Newsy

W tym sezonie modne są klasyczne garnitury. Dominują kraty i odcienie granatu

2016-12-08  |  06:30

Styliści wytyczają nowe trendy w modzie męskiej – marynarki z klapą o szerokości 9,5 cm, spodnie zwężające się ku dołowi i widoczne 1,5 cm mankietu koszuli. Dominującą kolorystyką są wszystkie odcienie granatu, modne są również kraty i materiały z delikatnym deseniem. Elegancki mężczyzna powinien przełamywać klasykę dodatkami, nadającymi formalnym ubiorom świeżość oraz indywidualny charakter. Może to być stylowy szalik, poszetka, kapelusz bądź skórzane rękawiczki.

Obecne trendy nawiązują do klasyki, czyli klapa na standardowe 9,5 cm, która była, jest i w przyszłości również będzie modna. Co się tyczy spodni, to faktycznie na początku lat 90. panowie w Polsce nosili workowate spodnie, które były zdecydowanie za długie, obecnie trendem są spodnie, które zwężają się ku dołowi, ma to podkreślić sylwetkę – mówi agencji Newseria Lifestyle Paweł Zbucki, współwłaściciel marki Pitti Style.

Są również nowe trendy dotyczące długości rękawów koszuli.

Do niedawna marynarki przysłaniały mankiet koszuli, obecnie coraz częściej występującym standardem jest to, że koszula jednak wystaje 1,5 cm poza mankiet marynarki. W tej kwestii świetnym ambasadorem jest James Bond, który w ostatnich filmach w nienagannie skrojonych garniturach właśnie lansuje ten trend – mówi Paweł Zbucki.

W kolorystyce w modzie biznesowej króluje granat i wszelkie jego odcienie, od jaśniejszych, wchodzących wręcz w niebieski po ciemne granaty, antracyty, wręcz czernie. Wszystko zależy od tego, jaką funkcję pełni osoba nosząca dany garnitur, czy może sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji, czy też nie.

Coraz częściej panowie decydują się na zakładanie krat czy materiałów z delikatnym deseniem. Na tych materiałach zwłaszcza widać kunszt uszycia garnituru. Są to bardzo ciekawe materiały, które pozwalają na uzyskanie efektu przestrzenności i trójwymiarowości. Nadaje to dodatkowej lekkości i głębi ubraniom i kolorom – tłumaczy Paweł Zbucki.

Idealny biznesowy wygląd to nienagannie skrojona koszula, świetnie dopasowany garnitur, który nie tylko pozwoli dobrze wyglądać na spotkaniach, lecz także zachować komfort przez cały dzień oraz stylowe dodatki.

– Panowie w Polsce coraz częściej pamiętają o poszetkach, oczywiście do garnituru warto zawsze założyć krawat. Natomiast takim polem, które jest pomijane w Polsce, to są chociażby rękawiczki skórzane, szaliki, kapelusze – rzadkie, natomiast mam wrażenie, że coraz częściej występujące, również parasole z ciekawym wykończeniem główki – wyjaśnia Paweł Zbucki.

Zdaniem stylistów prawnicy, biznesmeni czy pracownicy wyższego szczebla powinni zainwestować w swój wizerunek i nie kupować gotowych garniturów, tylko zamawiać w prywatnych pracowniach krawieckich.

– Modele kupowane od ręki z wieszaka to rzeczy w rozmiarach ustandaryzowanych. W szyciu na miarę cały kunszt polega na tym, że każdy parametr garnituru jest dostosowywany do klienta. Jak wiemy, nie każdy z nas ma idealną sylwetkę, garnitur szyty na miarę pozwala ukryć pewne mankamenty sylwetki, ewentualnie również podkreślić jej atuty. Istotny w szyciu na miarę jest wybór tkaniny i od tego tak naprawdę zaczyna się cały proces konfigurowania garnituru – podkreśla Paweł Zbucki.

Uszyte z odpowiednią dokładnością garnitury, koszule czy płaszcze można uzupełnić o poszetki, spinki czy szaliki, co pozwoli osiągnąć stan idealny: elegancję z odrobiną nonszalancji.

Przechodzimy do procesu personalizacji, może być garnitur z monogramem czy inne dodatkowe modyfikacje, jak chociażby kieszonka na cygaro, kieszeń na bilet lotniczy czy wzmacniane kieszenie na smartfony. Również jednym z kolejnych procesów jest wybór kontrastowych obszyć. Dość popularne wśród klientów jest wybieranie kontrastowego obszycia guzików i personalizacja podszewek – podkreśla Paweł Zbucki.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.