Newsy

Natalia Zastępa: Nie boję się, że nie zdam matury. Chcę kontynuować naukę w szkole muzycznej, więc nie mam ciśnienia na najwyższą liczbę punktów na egzaminie

2021-04-28  |  06:01

Wokalistka jest tegoroczną maturzystką i choć do egzaminu dojrzałości przygotowuje się w specyficznych warunkach, to wierzy, że wszystko pójdzie po jej myśli. Nieco więcej trudności sprawia jej tylko matematyka. Przyznaje, że nauczanie w systemie zdalnym i lekcje online nie są dla uczniów komfortem, choć jej samej ułatwiły prace nad debiutancką płytą, ponieważ mogła się uczyć z dala od szkoły. Przykro jej jednak, że nie mogła bawić się na tradycyjnej studniówce.

Egzamin maturalny w tym roku rozpocznie się 4 maja. Czasu na powtórzenie materiału zostało niewiele, ale mimo to Natalia Zastępa przyznaje, że na razie nie stresuje się egzaminem.

– Nie czuję stresu jeszcze bardzo, ale wydaje mi się, że moja podświadomość już faktycznie wysyła mi mocne znaki, że siadam i uczę się matematyki. Jestem humanistką z krwi i kości, a matematyka to moja pięta Achillesa. Jedynym ułatwieniem jest to, że nie mamy egzaminów ustnych i materiał jest skrócony, z czego osobiście się cieszę – mówi agencji Newseria Lifestyle Natalia Zastępa.

Mimo że ten rok szkolny był wyjątkowy dla maturzystów, gdyż przez wiele miesięcy przygotowywali się do egzaminu dojrzałości tylko zdalnie, to wokalistka jest spokojna o jego wyniki.

– Nie boję się tego, że nie zdam. Ja patrząc na moją przyszłość i na studia czy szkołę bardziej muzyczną, którą sobie wybrałam, nie mam takiego ciśnienia, żeby mieć jak najwyższą liczbę procentów, ale jestem dobrze przygotowana. Nigdy nie miałam problemów z nauką i myślę, że będzie dobrze – mówi.

Wprowadzenie nauczania zdalnego było rewolucją dla wszystkich uczniów. Kilkugodzinne lekcje online, codzienna monotonia i brak kontaktu z rówieśnikami okazały się bardzo męczące. Zdaniem wokalistki nie jest łatwo w takich warunkach osiągać dobre wyniki, choć ona sama nie narzeka na taki tryb zajęć.

– Dla mnie to z jednej strony było też ułatwienie, ponieważ ja dużo jeździłam i mogłam szkołę mieć cały czas przy sobie i nie musiałam tak dużo lekcji opuszczać. Ale patrząc na moje koleżanki i kolegów z klasy, którzy mają inną sytuację, to myślę, że są dosyć mocno poszkodowani. Jeszcze lekcje humanistyczne, czyli historia i polski, to jest dużo słuchania i to jeszcze dało się fajnie pogodzić, ale na przykład lekcje matematyki są trudne do prowadzenia w taki sposób i często było tak, że gdzieś tam tablica się zamazuje. A też ogólnie moja klasa nie jest dobra z matematyki, więc nasza pani musiała się bardzo mocno wygimnastykować, żeby na tych zdalnych lekcjach coś nam w ogóle przekazać – mówi Natalia Zastępa.

Wokalistka ubolewa natomiast, że z powodu pandemii nie można było zorganizować tradycyjnej studniówki, a na ten wyjątkowy bal licealiści zawsze czekają z utęsknieniem przez całą szkołę. Prywatnie udało jej się jednak z przytupem świętować „18-stkę”.

– Jestem sentymentalna i szkoda mi, że nie ma studniówki, końca roku szkolnego i w ogóle tego całego klimatu. Natomiast w zeszłym roku miałam osiemnastkę, więc miło wspominam ten okres, bo akurat trafiłam na ten czas, kiedy się poluzowało, więc mogłam sobie spokojnie zrobić imprezę i wyszaleć się – mówi.

Natalia Zastępa podkreśla też, że ten ostatni pandemiczny rok wbrew pozorom był dla niej bardzo łaskawy i mimo wszystko będzie go miło wspominać.

– Nie był dla mnie taki straszny, ponieważ wydarzyło się dużo fajnych rzeczy w moim życiu. Wydałam singiel „Rudy”, który odniósł duży sukces, wystąpiłam na festiwalu w Opolu, na Stadionie Narodowym, w tym roku wydaję płytę, więc fajny balans się znalazł. Ale oczywiście znalazła się też masa nieprzyjemnych rzeczy. Mnie osobiście i mojemu zespołowi bardzo zabrakło koncertów, bo myślę, że to jest najlepsza praca artysty, muzyka, przynajmniej dla mnie – mówi wokalistka.

Najbliższe tygodnie będą dla niej bardzo intensywne. Najpierw matura, 21 maja premiera długo wyczekiwanego solowego albumu zatytułowanego „Nie żałuję”, a później wiążące decyzje o wyborze kierunku studiów.

– Dwa tygodnie po maturze mam premierę płyty, więc to będzie intensywny czas promocyjny i ciekawa jestem też samego odbioru moich fanów. Chciałabym iść do szkoły muzycznej w Warszawie, na Bednarską, więc zobaczę, może się dostanę, bo muszę przejść egzaminy. I też myślałam o studiach, medioznawstwo, ale szczerze, jeszcze nie jestem przekonana, więc pewnie to dopiero w ciągu miesiąca się rozwiąże, czy będę chciała na pewno – mówi Natalia Zastępa.

Po tym wszystkim wokalistka chce odpocząć i jak najlepiej wykorzystać najdłuższe wakacje swojego życia. Na razie jednak nie ma jeszcze na ten czas ściśle sprecyzowanych planów.  

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.