Newsy

Monika Mrozowska: mam świadomość, że jestem na tej planecie tylko na chwilę i nie chcę zostawić po sobie bałaganu

2018-07-30  |  06:55

Aktorka twierdzi, że aby żyć w duchu antykonsumpcjonizmu, wcale nie trzeba się uciekać do nowatorskich metod. Wprost przeciwnie – wystarczy przypomnieć sobie, jak żyły poprzednie pokolenia i nie zachłystywać się mnogością towarów dostępnych na sklepowych półkach.

– Kupuję tylko tyle, ile potrzebuję. Nie robię zakupów na dwa tygodnie do przodu. Nie mam zielonego pojęcia, co będę miała ochotę zjeść jutro, a co dopiero za dwa tygodnie – mówi aktorka.

Monika Mrozowska namawia do zachowania zdrowego rozsądku i równowagi. Przekonuje, że ekologiczny styl życia wcale nie składa się z samych wyrzeczeń.

– Nie chodzi o to, żeby powiedzieć: rezygnuję ze wszystkiego, wyprowadzam się do lasu, będę rąbać drewno i chodzić tylko w tym, co znajdę, albo w tym, co ktoś mi podaruje. Możemy przecież korzystać z tych wszystkich dóbr, które w tej chwili mamy na wyciągnięcie ręki, w sposób rozsądny, myśląc o tym, czy te rzeczy faktycznie są nam potrzebne. Warto się czasami zastanowić, czy rzeczywiście musimy kupić nowy model telefonu lub suszarki, jeśli te, które mamy, wciąż działają. Wcale mnie nie dziwi, że niektórzy ludzie się orientują, że ich domy zaczęły przypominać śmietnik i mają ochotę pozbyć się połowy swoich rzeczy. Ale prościej byłoby po prostu tego wszystkiego nie kupować – przekonuje.

Aktorka dodaje, że zaletą takiego podejścia do zakupów są także wynikające z niego oszczędności. A dodatkowe pieniądze można przeznaczyć na coś znacznie bardziej wartościowego niż nowy ciuch czy gadżet.

– Ludzie żyją teraz od kredytu do kredytu, bo kupują mnóstwo rzeczy, na które ich nie stać. Wystarczy zacząć kupować mniej, by nagle się okazało, że możemy sobie pozwolić na fajny, weekendowy wyjazd. Zawsze powtarzam moim dzieciom, że lepiej coś przeżyć, wydać pieniądze na wrażenia, doznania, niż kupować sobie kolejne spodnie albo buty, które za dwa tygodnie wylądują w szafie i przeleżą tam najbliższe trzy lata, po których może się okazać, że zjadły je mole – mówi Mrozowska.

Aktorka należy również do stale rosnącego grona celebrytów, którzy z dumą przyznają się do robienia zakupów w second handach.

– Cieszy mnie myśl, że kupuję rzeczy, które komuś nie są już potrzebne, ale mogą się przydać mnie. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wiele sztucznych barwników używanych do produkcji kolorowych ubrań działa toksycznie, a po jakimś czasie noszenia ich wpływ na zdrowie jest mniejszy, co ma szczególne znaczenie przy ubrankach dla dzieci. Kiedy sama kupuję sobie różne rzeczy, również staram się dawać im drugie życie. Nie robię tego, co najprostsze, i nie wyrzucam rzeczy, których już nie potrzebuję, do śmietnika. Segreguję odpady, zawożę je do miejsc, w których mogą się przydać, a także wymieniam się ubraniami z koleżankami. To jest świetny pretekst do tego, żeby się przy okazji spotkać – opowiada.

Według Moniki Mrozowskiej produkcja śmieci jest nieunikniona, jednak warto dołożyć wszelkich starań, by jej rozmiary były jak najmniejsze, ponieważ nie pozostają one bez wpływu na stan środowiska, w którym żyjemy.

– Mam świadomość tego, że jestem tutaj tylko na chwilę – to jest jakiś niewielki ułamek w całym trybie życia naszej planety. Mogę zostawić po sobie totalne pobojowisko, zrobić bałagan i tego nie posprzątać, zachować się jak intruz, który przychodzi do czyjego domu, albo jak gospodarz i zadbać o to, by przez cały okres mojego pobytu w tym miejscu zrobić tego bałaganu jak najmniej. Powinniśmy myśleć o środowisku i innych żyjących w nim gatunkach, a nie zachowywać się, jakbyśmy byli gatunkiem nadrzędnym, któremu wszystko się należy – przekonuje aktorka.

Czytaj także

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Anna Dereszowska: Po emisji odcinka „Starsza pani musi fiknąć” tata stwierdził, że z przyjemnością zrobiłby to jeszcze raz. Mieliśmy tam dla siebie dużo czasu

Aktorka przyznaje, że choć na początku miała wątpliwości, czy wziąć udział w programie „Starsza pani musi fiknąć”, to z perspektywy czasu absolutnie nie żałuje tej przygody. Anna Dereszowska wyjechała z tatą do Korei Południowej. To była podróż pełna pięknych chwil i wzruszeń. Nie zabrakło też czasu na szczere, a nawet intymne rozmowy. Obydwoje wrócili zadowoleni, z bagażem nowych doświadczeń i odrobiną refleksji.

Gala Złote Spinacze 2019

Edukacja

Średnio co trzeci pacjent czuje się traktowany przedmiotowo. Lekarze już na studiach powinni się uczyć prawidłowej komunikacji z pacjentem

Średnio co trzeci pacjent uważa, że jego zdanie ani sytuacja życiowa nie zostały w szpitalu wzięte pod uwagę w decyzjach odnośnie do leczenia. Polscy pacjenci czują się traktowani dość przedmiotowo, ale z drugiej strony i tak kontakty z lekarzami i personelem medycznym oceniają jako jeden z największych pozytywów polskiej służby zdrowia – wynika z badań przeprowadzonych przez Siemens Healthineers. Eksperci oceniają, że dobra komunikacja pomiędzy lekarzem a pacjentem warunkuje cały późniejszy proces leczenia, dlatego nacisk na kompetencje miękkie powinno się kłaść już na etapie kształcenia personelu medycznego.

Handel

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach. Będą powstawać z nich butelki szamponu

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonych odpadów zebranych z plaż. Przy sprzedaży równej 1 mld produktów rocznie każda wprowadzona przez koncern zmiana ma wpływ na otoczenie.

 

Farmacja

Przełom w leczeniu pacjentów chorych na raka płuc. To jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów

W Polsce co roku nowotwory płuc rozpoznaje się u 22–23 tysięcy osób, a z ich powodu umiera 19 tys. To tak, jakby z mapy znikało miasto wielkości Giżycka czy Zakopanego. W leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca w ostatnich 2 latach miał miejsce olbrzymi postęp, również w Polsce do refundacji włączono wiele innowacyjnych terapii. Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku drugiego typu, czyli drobnokomórkowego raka płuc, który prowadzi do śmierci w ciągu ok. 1–2 lat od rozpoznania. Od lat 70. w leczeniu tego nowotworu nie zmieniło się prawie nic. Sytuację pacjentów może radykalnie poprawić pierwszy zarejestrowany niedawno lek na ten typ nowotworu.