Newsy

Anna Dereszowska: Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami. To od dorosłych uczą się nietolerancji

2022-11-04  |  06:17

 Najnowsza kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce jest wyjątkowa, ponieważ jest ukłonem w stronę osób, które otworzyły się na różnorodność – mówi aktorka. Organizatorzy akcji dziękują ludziom dobrych serc, którzy już pomogli najmłodszym w potrzebie, a także zachęcają do działania tych jeszcze nie do końca zdecydowanych i przypominają, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego, kim jest i skąd pochodzi. „Najpiękniejsze wnętrza 2022”, jak głosi hasło najnowszej kampanii, to takie, w których młodzież i dzieci odnalazły bezpieczny dom i bez względu na wszystko mogą czuć się sobą.

Te wyjątkowe wnętrza można zobaczyć na stronie www.najpiekniejszewnetrza2022.pl. Każdy pokój przedstawia historię innego dziecka lub młodej osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji i musiała przymusowo zostawić dotychczasowe życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego jutra, ale nie tylko. Anna Dereszowska podkreśla, że z dużą satysfakcją zaangażowała się w tegoroczną kampanię Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce pod hasłem „Najpiękniejsze wnętrza 2022”.

– To troszkę przewrotny komunikat, bo wcale nie chodzi o te najpiękniejsze wnętrza dotyczące wystroju naszych domów i mieszkań, ale chodzi o ludzkie wnętrza, o ukłon w stronę osób, które przyjęły do siebie bądź pomagają osobom będącym w potrzebie. Niezależnie od tego, z czego ta potrzeba wynika – czy są to uchodźcy, czy osoby, które znalazły się w Polsce z powodu innego wyznania, czy takie, które nie mają rodziców lub też kochają tę samą płeć. Chodzi o to, aby spojrzeć z życzliwością na drugiego człowieka. Najnowsza kampania jest naprawdę wyjątkowa – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Dereszowska.

Osoby przedstawione w tegorocznej kampanii, choć przeszły w życiu naprawdę dużo, teraz są bezpieczne. Niestety nie każda taka sytuacja kończy się szczęśliwie. W Polsce są tysiące dzieci, które nie mogą uzyskać takiego wsparcia. Przez swoją narodowość, wygląd, sytuację rodzinną lub ekonomiczną ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przypomina, że pomoc zaczyna się od zauważenia. Ważne jest, żeby dostrzec tych, którzy mają trudniej i wyciągnąć do nich rękę. Mimo regularnego uświadamiania społeczeństwa na temat dyskryminacji wciąż jest ona obecna.

– 3/4 dzieci doświadczyło jakiegoś rodzaju dyskryminacji czy też jakiegoś rodzaju krzywdy ze strony dorosłych lub rówieśników. Młodzież bardzo często spotyka się również z cyberprzemocą, przemocą psychiczną bądź fizyczną, więc bądźmy też jako rodzice niezwykle czujni, rozmawiajmy ze swoimi dziećmi. Warto poświęcić im troszkę więcej uwagi i spróbować dowiedzieć się tego, co dzieje się w życiu naszego dziecka – mówi  aktorka.

Anna Dereszowska przekonuje, że walka z dyskryminacją powinna się zacząć od dorosłych, bo te uprzedzenia często są właśnie przez nich przekazywane.

– Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami, tylko te uprzedzenia pojawiają się, ponieważ w domu czy od rówieśników słyszą różne komentarze. To od nas nasze dzieci niestety uczą się nietolerancji, więc bądźmy bardzo uważni na to, w jaki sposób rozmawiamy, w jaki sposób komentujemy. Czasem nawet takie wydawałoby się delikatne komentarze dotyczące wyglądu sąsiadki przez dzieci są odbierane jako przyzwolenie na to, żeby kogoś dyskryminować, bo skoro rodzice myślą w ten sposób, to dlaczego ja nie mogę tego robić i nie mogę mówić tak jak rodzice – tłumaczy.

Aktorka zaprasza również na specjalne lekcje skierowane do dzieci i młodzieży, które organizuje Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

– Do tej pory 57 tys. dzieci odbyło takie lekcje, na których są podejmowane cztery tematy: tolerancja, samoakceptacja, przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz komunikacja w różnorodności. To jest najnowsza lekcja stowarzyszenia, ucząca nas tego, że to, że się różnimy – a różnimy się pięknie – jest zaletą i wartością, którą należy kultywować i o nią dbać, a nie sprowadzać wszystkich do jednego mianownika – dodaje Anna Dereszowska.

W warsztatach może wziąć udział każda klasa 4–8. Szkołę do projektu może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor szkoły bądź nauczyciel.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.