Newsy

Dorota Osińska: jak tylko usłyszałam piosenkę „Universal”, to wiedziałam, że na Eurowizję zgłoszę albo tę, albo żadną

2016-03-01  |  06:45

Dorota Osińska nie zgadza się z opinią, że Eurowizja to festiwal muzycznego kiczu. Jej zdaniem ambitna muzyka wciąż jest tam ceniona. Wokalistka nie boi się więc zaprezentować w Sztokholmie ballady „Universal”, którą skomponował kanadyjski muzyk i producent Rick Allison. Twierdzi, że już w chwili, gdy ją usłyszała po raz pierwszy, wiedziała, że nie zgłosi do preselekcji innego utworu.

Dorota Osińska jest jednym z dziewięciu kandydatów w polskich preselekcjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na koncercie preselekcyjnym, który odbędzie się 5 marca, wokalistka zaśpiewa utwór „Universal”. Piosenkę skomponował Rick Allison, kanadyjski muzyk i producent muzyczny, który współpracował m.in. z Michaelem Sardou i Larą Fabian. Dorota Osińska twierdzi, że od dawna marzyła o pracy z Allisonem. Kilka miesięcy temu wysłała mu więc e-mail z pytaniem, czy zgodziłby się skomponować dla niej piosenkę.

Odpisał jeszcze tego samego dnia albo następnego. I to w taki sposób, że ja cały czas trzymam tego e-maila w komórce. Jak tylko mi się robi smutno i przestaję w siebie wierzyć, to go czytam, żeby sobie poprawić humor – mówi Dorota Osińska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Menadżerka wokalistki do e-maila załączyła linki do kilku jej piosenek. Zachwyciły one Ricka Allisona, który zdecydował się skomponować dla Doroty Osińskiej piosenki na cały album. Obecnie trwają prace nad tym krążkiem. Będzie to czwarta płyta w artystycznym dorobku wokalistki. Gdy Osińska została wybrana do dziewiątki potencjalnych reprezentantów Polski na konkursie Eurowizja 2016, także postawiła na piosenkę autorstwa Kanadyjczyka.

Zadzwoniłam do Ricka na Skype i zapytałam, co on myśli o tym, żeby się zgłosić. Odpowiedział: poczekaj, rozłączę się i wyślę Ci coś, posłuchaj tego dwa razy i oddzwoń. Wysłał mi piosenkę „Universal”. Jak ją usłyszałam, to wiedziałam, że zgłoszę albo tę piosenkę, albo żadną – mówi Dorota Osińska.

„Universal” to ballada, a to gatunek, z którego słynie Rick Allison. Prace nad jej nagraniem przebiegły błyskawicznie. W ciągu kilku dni Dorota Osińska nie tylko nagrała samą piosenkę, lecz także promujący ją teledysk. Wokalistka nie boi się zaprezentować tego kawałka na konkursie w Sztokholmie. Nie zgadza się bowiem z opiniami, że Eurowizja to festiwal muzycznego kiczu. Jej zdaniem wciąż cenione są tam także ambitne piosenki.

Jest dużo piosenek, które pracują dosyć skutecznie na taką opinię, że ten festiwal to cyrk, gdzie piosenki się nie liczą. Na te dwadzieścia kilka piosenek każdego roku pokazywanych jest jednak co najmniej 10, które są po prostu fantastyczne. Sporo pięknej muzyki odkryłam dzięki Eurowizji – mówi Dorota Osińska.

Rywalami wokalistki podczas koncertu preselekcyjnego będą: Edyta Górniak, Margaret, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Taraka, Aleksandra Gintrowska, Kasia Moś oraz Napoli, czyli białoruska wokalistka Olga Shimanskaya.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne

Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.

Problemy społeczne

Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia

Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.

Media

Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka

Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.