Newsy

Muzycy solidarni z protestującymi na Ukrainie

2014-02-20  |  06:40
Dzisiaj w warszawskim klubie Barometr odbędzie się specjalny koncert solidarności artystów z Ukrainą. Podobne wydarzenia miały miejsce m.in. w Katowicach i Szczecinie. Potrzebę wspierania naszych wschodnich sąsiadów dostrzega również wokalistka Marcelina, która miała okazję przebywać w Kijowie w najbardziej gorącym okresie starć.

Protesty w stolicy Ukrainy rozpoczęły się 21 listopada po niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Od tego czasu sytuacja jest wyjątkowo napięta, a niemal codziennie dochodzi do starć między protestującymi a oddziałami specjalnymi milicji, czyli Berkutem. Jedna z gwiazd, która odwiedziła Majdan – Marcelina – uważa, że walczącym z rządzącymi trzeba pomagać w każdy możliwy sposób.

Jeżeli na Ukrainie ludzie walczą o wolność i się organizują, to uważam, że jest to miejsce, w którym powinnam być, jeżeli jest taka potrzeba – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle wokalistka.

19 stycznia Telewizja Republika zorganizowała koncert pod nazwą „Polska za wolną Ukrainą”, w trakcie którego wystąpić mieli m.in.: Paweł Kukiz, Dariusz Malejonek oraz Marcelina. Wydarzenie zostało przerwane ze względów bezpieczeństwa.

Podobne imprezy odbywają się w całej Polsce, a jedną z większych będzie jutrzejszy koncert w stolicy Polski. Zaprezentują się m.in.: Maleo Reggae Rockers, Ifi Ude oraz Angelika Korszyńska-Górny. Całkowity dochód z biletów zostanie przekazany w ramach pomocy protestującym.

Mimo że sytuacja na Majdanie jest dość niebezpieczna, to okazywanie wsparcia Ukraińcom jest niezwykle ważne. W Kijowie pierwszy raz w życiu otrzymałam tak ogromny aplauz za samo wejście na scenę.  Nie udało nam się finalnie zagrać, gdyż w momencie, kiedy mieliśmy zaczynać, doszło do ataku na barykadę na Hruszewskiego. Cieszę się, że pojawiliśmy się i wsparliśmy braci z Ukrainy. Mam nadzieje, że uda im się zrealizować większość postulatów, chociaż perspektywy są różne. Mimo wszystko warto wierzyć i pomagać ludziom, którzy mają odwagę i walczą o swoje – dodaje Marcelina.

Polacy już od pierwszych dni protestów w Kijowie stanęli po stronie antyrządowych stronnictw, które domagają się reform na Ukrainie. W geście solidarności polscy i ukraińscy artyści nagrali wspólny utwór – „Brat za brata” – będący hymnem Majdanu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Nowe technologie

Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi

Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.