Newsy

Piotr Wiwczarek z grupy Vader o odbiorze heavy metalu w Polsce: często kojarzy się tę muzykę z horrorem i wielbieniem zła

2014-07-08  |  06:55

Gitarzysta, wokalista oraz współzałożyciel heavymetalowej grupy Vader uważa, że w Polsce w dalszym ciągu błędnie i stereotypowo odbiera się twórczość formacji specjalizujących się w cięższych brzmieniach. Artysta jest zdania, że powinniśmy, przykładem innych państw,  promować naszą kulturę właśnie muzyką metalową.

Heavy metal oraz gatunki pokrewne cieszą się w Polsce sporą popularnością. Najnowsze albumy zespołów takich jak KAT, Turbo czy Behemoth trafiały do czołówki najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2013 i 2014 roku. Jednak w kraju grupy te mają nie tylko fanów, lecz także zagorzałych przeciwników. To właśnie sprzeciw sceptycznych wobec metalu grup spowodował m.in. odwołanie koncertu zespołu Behemoth na Seven Festivalu w Węgorzewie.

 – Wydaje mi się, że ludzie boją się przekroczyć granicę, jaką tworzą zespoły metalowe. Jest to według nich straszne, często kojarzy się taką muzykę z tym, czym nie powinno, czyli z rzeczami, które wywołują szok, z horrorem i wielbieniem zła. Nie próbują nawet zrozumieć tego w inny sposób. Nie przychodzą na koncerty, nie rozmawiają z ludźmi, nie chcą przebić się przez to, co uważane jest za hałas. Gdyby ta muzyka nie miała żadnej wartości, nie miałaby milionów zwolenników na całym świecie. Zasługuje na szacunek lub chociaż uwagę – stwierdza Wiwczarek.

Polskie zespoły metalowe cieszą się także ogromną popularnością w inny krajach. Grupy takie jak Behemoth, Decapitated oraz Vader niemal co roku odbywają trasy koncertowe obejmujące największe miasta w Europie, a także są zapraszane na najważniejsze festiwale metalowe na całym świecie. Wiwczarek chciałby, aby rządzący poszli za przykładem innych krajów i promowali Polskę za granicą kapelami metalowymi oraz organizowali podobne wystawy do tej stworzonej przez Ambasadę Norwegii.

Rodzime kapele metalowe również mocno promują Polskę za granicą. Sam wiem z autopsji, że wielu ludzi dowiaduje się o naszym kraju, po tym jak poznają takie a nie inne zespoły pochodzące właśnie z Polski. Dlatego jestem naprawdę zszokowany tym, że norweskie zespoły mają takie wsparcie ze strony kraju. Musimy uczyć się od Norwegów tolerancji, pokory i  poszanowania tego, co mamy. Życzyłbym sobie, aby kiedyś w naszym kraju zorganizowano wystawę o rodzinnym metalu i naszych polskich osiągnięciach, które nie są błahe – dodaje Wiwczarek.

Wystawę „Norwegian Metal – In Concert” można oglądać w Progresja Music Zone do 20 lipca. Obejmuje ona 40 zdjęć najbardziej znanych norweskich zespołów black metalowych,  m.in. Satyricon, Mayhem, 1349 oraz Immortal.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.