Mówi: | Andrzej Kupniewski |
Funkcja: | projektant biżuterii, twórca Galerii Projekt |
Polscy twórcy designerskiej biżuterii wyznaczają trendy na światowych rynkach
Polscy artyści złotnicy i projektanci nowoczesnej biżuterii podbijają światowe rynki, a ich wyroby można oglądać w najsłynniejszych galeriach. Wyjątkowy kunszt, który idzie w parze z precyzją i niebywałą wyobraźnią, jest doceniany przez znawców sztuki i międzynarodowe firmy jubilerskie. Furorę za granicą robi designerska biżuteria, także ta z bursztynem bałtyckim.
Projektanci nowoczesnej biżuterii dbają przede wszystkim o to, by przy zachowaniu wypracowanego przez lata stylu charakterystycznego dla polskiej biżuterii, stworzyć coś unikalnego i zaskakującego. Eksperymenty się opłacają, a projekty szybko trafiają w gusta nawet najbardziej wymagających klientów.
– Polacy wyróżniają się na rynku światowym. Teraz możemy obserwować tendencję skrajnie odwrotną niż ta, która panowała jeszcze niedawno, kiedy jeździliśmy na różne targi, wydarzenia czy wernisaże w światowych galeriach jako goście. Dzisiaj szukamy nowych miejsc na rynku i jesteśmy tam wystawcami. Pokazujemy bardzo nowoczesną biżuterię, nowatorskie sposoby obrabiania i szlifowania kamieni – mówi agencji informacyjnej Newseria Andrzej Kupniewski, projektant biżuterii i twórca Galerii Projekt.
Kupniewski podkreśla rolę Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych w promowaniu polskich wyrób. Należy do niego ponad 160 osób – kreatywnych artystów plastyków i projektantów biżuterii, których wyroby można oglądać w wielu galeriach sztuki. Na światowych rynkach prezentują oni kreatywne pomysły i nowatorskie materiały, łącząc tradycyjne techniki jubilerskie z wyszukaną formą i wyznaczając nowe trendy.
– Obecnie polscy twórcy oferują bardzo ciekawą biżuterię, godną najlepszych galerii sztuki i nierzadko też prezentują tam swoje prace. Dziś jeździmy do Niemiec czy Danii, czyli tam, skąd wcześniej czerpaliśmy inspiracje – bardzo nas to cieszy, ponieważ kiedyś to były dla nas niedoścignione wzorce – podkreśla Andrzej Kupniewski.
Jego zdaniem długo można by wymieniać nazwiska najlepszych polskich projektantów designerskiej biżuterii. Wśród najbardziej znanych twórców na uwagę zasługują Arkadiusz Wolski, odnoszący sukcesy zarówno w dziedzinie biżuterii designerskiej, konceptualnej, jak i przedmiotów użytkowych, Paweł Kaczyński, którego prace można oglądać w słynnej Aaron Faber Gallery w Nowym Jorku oraz Patina Gallery w Santa Fe, czy Marcin Tymiński, który stworzył zupełnie inną wizję biżuterii w połączeniu z fasetowanym bursztynem.
– „Amber. Around the World” to wystawa grupy polskich twórców biżuterii, którzy pokazują, co można zrobić z bursztynu bałtyckiego, dominikańskiego i sumatrzańskiego. Ilu artystów, tyle różnych sposobów podejścia do tematu. Ta wystawa była prezentowana dotychczas w kilku miastach w Polsce, ale też w Waszyngtonie. Było wiele wystaw, na których pokazujemy bursztyn polski na tle bursztynu światowego. Warto to zobaczyć, bo są to dzieła sztuki, małe formy rzeźbiarskie – tłumaczy Andrzej Kupniewski.
Prace polskich projektantów można oglądać podczas 16. edycji targów Złoto Srebro Czas, które odbywają się w Warszawie w dniach 1-3 października. To największa w Polsce jesienna impreza wystawiennicza dla branży jubilerskiej.
– Prezentuje się tam grupa ponad 60 artystów plastyków i projektantów, którzy tworzą w bardzo ciekawy, niekonwencjonalny sposób, nadając trendy temu wszystkiemu, co się ma wydarzyć w najbliższych latach. Pokazujemy to wszystko, co jest eksperymentem, a później wchodzi na ulice i do wielkich firm, które u nas chętnie szukają inspiracji – dodaje Andrzej Kupniewski.
Czytaj także
- 2022-08-12: Branżę modową czekają rewolucyjne zmiany. Formuła fast fashion odejdzie do lamusa
- 2022-08-03: Trudne otoczenie ekonomiczne już się odbiło na branży leasingowej. Znacznie mniej finansowania aut, za to zyskują maszyny i urządzenia
- 2022-08-03: Era taniego latania niekoniecznie dobiegła końca. Przewoźnicy nadal będą walczyć o pasażera niskimi cenami
- 2022-07-29: Sebastian Mikosz (IATA): Obecna sytuacja w branży lotniczej to nie kryzys, tylko perturbacje. W ciągu kilku tygodni powinna wrócić do normy
- 2022-08-01: Ekstremalne zjawiska pogodowe powodują coraz więcej strat. Ubezpieczyciele są na ten scenariusz coraz lepiej przygotowani
- 2022-08-09: Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowymi. W I półroczu br. wzrosty sięgały nawet 80 proc.
- 2022-08-18: Polisy obejmują nie tylko skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Można się ubezpieczyć także m.in. od braku słońca czy wiatru
- 2022-07-13: Kolekcja ubrań od Biedronki bije rekordy popularności. Zwłaszcza wśród młodych
- 2022-07-28: Rząd chce wspierać najmłodsze talenty z branży gamingowej. Stąd decyzja o wprowadzaniu gier wideo do ścieżki edukacyjnej
- 2022-07-15: Ceny noclegów poszły w górę nawet o 20 proc. Polacy rezerwują więc krótsze wakacje i szukają tańszych kwater
Transmisje online
Więcej ważnych informacji
Partner serwisu
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu
Media

