Mówi: | Maciej Chojnacki |
Funkcja: | dyrektor operacyjny firmy Akademia Dachów Płaskich |
Ogród na dachu może obniżyć wydatki na klimatyzację i ogrzewanie
Tradycja zielonych dachów sięga czasów starożytnych, kiedy pełniły one funkcję dekoracyjną oraz rekreacyjną. Współcześnie cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród architektów, jak i klientów pragnących ożywić swój dom lub wzbogacić go o dodatkową powierzchnię użytkową. Zielone dachy mają wiele zalet. Tak zaplanowana konstrukcja chroni budynek przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, ogranicza ilość wody opadowej, która jest odprowadzana do kanalizacji oraz stwarza odpowiedni mikroklimat dla roślin, zwierząt i ludzi.
– Zielone dachy pozwalają na uzyskanie powierzchni biologicznie czynnych na dachach dla klientów indywidualnych, na dachach górnych, jak również na dachach, które są nad stropem garażu. Nad stropem garażu mamy większe możliwości: możemy robić duże nasypy, górki, które pozwalają nam sadzić nie tylko dachy ekstensywne i trawniki, które wymagają niskiego przekroju substratu, lecz także możemy usypywać górki, które pozwolą nam sadzić zarówno krzewy, żywopłoty, jak i duże, wysokie drzewa odpowiednio mocowane specjalnymi kratami do struktury tak, żeby mogły przetrwać wiele lat – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Maciej Chojnacki, dyrektor operacyjny firmy Akademia Dachów Płaskich.
Najsłynniejszym zielonym dachem w Polsce jest ten należący do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To jedna z najpiękniejszych i największych konstrukcji tego typu w Europie. Powierzchnia zaprojektowanego przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską ogrodu wynosi ponad 1 hektar, a jego najsłynniejszą ozdobą jest strumień oraz zarybiony staw, w pobliżu którego mieszkają kaczki.
– Dachy zielone dzielimy na dachy intensywne i ekstensywne. Dachy ekstensywne wymagają podłoża o grubości od 5 do 15 centymetrów. Możemy tam sadzić byliny i rozchodniki, które praktycznie po pół roku pielęgnowania nie wymagają podlewania, są dachami samoobsługowymi. Również na dachach ekstensywnych możemy układać trawniki z rolki. Dachy intensywne wymagają dużo wyższej warstwy substratu, od 15 centymetrów wzwyż, nawet do 1 metra, w zależności od tego, co jest zaprojektowane na danym dachu intensywnym – tłumaczy Maciej Chojnacki.
Ekologiczne i ekonomiczne dachy zielone są interesującą alternatywą dla tradycyjnych dachów. Roślinność na dachu nie tylko ożywia miejski krajobraz, lecz przede wszystkim wydłuża żywotność budynku. Eksperci przekonują, że takie rozwiązania w połączeniu z izolacją pozwalają obniżyć wydatki na klimatyzację i ogrzewanie nawet o jedną trzecią.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.