Mówi: | Tomasz Szczygieł |
Funkcja: | ekspert Stanley Black & Decker |
Nowoczesne podkaszarki mogą zastąpić kosiarkę przy pielęgnacji małego trawnika
Dzięki nowoczesnym kosiarkom i podkaszarkom strzyżenie nawet bardzo małego trawnika, pełnego drzew i krzewów, może być szybkie i wygodne. Do tego celu używamy zazwyczaj kosiarek, ale w niewielkich ogrodach można wykorzystywać, nawet wyłącznie, nowoczesne podkaszarki. Trawnik należy kosić regularnie, bo zapobiega to nadmiernemu rozrostowi chwastów i wspomaga dobre krzewienie trawy.
Do strzyżenia trawnika o dużej powierzchni niezbędna jest tradycyjna kosiarka. Nowoczesne maszyny radzą sobie z różnymi rodzajami trawników, również z wysoką trawą oraz z grubymi łodygami chwastów. Mają też przezroczyste pokrywy zbiornika gromadzącego trawę, tak, żeby w każdym momencie można było kontrolować ilość skoszonej trawy.
– Nowoczesne kosiarki wyposażone są w pewnego rodzaju platformę, którą uruchamiamy za pomocą rękojeści znajdującej się na boku kosza. Za pomocą tej platformy możemy wypchnąć trawę, która gromadzi się w przestrzeni przelotowej z kosiarki do zbiornika. Podczas koszenia np. mokrego trawnika fragmenty trawy oblepiają wnętrze tej przestrzeni, blokując ją i tym samym utrudniając prace ogrodowe. W przypadku starszych modeli kosiarek w takim przypadku pojawiała się konieczność otwarcia pokrywy i przesunięcia trawy ręką – mówi agencji informacyjną Newseria Lifestyle Tomasz Szczygieł z firmy Stanley Black & Decker.
– Nowoczesne podkaszarki wyposażone są w koło dystansowo-jezdne, za pomocą którego z łatwością wykosimy trawę przy wszelkiego rodzaju ścianach, murkach czy krawężnikach. Ustawiając taką podkaszarkę w pozycji pionowej, możemy bardzo łatwo kształtować krawędź samego trawnika – tłumaczy Tomasz Szczygieł.
Najnowsze podkaszarki mają możliwość regulacji długości rękojeści, tak, aby idealnie dopasować ją do wzrostu użytkownika. Dzięki temu można nimi pracować komfortowo, nie obciążając niepotrzebnie kręgosłupa. Podkaszarki są zazwyczaj dość małe, nie zajmują więc miejsca w składzikach bądź garażach. Są idealnym rozwiązaniem także dla właścicieli segmentów z mniejszymi ogrodami.
– Posiadacze segmentów mieszkaniowych i mieszczących się przy nich ogrodów, które zazwyczaj mają niewielką powierzchnię, zaledwie kilkudziesięciu metrów kwadratowych, na pewno będą zainteresowani rozwiązaniem dodatkowym do podkaszarki. Jest to platforma jezdna, za pomocą której z łatwością przekształcamy podkaszarkę w zwykłą, małą kosiarkę kołową – zaznacza Tomasz Szczygieł.
Niezależnie od wielkości ogrodu musimy wziąć pod uwagę to, że aby cieszyć się pięknym, gęstym trawnikiem, powinniśmy kosić go przez cały okres wegetacyjny, przynajmniej raz w tygodniu. W lecie należy pamiętać, że niewskazane jest koszenie, a także podlewanie trawników w czasie największego nasłonecznienia.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.