Newsy

Projektowanie ogrodu warto rozpocząć już na etapie budowy domu

2014-04-01  |  06:10
Mówi:Kamila Tomasiewicz
Funkcja:architekt krajobrazu
Firma:Autorska Pracownia Architektury Krajobrazu „Jardin”
 • MP4
 • Zaprojektowanie ogrodu jest równie trudne jak urządzanie domu. Aby był on funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu, warto pomyśleć o nim już w trakcie budowy domu. W stworzeniu wizji idealnego ogrodu, który spełni oczekiwania właścicieli, pomocny będzie architekt krajobrazu.

  Urządzając dom czy mieszkanie na własną rękę, wiele osób czuje się przytłoczonych mnogością produktów i rozwiązań. Brak konkretnego projektu, ograniczenia czasowe oraz zbyt mała wiedza z danego obszaru powodują, że łatwo podjąć niewłaściwą decyzję. Podobnie jest z projektowaniem ogrodu. Choć przy budowie domu kwestia zaplanowania terenu zielonego może wydawać się błaha, w praktyce często wymaga pomocy specjalisty.

  To jest tak jak z architektem wnętrz. Oferta roślin i elementów wykończeniowych jest tak duża, że trudno człowiekowi, który nie styka się z tym na co dzień, wybrać to, co naprawdę pasuje do jego ogrodu. Czasem osobie obcej łatwiej jest stwierdzić, co będzie pasowało do domu i stylu życia klientów stwierdza Kamila Tomasiewicz, architekt krajobrazu i właścicielka Autorskiej Pracowni Architektury Krajobrazu „Jardin”.

  Prawidłowo zaplanowany, piękny a zarazem funkcjonalny ogród musi być przemyślany. W doborze roślin należy się kierować nie tylko tym, jak wyglądają w momencie zakupu, lecz także tym jak będą się prezentować w przyszłości i czy za bardzo się nie rozrosną.

  Klienci bardzo często ulegają emocjom podczas zakupów, coś im się podoba, bo jest ładne, ma odpowiednią wielkość, jaka jest im potrzebna w danym miejscu, które chcą zagospodarować. Po  pięciu latach mają kłopot, ponieważ wyrosło im za duże drzewo, które zasłania światło wpadające do domu, albo nie mogą przechodzić ścieżką, bo roślina się nazbyt rozrosła – Kamila Tomasiewicz opisuje częste błędy ogrodników-amatorów.

  Dużą umiejętnością jest również dopasowanie roślinności ogrodu do otoczenia działki. Jeśli jest ono atrakcyjne, można postarać się, aby ogród komponował się z nim i podkreślał jego walory. Natomiast, gdy otoczenie jest nieciekawe, warto tak zaprojektować ogród, aby tych elementów krajobrazu nie było widać z miejsca, w którym najczęściej się przebywa.

  Architekt krajobrazu nie tylko tworzy projekt ogrodu, lecz także często pozwala zaoszczędzić pieniądze, planując prace we właściwym momencie.

  Budując dom, można pewne elementy zrobić pod budowę, żeby później łatwiej było wykonać takie czysto techniczne ogrodowe rzeczy, jak np. przygotowane do instalacji przyłącze mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Tomasiewicz.

  Budowa domu to decyzja zazwyczaj na całe życie, a ogród to miejsce, które ma służyć odprężeniu i rozrywce domowników. Dlatego ważne jest myślenie perspektywiczne świadomość tego, co musi zostać zrobione zanim dom powstanie oraz jak wybrane rośliny będą wyglądały za kolejnych pięć, a nawet pięćdziesiąt lat. Dobrze zaprojektowany i przemyślany ogród to miejsce, które łatwo się pielęgnuje i w którym domownicy czują się komfortowo.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Komunikat

  Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

  Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

  Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

  Jak korzystać z materiałów Newserii?

  Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

  Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

  Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Gwiazdy

  Media

  Macademian Girl: Marzy mi się program oparty na modzie i metamorfozach. W naszej stacji nie było jeszcze takiego formatu, a ta tematyka jest trochę spychana na bok

  Blogerka mówi, że doskonale czuje się w roli gospodyni programu „Pytanie na śniadanie” i nie ukrywa, że ma apetyt na więcej. Czeka na kolejne propozycje od stacji, w której robi karierę, i wierzy, że dzięki doświadczeniom zdobytym w śniadaniówce poradzi sobie również z większymi formatami. Marzy jej się chociażby projekt poświęcony modzie i metamorfozom.

  Gwiazdy

  Dorota Goldpoint: Pracodawcy nie doceniają kobiet 50+, bo gonią za ludźmi młodymi. Dojrzałe panie mają ogromne doświadczenie i mogą je przekazać

  Projektantka zauważa, że wielu pracodawców nie chce zatrudniać kobiet po 50. roku życia. Mimo że często mają one sporo do zaoferowania, przede wszystkim duże doświadczenie i wiedzę, to propozycje pracy dla nich pojawiają się niezwykle rzadko. Dlatego też Dorota Goldpoint chce udowodnić, że dojrzałe kobiety powinny mieć swoje miejsce w życiu i w społeczeństwie, bo doskonale sprawdzają się w wielu rolach. Sama w swoje 50. urodziny zainaugurowała projekt „The Inner Power”, który zadedykowała właśnie kobietom 50+.

   

  Energetyka

  Eksperci: To nasi sąsiedzi często odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza w okolicy. Mobilne laboratorium sprawdzi, czym palą w piecach

  Dzięki mobilnemu laboratorium jakości powietrza strażnicy miejscy i gminni będą mogli szybko zbadać, czy dane gospodarstwo pali w piecu odpowiednim paliwem. Bez takiego urządzenia reakcja na zgłaszane interwencje byłaby właściwie niemożliwa. Tymczasem okazuje się, że średnio aż przez jedną trzecią dni w roku Polacy oddychają powietrzem, w którym przekroczone są normy zawartości szkodliwych substancji. Za ich emisję odpowiadają w większości gospodarstwa domowe.