Mówi: | Ewa Minge, projektantka mody Patricia Kazadi, wokalista, prezenterka Karolina Malinowska, modelka |
Najnowszą kolekcję Ewy Minge prezentowały modelki bez włosów. Pokazem projektantka zainaugurowała działalność Fundacji „Black Butterflies”
Kolekcja „Black Butterflies” zainspirowana jest słowiańską opowieścią o kwiecie paproci. Dominują w niej zjawiskowe, zwiewne suknie z geometrycznymi wycięciami i przezroczystościami, które nawiązują do tytułowych skrzydeł motyla. Kolekcja miała swoją premierę w lipcu w Paryżu podczas prestiżowego Haute Couture Fashion Week. Wczorajszy pokaz był połączony z inauguracją działalności Fundacji Black Butterflies. Dzięki niej Ewa Minge będzie wspierać osoby dotknięte chorobą nowotworową.
Najnowsze projekty Ewy Minge charakteryzuje nietypowy krój i nietuzinkowe połączenie tkanin. Wyobraźnię doskonale pobudzają zmysłowe tiule, ażury i malarskie printy. Część sukni ozdobiona jest pelerynami, które dają znakomity efekt podczas ruchu. Dużą uwagę zwracały również czarne kreacje wykończone materiałami wycinanymi laserowo. Pokaz budził duże emocji również dlatego, że na wybiegu prezentowały się modelki ogolone na łyso.
– Przekaz dzisiejszego pokazu był konkretny. Jest to pokaz dla fundacji Black Butterflies, która wspiera ludzi chorujących na raka. Częścią tej choroby jest chemioterapia, w wyniku której tracimy włosy, dlatego modelki były ogolone na łyso – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Patricia Kazadi, wokalistka i prezenterka.
– To jest niezwykłe wydarzenie, ponieważ łamie pewne stereotypy. Oprócz pięknej mody bardzo w stylu Ewy zobaczyliśmy znacznie więcej. Dostrzegliśmy inne kobiety, ich historie, które niby nas nie dotyczą, a przecież tak naprawdę dotyczą wszystkich. Lubię takie wydarzenia, które ze sobą niosą coś więcej niż tylko, że popatrzymy na ładne obrazki. Tutaj były i piękne obrazki, ale również piękne wzruszające, ważne i czasem trudne momenty – mówi Karolina Malinowska, modelka.
Większość projektów jest w tonacji czarno-białej. Tylko kilka sukienek zostało ozdobionych kolorowymi akcentami – na przykład rozświetlającym seledynem. Oprócz długich sukni, które doskonale sprawdzają się na czerwonym dywanie, nie zabrakło też asymetrycznych propozycji z luźnymi kapturami i szerokimi rękawami oraz sukienek mini z rozkloszowaną spódnicą. Kolekcje Ewy Minge zawsze są spójne i przemyślane. Projektantka doskonale wie, czego chcą kobiety i jakich ograniczeń w modzie nie będą akceptowały.
– Ewa Minge włożyła w ten pokaz i w przygotowanie fundacji całe swoje serce. Widać było, że była ogromnie wzruszona. To jest bardzo ważny dla niej wieczór i cieszę się, że mogłam dzisiaj być częścią tego wieczoru. Jestem ambasadorką zarówno kolekcji, jak i fundacji – mówi Patricia Kazadi.
Jednym z projektów Fundacji Black Butterflies jest utworzenie tzw. Domów Życia, czyli miejsc, w których na profesjonalną pomoc, wsparcie psychologiczne i arteterapię będą mogli liczyć ci, którzy zmagają się z chorobą nowotworową. Pierwsza taka placówka powstaje już w Zielonej Górze, rodzinnym mieście projektantki. Dochód ze sprzedaży najnowszej kolekcji zostanie przeznaczony właśnie na działalność fundacji.
– Patrząc w trakcie przymiarek na te dziewczyny w tych pięknych czarnych sukniach pomyślałam sobie, że to musi czemuś służyć. Że ta sztuka zewnętrzna, ten kolorowy blichtr kolorowy musi zacząć pracować na te wnętrza – mówi Ewa Minge.
Ewa Minge wspomina, że w swoim najbliższym otoczeniu miała 18 osób poważnie doświadczonych chorobą. Obserwowała, co się z nimi działo, wspierała, podnosiła na duchu. To był ten przełomowy moment, w którym zdecydowała, że chce pomagać innym.
– W sumie to mam rodziny, którym pomagam tak naprawdę już od kilkunastu lat. Wiele tych osób dzisiaj tutaj było i chciałabym, żeby tego typu imprezy służyły im. Ponieważ sama przeszłam bardzo ciężką drogę i ponieważ wiem jak to jest, kiedy człowiek zostaje chorobą sam, jak ważni są wtedy ludzie. Taka fundacja może naprawdę zmienić trochę ten świat i zacząć pozytywnie zarażać – podkreśla Ewa Minge.
W branży modowej Ewa Minge funkcjonuje od 25 lat. Jej kreacje nosiły m.in. Cheryl Cole, Paris Hilton, Kelly Rowland, LaToya Jackson, Ivana Trump czy Adriana Karembeu. Projektantka prezentowała swoje kolekcje w Paryżu, Mediolanie, Moskwie, Berlinie, Rzymie i Nowym Jorku. Jak sama przyznaje, lubi przełamywać stereotypy, a czasem wręcz szokować.
– Na wybiegu pokazywałam już modelki w przeróżnych rozmiarach. Pokazałam także Agatę Roczniak na wózku inwalidzkim, a w Nowym Jorku – modelkę murzynkę albinoskę, gdzie wszyscy krzyczeli: „Boże, jaką straszną modelkę zaangażowała!”. Nie widziałam w tym nic strasznego, świetnie chodziła. Jesteśmy bardzo różni, a narzucanie tego kanonu piękna siłą rzeczy przez modę, przez taki świat zewnętrznego blichtru i przez cały show biznes powoduje, że trochę zatracamy się w tym wszystkim. Jestem za tym, żebyśmy się malowali, upiększali, nosili peruki, uzupełnienia. Sama tego typu rzeczy wypróbowuję – mówi Ewa Minge.
Na pokaz przybyły tłumy zaprzyjaźnionych z projektantką gwiazd, wśród nich Karolina Malinowska, Joanna Horodyńska, Patricia Kazadi, Dominika Gawęda i Michał Kwiatkowski.
Czytaj także
- 2025-07-10: Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia
- 2025-05-27: Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami
- 2025-06-13: Bartłomiej Nowosielski: Kluczowe w leczeniu otyłości jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Otoczenie nie zawsze jest wyrozumiałe i empatyczne
- 2025-06-23: Bartłomiej Nowosielski: Osoby z chorobą otyłościową są stygmatyzowane. Hejterów nie obchodzi to, że po drugiej stronie jest człowiek z emocjami
- 2025-07-03: Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań
- 2025-05-27: Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-13: Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu. Wciąż za mało skrzyżowań bezkolizyjnych
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-25: Trwa nabór wniosków do programu dopłat do elektryków. Bez zmiany systemu podatków może być krótkotrwałym mechanizmem wsparcia rynku
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.