciom już od najmłodszych lat. Wtedy będzie to dla nich naturalne i nie powinno stanowić problemu.

   Ważne jest to, żebyśmy żyli świadomie, żebyśmy myśleli o recyklingu, o segregacji śmieci, żebyśmy nie marnowali wody i mieli świadomość, że działanie każdego z nas ma wpływ na jeden duży globalny efekt. Wierzę w to, że możemy zmieniać świat, że czyny każdej jednostki wpływają na duży efekt. To wszystko to praca zespołowa, dlatego wspieram takie akcje – dodaje Martyna Wojciechowska.

  Organizatorem 8. edycji programu „Po Stronie Natury” jest firma Żywiec Zdrój wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajobrazowym. Patronat nad tegoroczną kampanią objęło Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, a 15 maja został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem po Stronie Natury.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Uroda

  Paweł Tur: Uroda jest ważna dla nas wszystkich. Chcemy otaczać się ludźmi, którzy są ładni. Panuje kult ciała

  17 stycznia podczas finału Miss Polska wokalista po raz pierwszy zaprezentuje swój nowy utwór pod tytułem „Wiosna”. Bardzo cieszy się z możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu. Tłumaczy, że wielokrotnie zdarzało mu się oglądać konkursy piękności w telewizji. Dużym wyróżnieniem będzie więc dla niego zobaczyć najpiękniejsze Polki na żywo. Paweł Tur zauważa, że obecnie na świecie zewnętrzne piękno i młodość mają ogromne znaczenie. Przyznaje, że lubi przebywać w wyjątkowych przestrzeniach i otaczać się niezwykłymi ludźmi.

  Problemy społeczne

  Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

   

  Medycyna

  Można już skorzystać z testów wykrywających COVID-19 w zaledwie pięć minut. Dostępne są także superszybkie i skuteczne testy molekularne

  Tylko w Polsce od początku pandemii koronawirusa przeprowadzono blisko 8 mln testów. Początkowo popularnością cieszyły się zwłaszcza testy PCR, które potwierdzają lub wykluczają chorobę COVID-19. Obecnie, podczas drugiej fali, częściej wykonywane są testy na przeciwciała, które pozwalają określić, czy dana osoba przeszła już chorobę. Na rynku pojawiają się kolejne, superszybkie testy, które wykrywają koronawirusa  w ciągu kilku minut, jednak mają mniejszą wiarygodność niż testy PCR. W Polsce można wykonać tzw. ultraekspresy, czyli test molekularny RT-PCR, który wyniki podaje do trzech godzin po badaniu.