Mówi: | Janusz Józefowicz |
Funkcja: | dyrektor artystyczny Teatru Buffo |
„Polita” przenosi się z Torwaru do Studio Buffo. Janusz Józefowicz: nie wytrzymaliśmy tego finansowo
Dotychczas widowisko muzyczne, stworzone na podstawie biografii jednej z największych gwiazd kina niemego Poli Negri, wystawiane było na warszawskim Torwarze. Nowa odsłona „Polity” jest bardziej kameralna od prezentowanej do tej pory.
– W kameralnych warunkach jesteśmy bliżej aktora. Efekt 3D rzeczywiście działa również w tych warunkach. Ubolewam nad tym, że nie ma w Warszawie miejsca, gdzie można tego typu duże rzeczy pokazywać. Nie ma takiego myślenia, że w stolicy powinna być sala, która daje możliwość realizacji tego typu nowatorskich projektów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Janusz Józefowicz.
„Polita” opowiada o Poli Negri, jedynej polskiej aktorce, która odniosła międzynarodowy sukces w branży filmowej. Urodzona na warszawskim Powiślu Apolonia Chałupiec dzięki talentowi, ciężkiej pracy i szczęściu stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd Hollywood lat 20. Spektakl wykorzystuje elementy technologii 3D.
– To pierwsza na świecie próba połączenia techniki stereoskopowej z żywym teatrem. Widzowie oglądają spektakl w okularach, w jakich zazwyczaj ogląda się filmy trójwymiarowe, a my pokazujemy jednocześnie i materiał 3D, który powstał w warszawskim studiu Platige Image, i żywych aktorów. Te światy się przenikają. Daje to rzeczywiście bardzo ciekawe wrażenia estetyczne. Sam jestem ciekawy, co z tego wyjdzie – mówi Janusz Józefowicz.
Spektakl „Polita” będzie można obejrzeć w Teatrze Buffo 26 i 27 maja.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.