Mówi: | Natalia Zastępa |
Funkcja: | wokalistka |
Natalia Zastępa: Nie boję się, że nie zdam matury. Chcę kontynuować naukę w szkole muzycznej, więc nie mam ciśnienia na najwyższą liczbę punktów na egzaminie
Wokalistka jest tegoroczną maturzystką i choć do egzaminu dojrzałości przygotowuje się w specyficznych warunkach, to wierzy, że wszystko pójdzie po jej myśli. Nieco więcej trudności sprawia jej tylko matematyka. Przyznaje, że nauczanie w systemie zdalnym i lekcje online nie są dla uczniów komfortem, choć jej samej ułatwiły prace nad debiutancką płytą, ponieważ mogła się uczyć z dala od szkoły. Przykro jej jednak, że nie mogła bawić się na tradycyjnej studniówce.
Egzamin maturalny w tym roku rozpocznie się 4 maja. Czasu na powtórzenie materiału zostało niewiele, ale mimo to Natalia Zastępa przyznaje, że na razie nie stresuje się egzaminem.
– Nie czuję stresu jeszcze bardzo, ale wydaje mi się, że moja podświadomość już faktycznie wysyła mi mocne znaki, że siadam i uczę się matematyki. Jestem humanistką z krwi i kości, a matematyka to moja pięta Achillesa. Jedynym ułatwieniem jest to, że nie mamy egzaminów ustnych i materiał jest skrócony, z czego osobiście się cieszę – mówi agencji Newseria Lifestyle Natalia Zastępa.
Mimo że ten rok szkolny był wyjątkowy dla maturzystów, gdyż przez wiele miesięcy przygotowywali się do egzaminu dojrzałości tylko zdalnie, to wokalistka jest spokojna o jego wyniki.
– Nie boję się tego, że nie zdam. Ja patrząc na moją przyszłość i na studia czy szkołę bardziej muzyczną, którą sobie wybrałam, nie mam takiego ciśnienia, żeby mieć jak najwyższą liczbę procentów, ale jestem dobrze przygotowana. Nigdy nie miałam problemów z nauką i myślę, że będzie dobrze – mówi.
Wprowadzenie nauczania zdalnego było rewolucją dla wszystkich uczniów. Kilkugodzinne lekcje online, codzienna monotonia i brak kontaktu z rówieśnikami okazały się bardzo męczące. Zdaniem wokalistki nie jest łatwo w takich warunkach osiągać dobre wyniki, choć ona sama nie narzeka na taki tryb zajęć.
– Dla mnie to z jednej strony było też ułatwienie, ponieważ ja dużo jeździłam i mogłam szkołę mieć cały czas przy sobie i nie musiałam tak dużo lekcji opuszczać. Ale patrząc na moje koleżanki i kolegów z klasy, którzy mają inną sytuację, to myślę, że są dosyć mocno poszkodowani. Jeszcze lekcje humanistyczne, czyli historia i polski, to jest dużo słuchania i to jeszcze dało się fajnie pogodzić, ale na przykład lekcje matematyki są trudne do prowadzenia w taki sposób i często było tak, że gdzieś tam tablica się zamazuje. A też ogólnie moja klasa nie jest dobra z matematyki, więc nasza pani musiała się bardzo mocno wygimnastykować, żeby na tych zdalnych lekcjach coś nam w ogóle przekazać – mówi Natalia Zastępa.
Wokalistka ubolewa natomiast, że z powodu pandemii nie można było zorganizować tradycyjnej studniówki, a na ten wyjątkowy bal licealiści zawsze czekają z utęsknieniem przez całą szkołę. Prywatnie udało jej się jednak z przytupem świętować „18-stkę”.
– Jestem sentymentalna i szkoda mi, że nie ma studniówki, końca roku szkolnego i w ogóle tego całego klimatu. Natomiast w zeszłym roku miałam osiemnastkę, więc miło wspominam ten okres, bo akurat trafiłam na ten czas, kiedy się poluzowało, więc mogłam sobie spokojnie zrobić imprezę i wyszaleć się – mówi.
Natalia Zastępa podkreśla też, że ten ostatni pandemiczny rok wbrew pozorom był dla niej bardzo łaskawy i mimo wszystko będzie go miło wspominać.
– Nie był dla mnie taki straszny, ponieważ wydarzyło się dużo fajnych rzeczy w moim życiu. Wydałam singiel „Rudy”, który odniósł duży sukces, wystąpiłam na festiwalu w Opolu, na Stadionie Narodowym, w tym roku wydaję płytę, więc fajny balans się znalazł. Ale oczywiście znalazła się też masa nieprzyjemnych rzeczy. Mnie osobiście i mojemu zespołowi bardzo zabrakło koncertów, bo myślę, że to jest najlepsza praca artysty, muzyka, przynajmniej dla mnie – mówi wokalistka.
Najbliższe tygodnie będą dla niej bardzo intensywne. Najpierw matura, 21 maja premiera długo wyczekiwanego solowego albumu zatytułowanego „Nie żałuję”, a później wiążące decyzje o wyborze kierunku studiów.
– Dwa tygodnie po maturze mam premierę płyty, więc to będzie intensywny czas promocyjny i ciekawa jestem też samego odbioru moich fanów. Chciałabym iść do szkoły muzycznej w Warszawie, na Bednarską, więc zobaczę, może się dostanę, bo muszę przejść egzaminy. I też myślałam o studiach, medioznawstwo, ale szczerze, jeszcze nie jestem przekonana, więc pewnie to dopiero w ciągu miesiąca się rozwiąże, czy będę chciała na pewno – mówi Natalia Zastępa.
Po tym wszystkim wokalistka chce odpocząć i jak najlepiej wykorzystać najdłuższe wakacje swojego życia. Na razie jednak nie ma jeszcze na ten czas ściśle sprecyzowanych planów.
Czytaj także
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-13: W Europie segment elektrycznych małych aut miejskich zapóźniony o trzy–cztery lata. Hyundai chce to zmienić
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
- 2024-12-30: Krystian Ochman: Takich utworów jak „Bohemian Rhapsody” czy „Somebody to Love” to ja bym nie dotykał. Generalnie to chcę odejść od coverów i śpiewać swoje utwory
- 2025-01-27: Krystian Ochman: Gram na trąbce i na fortepianie. Nie mogę jednak ćwiczyć w domu, bo sąsiedzi interweniują
- 2024-12-19: Luna: Pewni ludzie i sytuacje mi nie służyły. Musiałam się oddzielić od przeszłości i zacząć nowy rozdział w swoim życiu
- 2024-12-27: Luna: Ostatnio cierpię na nadprodukcję twórczą. Eurowizja przyniosła mi zbyt dużo weny artystycznej i z tyłu głowy są już dwa kolejne albumy
- 2024-12-11: Miuosh: Trwa wielkie odliczanie do trasy koncertowej „Pieśni Współczesne. Tom II”. Biletów praktycznie już nie ma, więc dodajemy kolejne terminy
- 2024-10-25: Alicja Węgorzewska: Opera Juliusz Cezar mimo historycznie odległego tła przedstawia te same namiętności, zazdrości i intrygi jak w obecnych czasach. I to jest jej największą siłą
- 2024-11-15: Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.