Newsy

40 lat z przebojami Budki Suflera. Zespół świętuje urodziny i szykuje kolejną płytę

2013-12-06  |  08:30
Mówi:Tomasz Zeliszewski, Romuald Lipko
Funkcja:Budka Suflera
  • MP4
  • Budka Suflera obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia. Legendarny zespół świętuje swoje urodziny w kameralnym gronie, organizując zaledwie cztery koncerty – w Częstochowie, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Z kolei, w przyszłym roku ukaże się nowa płyta zespołu.

    Nową płytę promuje utwór "Tylko dla orłów" autorstwa Romualda Lipko i Andrzej Mogielnickiego.

    – Nasi fani, którzy gdzieś z naszą muzyką wyrośli, dorastali i związali się z nią, to oczywiście czekają na każdy nowy utwór, na nowe nasze jakieś produkcje muzyczne, cały czas wierząc, że ich ulubieńcy z tamtych dawnych lat i przez lata, które byli razem z nami, zawsze będą mieli coś im jeszcze do zaproponowania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, Romuald Lipko.

    Jubileusz to doskonała okazja do podsumowań. Budka Suflera wydała 15 płyt studyjnych, 3 koncertowe i 3 składanki, wylansowała setki przebojów, zagrała tysiące koncertów.

    – To jest kilkanaście tysięcy różnych wykonań publicznych. Tego się nie ma dość. Żywe koncerty mają to do siebie, że one są emocjonalne. Nie używamy żadnych jakichś półfabrykatów, które sprytnie na scenie za pomocą kabli łączymy. Wychodzi paru gości i po prostu gra. Tego się nie ma dość, tak jak się nie ma dość własnych dzieci. One mogą nas rozzłościć, one mogą być czasami niesforne, ale to są nasze dzieci i koniec. Tak samo jest z koncertami, tak samo jest z muzyką – podkreśla Tomasz Zeliszewski.

    Kiedy na początku lat 70-tych, Krzysztof Cugowski dołączał do Stowarzyszenia Cnót Wszelakich, lubelskiego zespołu Romualda Lipki, żaden z nich nawet pewnie nie przypuszczał, że ich grupa, przez następne czterdzieści lat, będzie dyktowała trendy na polskiej scenie rockowej. Od czterech dekad przeboje Budka Suflera nuci kilka pokoleń fanów.

    – Za chwilę wychodzimy na scenę i mimo, że czterdzieści parę lat temu miałem tremę i może mi się zdawało, że to dlatego, bo mam osiemnaście lat. Teraz mam czterdzieści lat więcej i też mam tremę – przyznaje Tomasz Zeliszewski.

    Przez ten czas, zespół koncertował w najsłynniejszych salach świata, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall i zdobywał najważniejsze nagrody rynku muzycznego. Ich płyty sprzedawały się w nakładach przekraczających milion egzemplarzy. Muzycy, zapytani, co zmieniło się przez te 40 lat, mówią jednym głosem:

    – Płyta już nie jest takim symbolem miłości do zespołu. Nie ma jej na półce i nikt nie czyta opisów, kto tam gra, dlaczego tak gra. Kiedyś płyta była książką przy okazji, bo zawierała dodatkowe informacje i z namaszczeniem brało się, czy to obwolutę dawnej płyty analogowej, czy nawet kompaktowej otwierało się, wyjmowało, wykładało. Ale to takie trochę wspomnienie staruszka, nie ma to specjalnego znaczenia, byle muzyka była z czegoś odtwarzana i żeby chciano jej słuchać – mówi Romuald Lipko.

    Najbliższy, jubileuszowy koncert Budki Suflera odbędzie się w niedzielę, 8 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu.

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Konsument

    Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

    Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

    IT i technologie

    Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

    Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.