Newsy

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wystawa prac Dawida Patarai. Tematem przewodnim jest byk – symbol hossy

2014-10-03  |  06:40
Mówi:David Pataraia, malarz

Mirosław Szczepański, wiceprezes GPW

Jerzy Ciszewski, właściciel galerii Art Pistols

  • MP4
  • Do 10 października w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie można oglądać wystawę prac Dawida Patarai  gruzińskiego malarza od lat mieszkającego w Polsce. Motywem przewodnim wystawionych prac jest byk  symbol giełdowej hossy. Organizatorami wystawy są Galeria Art Pistols i GPW.

    W ramach wystawy w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie udostępniono siedemnaście obrazów. Pochodzą one z kilku etapów twórczości gruzińskiego artysty. Wykonane są w różnych technikach malarskich i formatach, przy użyciu różnych materiałów. Motywem przewodnim prac jest byk  symbol siły i męstwa w mitologiach wielu kultur oraz giełdowej hossy.

    – Byki na całym świecie wyglądają różnie. Inaczej wyglądają w Indiach, Brazylii, Europie, a nawet w Gruzji. Jest symbolem takim trochę mistycznym. To jest jedno z nielicznych zwierząt w mitologii, które często pojawia się w różnych formach. W XXI wieku często podkreślamy swoją obecność i nawiązując do tego, co było wcześniej. Nie chciałem tej ciągłości historycznej przerywać, dodałem trochę z naszych czasów, coś pożyczyłem z przeszłości i jak widać to się udało  mówi Dawid Pataraia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

    – Byk kojarzy się z giełdą, kojarzy się z hossą, byk to jest siła, to jest energia. Myślę, że to jest doskonały symbol również Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, my też chcemy być tacy silni, mocni i pełni energii jak byk. I przyjęło się, że jest to jedno ze zwierząt, które jest bardzo silnie kojarzone, utożsamiane z giełdą  podkreśla Mirosław Szczepański, wiceprezes GPW.

    Dawid Pataraia urodził się w 1971 roku w Gruzji. Ukończył liceum Sztuk Plastycznych w Tbilisi i w 1990 roku rozpoczął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Od 1992 roku kontynuował naukę w Polsce. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, na Wydziale Malarstwa w Poznaniu i w Krakowie. Jego prace można było oglądać m.in. w warszawskich galeriach: Na Kole, Arka, Piękny Świat, Galerii w Tarnowskich Górach, krakowskiej Galerii Ornament oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wiele jego prac znajduje się także w kolekcjach prywatnych m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Michaela Jacksona.

    – Jest wybitnym artystą, który ma w sobie przeogromne pokłady talentów malarsko-artystycznych. Bo to nie tylko jest malarstwo olejne i instalacje 3D, lecz także cała paleta różnorakich środków, których on używa w takim momencie, w którym uznaje za zasadne. I z tego powstają przepiękne dzieła sztuki, co też jest ważne, ponieważ Dawid jest bardzo optymistycznym człowiekiem i zawsze uśmiechniętym, to jego prace są bardzo pozytywne – mówi Jerzy Ciszewski, właściciel galerii Art Pistols.

    Pomysłodawcą wystawy w siedzibie GPW jest Jerzy Cieszewski, a prowadzona przez niego Galeria Art Pistols jest też jej współorganizatorem. Ciszewski jako właściciel galerii i opiekun kilkorga malarzy szuka osób lub instytucji, które mogłyby być ambasadorami sztuki. Jego zdaniem środowisko biznesowe może dobrze sprawdzić się w tej roli. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie chętnie wspiera natomiast wszelkie inicjatywy związane z szeroko rozumianą odpowiedzialnością społeczną. Zdaniem Mirosława Szczepańskiego, wiceprezesa GPW, działania skoncentrowane na wrażliwości społecznej i dbaniu o swoich pracowników, przekładają się na wyniki firm.

    – Okazuje się, że spółki, które są szczególnie odpowiedzialne za otaczające je środowisko, lepiej radzą sobie również w biznesie. Okazuje się, że ich kursy są wyższe niż kursy jakiejś grupy porównawczej. Na pewno dla nas jest bardzo ważne, by nie tylko patrzeć na cyferki, lecz także myśleć o naszym otoczeniu, stąd pomysł na to, by wspierać takie inicjatywy – mówi Mirosław Szczepański, wiceprezes GPW.

    Wystawę prac Dawida Pataraia można oglądać do 10 października w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przy ul. Książęcej 4.

     

    Czytaj także

    Transmisje online

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”

    Dwadzieścia lat od premiery singla „Ev’ry Night” Mandaryna proponuje słuchaczom swój najnowszy utwór zatytułowany „LECĘ” i ma przeczucie, że to najlepszy moment na kontynuowanie kariery wokalnej. W tej kwestii nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, dlatego wraca na scenę z nową energią, z nowym brzmieniem i z niezwykle osobistym przekazem. Marta Wiśniewska nie kryje satysfakcji z tego, że swoją nowość po raz pierwszy mogła zaprezentować na scenie jej ulubionego programu „You Can Dance” i przyznaje, że z przyjemnością zasiadłaby też w jury tego formatu.

    Prawo

    Europosłowie chcą lepszej ochrony dzieci przed nadużyciami w internecie. Tymczasowe przepisy wygasną za rok

    Do 3 kwietnia 2026 roku obowiązują tymczasowe przepisy w UE, które umożliwiają platformom internetowym dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W komisjach parlamentarnych trwają prace nad nowymi regulacjami, ale czas na to jest ograniczony. Ustalenie ram prawnych w tym obszarze jest konieczne, bo – jak podkreśla europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska – proceder nadużyć seksualnych wobec dzieci w świecie online jest coraz poważniejszym zagrożeniem.

    Zdrowie

    Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

    Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.