Newsy

Odeta Moro: Mam powakacyjną depresję. Trudno mi się rano wstaje, trudno się myśli

2017-09-18  |  06:42

Dziennikarka przyznaje, że trudno się jej przestawić z trybu wakacyjnego na tryb pracy. Czuje się przytłoczona obowiązkami, a działanie na pełnych obrotach wymaga sporej samodyscypliny i dobrej organizacji czasu. Psychologowie podkreślają, że osoba po urlopie potrzebuje przynajmniej dwóch tygodni, by przyzwyczaić się do nowego trybu życia.

Zdaniem dziennikarki nie lada sztuką jest dobre zorganizowanie urlopu, ale jeszcze większą – bezbolesny powrót po nim do codziennych obowiązków i porannego wstawania.

– Mam powakacyjną depresję. Wróciłam do pracy z wielką przyjemnością, bo ją kocham, natomiast nie ukrywam, że trudno się rano wstaje, trudno się myśli i planuje, trudno się przyzwyczaja do tego, że tych obowiązków jest tak dużo, bo w wakacje jest ich dużo mniej. Teraz wszystko jest trochę inne. To są rzeczy, które na początku przerastają, ale potem wchodzi się w rytm, więc zaraz pewnie i ja w niego wejdę – mówi agencji Newseria Odeta Moro, dziennikarka.

Moro podkreśla, że jest miłośniczką zdrowego stylu odżywiania i dobre nawyki stara się wpajać swoim najbliższym. To jednak wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, na które trzeba zarezerwować czas.

– Trzeba zrobić zakupy, pamiętać, że jutro do szkoły też coś musi być w śniadaniówce. Moja córka nienawidzi kanapek, ale lubi zabierać ze sobą konkretne dania. Je też w domu śniadanie, bo to ważne – mówi Odeta Moro.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.