Michał Piróg: Na planie „Top Model” spędziłem 1/4 swojego życia. Z niektórymi uczestnikami przyjaźnimy się do dzisiaj
Tancerz przyznaje, że dzięki castingowi online do najnowszej edycji programu zgłosiły się interesujące osoby z różnych stron świata. Ci, którzy marzą o karierze w modelingu, nie tylko muszą mieć określone predyspozycje, ale również to „coś”, co sprawi, że będą się wyróżniać z tłumu i zachwycać już podczas pierwszego spotkania z projektantami, reżyserami pokazów mody czy fotografami. Michał Piróg zapewnia, że wszystkim kibicuje, nikogo nie skreśla już na samym początku i jeśli komuś przypadkowo powinie się noga, daje mu kolejną szansę.
Infrastruktura
Hotele wciąż ze znacznie mniejszym obłożeniem niż przed pandemią. Opóźnia się oddawanie nowych obiektów

W tym roku hotele w Polsce mogą liczyć na ok. 18 mln turystów. To wprawdzie znacznie więcej niż w ostatnich dwóch latach, ale i tak mniej niż przed pandemią. Mozolnie idzie szczególnie powrót turystów zagranicznych, których w tym roku do wypoczynku w Polsce zniechęcają obawy związane z wojną za wschodnią granicą. Pandemia spowodowała, że nowe hotele oddawane są do użytku z dużym opóźnieniem, a dodatkowo wzrost kosztów budowy oraz utrudniony dostęp do finansowania może ten proces jeszcze bardziej spowolnić – oceniają eksperci Emmerson Evaluation.
Gwiazdy
Marcin Tyszka: Zawsze na sesji chcę tworzyć tylko bajkę. Jestem bardzo wymagający i liczę na zdjęcia wybitne

Fotograf tłumaczy, że doszedł już do takiego momentu w swojej karierze, że dobre zdjęcie nie do końca go zadowala. W kadrze chce bowiem zatrzymać nie tylko dany moment lub osobę, ale zależy mu też na tym, by to wszystko miało wyjątkową otoczkę. Swoje pierwsze zdjęcia robił w piwnicy. Wtedy też nauczył się ich wywoływania. Teraz technicznie wszystko jest dużo łatwiejsze, ale lepszy sprzęt nie zastąpi wprawnego oka, dobrego wyczucia i wyobraźni, dzięki którym powstają prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki.