Newsy

Muzycy solidarni z protestującymi na Ukrainie

2014-02-20  |  06:40
Dzisiaj w warszawskim klubie Barometr odbędzie się specjalny koncert solidarności artystów z Ukrainą. Podobne wydarzenia miały miejsce m.in. w Katowicach i Szczecinie. Potrzebę wspierania naszych wschodnich sąsiadów dostrzega również wokalistka Marcelina, która miała okazję przebywać w Kijowie w najbardziej gorącym okresie starć.

Protesty w stolicy Ukrainy rozpoczęły się 21 listopada po niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Od tego czasu sytuacja jest wyjątkowo napięta, a niemal codziennie dochodzi do starć między protestującymi a oddziałami specjalnymi milicji, czyli Berkutem. Jedna z gwiazd, która odwiedziła Majdan – Marcelina – uważa, że walczącym z rządzącymi trzeba pomagać w każdy możliwy sposób.

Jeżeli na Ukrainie ludzie walczą o wolność i się organizują, to uważam, że jest to miejsce, w którym powinnam być, jeżeli jest taka potrzeba – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle wokalistka.

19 stycznia Telewizja Republika zorganizowała koncert pod nazwą „Polska za wolną Ukrainą”, w trakcie którego wystąpić mieli m.in.: Paweł Kukiz, Dariusz Malejonek oraz Marcelina. Wydarzenie zostało przerwane ze względów bezpieczeństwa.

Podobne imprezy odbywają się w całej Polsce, a jedną z większych będzie jutrzejszy koncert w stolicy Polski. Zaprezentują się m.in.: Maleo Reggae Rockers, Ifi Ude oraz Angelika Korszyńska-Górny. Całkowity dochód z biletów zostanie przekazany w ramach pomocy protestującym.

Mimo że sytuacja na Majdanie jest dość niebezpieczna, to okazywanie wsparcia Ukraińcom jest niezwykle ważne. W Kijowie pierwszy raz w życiu otrzymałam tak ogromny aplauz za samo wejście na scenę.  Nie udało nam się finalnie zagrać, gdyż w momencie, kiedy mieliśmy zaczynać, doszło do ataku na barykadę na Hruszewskiego. Cieszę się, że pojawiliśmy się i wsparliśmy braci z Ukrainy. Mam nadzieje, że uda im się zrealizować większość postulatów, chociaż perspektywy są różne. Mimo wszystko warto wierzyć i pomagać ludziom, którzy mają odwagę i walczą o swoje – dodaje Marcelina.

Polacy już od pierwszych dni protestów w Kijowie stanęli po stronie antyrządowych stronnictw, które domagają się reform na Ukrainie. W geście solidarności polscy i ukraińscy artyści nagrali wspólny utwór – „Brat za brata” – będący hymnem Majdanu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Roche

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Film

Handel

Coraz więcej skarg na zakupy obuwia i ubrań w zagranicznych e-sklepach. Problematyczne są szczególnie transakcje spoza UE

Coraz większa popularność transgranicznych zakupów e-commerce przełożyła się na większą liczbę sporów między konsumentami a sprzedawcami. W Unii Europejskiej dochodzenie praw przez kupującego jest łatwiejsze, dlatego specjaliści z Europejskiego Centrum Konsumenckiego radzą, by przed zawarciem transakcji upewnić się, czy sklep zarejestrowany jest we wspólnocie. Jeśli przedsiębiorca jest zarejestrowany w Azji, to nawet jeśli przyjmuje zwroty i reklamacje, może się okazać, że koszt wysyłki produktu jest wyższy niż jego wartość.

Motoryzacja

Rozładowane akumulatory wciąż najczęstszą przyczyną awarii samochodów. Samodzielna wymiana może być zbyt skomplikowana

Zimą źródłem kłopotów z samochodami są przede wszystkim niesprawne akumulatory. Z danych niemieckiej organizacji ADAC wynika, że to przyczyna 46 proc. awarii. Do rozładowania akumulatora może się przyczyniać m.in. korzystanie z dużej liczby funkcjonalności w aucie tuż po jego uruchomieniu, takich jak nawigacja, radio czy podgrzewanie siedzeń i kierownicy, ale też sporadyczne użytkowanie samochodów lub jeżdżenie tylko na krótkich dystansach. Kierowcy zwykle reagują na problemy z akumulatorem, kiedy już jest za późno i nie można uruchomić silnika. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie urządzenia w serwisie. Eksperci zalecają też, by fachowcom zostawić sam proces wymiany akumulatora, bo w nowych autach nie jest to już takie proste.