Mówi: | Justyna Krawczyk |
Funkcja: | style coach, właścicielka firmy „Jak Być Szczęśliwą Kobietą” |
Mężczyźni coraz bardziej dbają o wygląd, aby zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach partnerek
Dbałość o wygląd powoli przestaje uchodzić za zachowanie niemęskie. Zdaniem psychologów i socjologów ma to związek z presją społeczną i medialną. Czasopisma lifestylowe, filmy i reklamy jako wzorzec męskości pokazują mężczyznę atrakcyjnego fizycznie i dbającego o aparycję. Specjaliści uważają, że na zmianę sposobu myślenia polskich mężczyzn mają też wpływ podróże. Dbałość o wygląd często wymuszają również zadbane kobiety, które chcą mieć u swego boku równie atrakcyjnego jak one same partnera.
– Nastąpiły duże zmiany kulturowe, to nie są już czasy, kiedy wchodziliśmy do sklepu i nie było ani kosmetyków, ani ubrań dla mężczyzn – mówi Justyna Krawczyk, style coach i właścicielka firmy „Jak Być Szczęśliwą Kobietą”, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle. – Teraz jest olbrzymi wybór i mężczyźni mogą z tego korzystać. Zależy nam na tym również, ponieważ jest to pewna forma wyrażania wobec siebie szacunku. Czyli nie tylko kobieta jest piękna, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, tego samego oczekujemy także od mężczyzny.
Zadbany mężczyzna zdaniem kobiet powinien ładnie i delikatnie pachnieć dobrą wodą toaletową, mieć zadbane paznokcie i włosy, nosić czyste i schludne ubranie. Panie zwracają także uwagę na muskulaturę, ale z licznych badań opinii społecznej wynika, że nawet mężczyzna z lekką nadwagą, gdy jest zadbany, może zyskać uznanie w oczach pań. Panowie coraz chętniej poddają się więc nie tylko domowej pielęgnacji, lecz także zabiegom w salonach kosmetycznych i gabinetach dermatologii estetycznej. Coraz większym powodzeniem cieszą się wśród mężczyzn także operacje plastyczne. Blisko 30 proc. pacjentów klinik chirurgii plastycznych stanowią panowie.
– Typ mężczyzny, który nie dba o to, jak wygląda, tylko dba o swój rozwój tylko intelektualny, oddaje się pracy i jest głową rodziny, przechodzi do lamusa. Oczywiście to wszystko jest nadal bardzo ważne dla kobiet, natomiast równie ważne staje się to, jak wygląda. – podkreśla Justyna Krawczyk.
Z badań socjologów z amerykańskiego University of Notre Dame wynika, że większa atrakcyjność fizyczna mężczyzny może zagrozić jego związkowi. Badania pokazały bowiem, że mężczyźni przystojni i zadbani mają więcej partnerek seksualnych. Istnieje również obawa, że mężczyzna, który zadbał o siebie i stał się bardziej atrakcyjny w oczach innych kobiet, opuści swoją dotychczasową partnerkę. Większość specjalistów jest jednak przeciwnego zdania. Uważają oni, że dobry wygląd zwiększa pewność siebie i redukuje uczucie zazdrości o partnera, a tym samym zwiększa poziom zaufania w związku.
– Myślę, że jeżeli to są związki partnerskie, które opierają się na zaufaniu, miłości i takiej chęci dawania tego, co jest najlepsze, to warto z tego korzystać i nie obawiać się tego, jakie ryzyko wiąże się z tym, że komuś pomożemy, że pomożemy temu konkretnemu partnerowi i on sobie odejdzie. Myślę, że takie wspólne wspieranie się powinno być bardziej nagradzane – zauważa Justyna Krawczyk.
Przykładanie większej uwagi do dbałości o wygląd może mieć także negatywne skutki. Coraz więcej polskich mężczyzn cierpi na zaburzenia psychiczne wynikające z przekonania o własnej nieatrakcyjności fizycznej. Do zaburzeń tych należy między innymi bigoreksja, która objawia się obsesyjnym niezadowoleniem z własnej sylwetki.

Zamężne Polki coraz częściej szukają romansu w internecie

Pośpiech i rozwody to największe problemy współczesnej rodziny

Zazdrość działa nie tylko destrukcyjnie. Może także stać się motywacją do zmiany nastawienia do świata
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone
W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Podróże
Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.