Newsy

Michał Piróg: Dużo młodych ludzi zazdrości, że mam taką otwartą mamę. To ona poprosiła o wywiad

2014-06-04  |  07:30
Młodzi ludzie zazdroszczą mi, że mam tak otwartą mamę – przyznaje Michał Piróg. Tancerz podkreśla, że ceni swoją matkę za to, że jest tolerancyjna, nie wstydzi się mówić o jego orientacji seksualnej i nie potępia go. Niedawno ukazał się wywiad, w którym obydwoje zdradzają pikantne szczegóły z prywatnego życia tancerza. Piróg zaznacza, że wywiad został pozytywnie odebrany, zwłaszcza przez młodych ludzi, którzy nie znajdują akceptacji u swoich rodziców. 

Bardzo dużo pozytywnych głosów. Widzę, że mama podbija serca i zyskuje dużo sympatii. Dużo młodych ludzi zazdrości, że mam taką otwartą mamę. Mama przeszła przy mnie niezłą szkołę, to trwa już kilka lat, więc miała czas, żeby do tego przywyknąć i gdzieś się nastawić na taką ewentualność, że tak może być. Ale sądzę, że każda matka, która kocha swoje dzieci, po jakimś czasie będzie jak lwica stała obok swoich pociech i będzie wsparciem – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Piróg, tancerz.

Michał Piróg podziwia swoją mamę za otwartość i wie, że zawsze może na nią liczyć. Zdaniem tancerza wszyscy rodzice osób homoseksualnych powinni być tak tolerancyjni i wyrozumiali jak jego bliscy.

Czasami w emocjach rodzice się odwracają od swoich dzieci za coś, za co te dzieci nie ponoszą winy. Tak się rodzimy i życzyłbym rozwagi. Jeżeli kogoś kochasz i ten ktoś jest dobrym człowiekiem, to ważny jest szacunek. To, jaką masz orientację seksualną, kolor skóry, wyznanie, naprawdę nie jest ważne. Życzyłbym innym rodzicom, żeby to zrozumieli i żeby nie było za późno. Bo czasami jak się powie „a”, to już później nie ma powrotu – mówi Michał Piróg.

Rodzice Michała Piróga podejrzewali, że syn ma skłonności homoseksualne, ale nie namawiali go do zwierzeń. Pierwsza rozmowa na ten temat miała miejsce dopiero wtedy, gdy tancerz został przyłapany przez matkę w niedwuznacznej sytuacji z kolegą. Choć na początku bliskim trudno było zaakceptować fakt, że syn jest gejem, to nie został przez nich potępiony.

Mama nigdy nie chciała udzielać wywiadów. Kiedyś jednak sama zadzwoniła i zapytała, czy jestem w stanie coś zrobić, żeby ktoś ją wysłuchał, bo jej się bardzo nie podobały słowa, które zostały powiedziane na temat rodziców osób homoseksualnych, że wszyscy ci rodzice się wstydzą za swoje dzieci i najchętniej by ich nie mieli. Moją mamę to strasznie zabolało i wtedy powiedziała: „trudno, mówiłam, że nie chcę, teraz chcę, musisz mi to załatwić”. I poszliśmy razem do programu – opowiada Michał Piróg.

W kwietniu ukazała się autobiografia „Chcę żyć”, w której tancerz szczerze opowiada o swoim życiu prywatnym i ujawnia skłonności homoseksualne znanych osób.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.