Newsy

Projektowanie ogrodu warto rozpocząć już na etapie budowy domu

2014-04-01  |  06:10
Mówi:Kamila Tomasiewicz
Funkcja:architekt krajobrazu
Firma:Autorska Pracownia Architektury Krajobrazu „Jardin”
 • MP4
 • Zaprojektowanie ogrodu jest równie trudne jak urządzanie domu. Aby był on funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu, warto pomyśleć o nim już w trakcie budowy domu. W stworzeniu wizji idealnego ogrodu, który spełni oczekiwania właścicieli, pomocny będzie architekt krajobrazu.

  Urządzając dom czy mieszkanie na własną rękę, wiele osób czuje się przytłoczonych mnogością produktów i rozwiązań. Brak konkretnego projektu, ograniczenia czasowe oraz zbyt mała wiedza z danego obszaru powodują, że łatwo podjąć niewłaściwą decyzję. Podobnie jest z projektowaniem ogrodu. Choć przy budowie domu kwestia zaplanowania terenu zielonego może wydawać się błaha, w praktyce często wymaga pomocy specjalisty.

  To jest tak jak z architektem wnętrz. Oferta roślin i elementów wykończeniowych jest tak duża, że trudno człowiekowi, który nie styka się z tym na co dzień, wybrać to, co naprawdę pasuje do jego ogrodu. Czasem osobie obcej łatwiej jest stwierdzić, co będzie pasowało do domu i stylu życia klientów stwierdza Kamila Tomasiewicz, architekt krajobrazu i właścicielka Autorskiej Pracowni Architektury Krajobrazu „Jardin”.

  Prawidłowo zaplanowany, piękny a zarazem funkcjonalny ogród musi być przemyślany. W doborze roślin należy się kierować nie tylko tym, jak wyglądają w momencie zakupu, lecz także tym jak będą się prezentować w przyszłości i czy za bardzo się nie rozrosną.

  Klienci bardzo często ulegają emocjom podczas zakupów, coś im się podoba, bo jest ładne, ma odpowiednią wielkość, jaka jest im potrzebna w danym miejscu, które chcą zagospodarować. Po  pięciu latach mają kłopot, ponieważ wyrosło im za duże drzewo, które zasłania światło wpadające do domu, albo nie mogą przechodzić ścieżką, bo roślina się nazbyt rozrosła – Kamila Tomasiewicz opisuje częste błędy ogrodników-amatorów.

  Dużą umiejętnością jest również dopasowanie roślinności ogrodu do otoczenia działki. Jeśli jest ono atrakcyjne, można postarać się, aby ogród komponował się z nim i podkreślał jego walory. Natomiast, gdy otoczenie jest nieciekawe, warto tak zaprojektować ogród, aby tych elementów krajobrazu nie było widać z miejsca, w którym najczęściej się przebywa.

  Architekt krajobrazu nie tylko tworzy projekt ogrodu, lecz także często pozwala zaoszczędzić pieniądze, planując prace we właściwym momencie.

  Budując dom, można pewne elementy zrobić pod budowę, żeby później łatwiej było wykonać takie czysto techniczne ogrodowe rzeczy, jak np. przygotowane do instalacji przyłącze mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Tomasiewicz.

  Budowa domu to decyzja zazwyczaj na całe życie, a ogród to miejsce, które ma służyć odprężeniu i rozrywce domowników. Dlatego ważne jest myślenie perspektywiczne świadomość tego, co musi zostać zrobione zanim dom powstanie oraz jak wybrane rośliny będą wyglądały za kolejnych pięć, a nawet pięćdziesiąt lat. Dobrze zaprojektowany i przemyślany ogród to miejsce, które łatwo się pielęgnuje i w którym domownicy czują się komfortowo.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

  Podróże

  Agnieszka Hyży: Nie myślę teraz o wakacjach, ponieważ mam inne priorytety. Jeśli się zdecydujemy, to będzie to Polska, bo boję się wyjeżdżać z dziećmi gdzieś dalej

  Dziennikarka zajmuje się obecnie nowymi projektami zawodowymi. Nie ma więc zbyt wiele czasu wolnego, ponieważ intensywnie pracuje. W konsekwencji najprawdopodobniej nie uda jej się wyjechać na rodzinne wakacje. Przyznaje jednak, że jeśli nadarzyłaby się ku temu okazja, z przyjemnością wybrałaby się gdzieś z mężem oraz dziećmi. Z racji na trwającą pandemię koronawirusa najprawdopodobniej byłaby to Polska. Długie loty oraz skupiska ludzi nadal budzą w niej lęk, a nie chciałaby narażać dzieci na niebezpieczeństwo.

  Jak korzystać z materiałów Newserii?

  Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

  Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

  Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

  Gwiazdy

  Olga Bończyk: Działalność na TikToku stała się dla mnie antidotum na pandemię. Dzięki niej mogłam gdzieś ulokować moją kreatywność

  Aktorka niedawno rozpoczęła przygodę z aplikacją TikTok. Na swoim profilu regularnie umieszcza krótkie filmiki. Wciela się w rolę Grażyny – kobiety, która w przewrotny i zabawny sposób komentuje rzeczywistość i opowiada anegdoty ze swojego życia. Pomysł szybko okazał się sukcesem. Olgę Bończyk obserwuje już spore grono fanów, a liczba ta z dnia na dzień staje się coraz większa. Artystka zaznacza, że działalność miała być formą oderwania się od smutnej codzienności.

  Seriale

  Wiktoria Filus: Na początku bardzo się stresowałam dołączeniem do obsady serialu „Usta usta”. W obsadzie są nazwiska, które bardzo cenię

  Aktorka debiutuje w serialu „Usta usta” i jak zapowiada, wnosi do produkcji nową energię. Wciela się bowiem w postać pewnej siebie i stanowczej Sary, która będzie nową narzeczoną Adama (Paweł Wilczak). Czas szybko jednak pokaże, że nie jest to relacja usłana różami. Z pewnością ten wątek wzbudzi więc wśród widzów spore zainteresowanie. Aktorka nie ukrywa też, że miała obawy, jak zostanie przyjęta w środowisku doświadczonych kolegów po fachu.