Newsy

Dorota Osińska: jak tylko usłyszałam piosenkę „Universal”, to wiedziałam, że na Eurowizję zgłoszę albo tę, albo żadną

2016-03-01  |  06:45

Dorota Osińska nie zgadza się z opinią, że Eurowizja to festiwal muzycznego kiczu. Jej zdaniem ambitna muzyka wciąż jest tam ceniona. Wokalistka nie boi się więc zaprezentować w Sztokholmie ballady „Universal”, którą skomponował kanadyjski muzyk i producent Rick Allison. Twierdzi, że już w chwili, gdy ją usłyszała po raz pierwszy, wiedziała, że nie zgłosi do preselekcji innego utworu.

Dorota Osińska jest jednym z dziewięciu kandydatów w polskich preselekcjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na koncercie preselekcyjnym, który odbędzie się 5 marca, wokalistka zaśpiewa utwór „Universal”. Piosenkę skomponował Rick Allison, kanadyjski muzyk i producent muzyczny, który współpracował m.in. z Michaelem Sardou i Larą Fabian. Dorota Osińska twierdzi, że od dawna marzyła o pracy z Allisonem. Kilka miesięcy temu wysłała mu więc e-mail z pytaniem, czy zgodziłby się skomponować dla niej piosenkę.

Odpisał jeszcze tego samego dnia albo następnego. I to w taki sposób, że ja cały czas trzymam tego e-maila w komórce. Jak tylko mi się robi smutno i przestaję w siebie wierzyć, to go czytam, żeby sobie poprawić humor – mówi Dorota Osińska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Menadżerka wokalistki do e-maila załączyła linki do kilku jej piosenek. Zachwyciły one Ricka Allisona, który zdecydował się skomponować dla Doroty Osińskiej piosenki na cały album. Obecnie trwają prace nad tym krążkiem. Będzie to czwarta płyta w artystycznym dorobku wokalistki. Gdy Osińska została wybrana do dziewiątki potencjalnych reprezentantów Polski na konkursie Eurowizja 2016, także postawiła na piosenkę autorstwa Kanadyjczyka.

Zadzwoniłam do Ricka na Skype i zapytałam, co on myśli o tym, żeby się zgłosić. Odpowiedział: poczekaj, rozłączę się i wyślę Ci coś, posłuchaj tego dwa razy i oddzwoń. Wysłał mi piosenkę „Universal”. Jak ją usłyszałam, to wiedziałam, że zgłoszę albo tę piosenkę, albo żadną – mówi Dorota Osińska.

„Universal” to ballada, a to gatunek, z którego słynie Rick Allison. Prace nad jej nagraniem przebiegły błyskawicznie. W ciągu kilku dni Dorota Osińska nie tylko nagrała samą piosenkę, lecz także promujący ją teledysk. Wokalistka nie boi się zaprezentować tego kawałka na konkursie w Sztokholmie. Nie zgadza się bowiem z opiniami, że Eurowizja to festiwal muzycznego kiczu. Jej zdaniem wciąż cenione są tam także ambitne piosenki.

Jest dużo piosenek, które pracują dosyć skutecznie na taką opinię, że ten festiwal to cyrk, gdzie piosenki się nie liczą. Na te dwadzieścia kilka piosenek każdego roku pokazywanych jest jednak co najmniej 10, które są po prostu fantastyczne. Sporo pięknej muzyki odkryłam dzięki Eurowizji – mówi Dorota Osińska.

Rywalami wokalistki podczas koncertu preselekcyjnego będą: Edyta Górniak, Margaret, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Taraka, Aleksandra Gintrowska, Kasia Moś oraz Napoli, czyli białoruska wokalistka Olga Shimanskaya.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Nowe technologie

Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi

Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.