Newsy

Marzena Rogalska: Edukację dotyczącą profilaktyki raka piersi powinniśmy zacząć od młodych lat. Należy uświadamiać już nastolatki

2020-08-07  |  06:16

Podczas pracy jako dziennikarka Marzena Rogalska poznaje historie wielu osób, w tym również kobiet zmagających się z rakiem piersi. Zauważa, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych zwiększa szansę na pomyślny przebieg leczenia. Właśnie dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać niezbędne badania ginekologiczne, a także samobadanie. Zdaniem prowadzącej świadomość tego problemu w Polsce jest wciąż zbyt mała. Należy więc zwiększyć nacisk na edukację i rozpocząć ją w możliwie jak najmłodszym wieku.

Marzena Rogalska przyznaje, że bycie osobą rozpoznawalną to duże zobowiązanie. W konsekwencji chciałaby swoimi działaniami promować słuszne idee. Poszerzanie wiedzy na temat profilaktyki chorób nowotworowych jest jedną z nich. Dziennikarka stara się konsekwentnie wspierać kampanię Dotykam = Wygrywam i co roku bierze w niej udział.

– Edukację powinniśmy zacząć od młodych lat. Należy uświadamiać zarówno nastolatki, jak i ich mamy. Abyśmy jak najszybciej dorównali krajom, które mają tę kwestię dobrze zorganizowaną, powinniśmy pracować nieprzerwanie. Tak, aby w niedalekiej przyszłości mamy prowadziły córki do ginekologa i uczyły je samobadania czy też przypominały im o wizytach kontrolnych. Myślę, że sytuacja się poprawia, ale cały czas jest jeszcze dużo do zrobienia – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Marzena Rogalska.

Samobadanie to niezwykle istotna część profilaktyki, ponieważ pozwala wykryć zmiany w strukturze piersi bardzo wcześnie. Dobrze jest więc wykonywać je regularnie, na przykład raz w miesiącu. Dziennikarka zaznacza jednak, że najważniejszą informacją o stanie organizmu są wyniki specjalistycznych badań kontrolnych, takich jak USG czy mammografia. Namawia kobiety, aby wykonywały je systematycznie w okolicach swoich urodzin. Po pierwsze: tę datę łatwo  zapamiętać, po drugie: zdrowie i bezpieczeństwo to najlepszy prezent, jaki można sobie podarować.

– Jestem taką przyjaciółką, do której się dzwoni i pyta o namiary na dobrego lekarza lub medyczną poradę. Pod tym względem można mnie nazwać panią pedagog. Od lat prowadzę program, w którym rozmawiam o takich sprawach, więc weszło mi to w nawyk i czasami nie potrafię się powstrzymać, żeby o tym nie mówić. Znam mnóstwo ludzkich historii, niosę te opowieści dalej i na przykładzie różnych kobiet przypominam o konieczności badania – zaznacza.

Marzena Rogalska zwraca uwagę, że kobiety powinny się wspierać. W konsekwencji warto wzajemnie polecać sobie sprawdzonych specjalistów czy też przypominać o koniecznych badaniach. Te z pozoru proste rady mogą uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Dziennikarka wspomina, jak jakiś czas temu poradziła znajomej wizytę u lekarza.

– Kiedyś spotkałam jedną z bardzo znanych polskich gwiazd w pociągu. Bardzo gorąco namawiałam ją, żeby pojechała zbadać piersi do znajomej mi lekarki, ponieważ zaczęła opowiadać o  nowatorskiej metodzie, którą stosuje. Poleciłam jej jednak ginekolożkę w Poznaniu. Szybko okazało się, że to kosmos czuwał. Podczas badań zdiagnozowano u niej zaawansowany nowotwór. Szybko podjęła leczenie. Nie obyło się bez mastektomii, ale obecnie ma się świetnie, cały czas tworzy, jest uśmiechnięta i inspiruje wiele kobiet. Zawsze, gdy na nią patrzę, robi mi się ciepło na sercu. To historia, którą będę nosiła w pamięci do końca życia i przykład tego, jak bardzo nieprzypadkowe są spotkania z drugim człowiekiem – wspomina Rogalska.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media

Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.