Newsy

Tamara Arciuch: my, Polacy, za bardzo przywiązujemy uwagę do pogody

2016-10-19  |  07:05

Tamara Arciuch ma sprawdzony sposób na jesienną chandrę. Stara się nie myśleć o niesprzyjającej aurze, tylko skupiać się na pracy i otaczających ją ludziach. Zdaniem aktorki Polacy przywiązują przesadną wagę do pogody, pozwalając, by wpływała ona na ich samopoczucie. Zamiast tego powinni poświęcić więcej uwagi własnym emocjom. 

Krótkie dni i brak światła słonecznego sprawiają, że jesienią wielu Polaków skarży się na pogorszenie samopoczucia, rozdrażnienie lub apatię. Zdaniem psychologów nie ma uniwersalnej recepty na jesienną chandrę, każdy powinien znaleźć własny sposób na zwalczenie sezonowego przygnębienia. Tamara Arciuch twierdzi, że jesienią stara się nie zwracać uwagi na brzydką pogodę, lecz koncentrować się na pozytywnych aspektach życia.

– Po prostu nie zwracać uwagi, że jest ciemno i szaro, tylko skupiać się na działaniu, na różnych rzeczach, które mnie otaczają, na ludziach, na pracy, po prostu na pozytywnych aspektach mojego życia, bo pogoda wcześniej czy później i tak nas zdołuje – mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Gwiazda uważa, że Polacy przywiązują zbyt dużą wagę do pogody, pozwalając, by wpływała na ich samopoczucie. Większość lubi słuchać optymistycznych prognoz, zapowiadających ładną aurę z dużą ilością słońca. Zdaniem aktorki może to wynikać z faktu, że w polskim klimacie panuje deficyt ciepłych, słonecznych dni.

– Chyba za bardzo też się na tym skupiamy, a powinniśmy raczej na sobie się skupiać, na swoich emocjach mówi Tamara Arciuch.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Filip Chajzer: Jestem samozwańczym królem kebaba. Miałem już ponad 700 zapytań o franczyzę i za dwa–trzy lata będzie to bardzo poważny biznes

Dziennikarz zamienił studio telewizyjne na budkę z kebabami i jak przekonuje, była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu zawodowym. Nie przejmuje się więc drwinami kolegi po fachu z TVN-u, za nic ma jakiekolwiek głosy krytyki i nie ogląda się na innych, tylko robi swoje. Wierzy bowiem, że ten biznes ma sens i szybko odniesie sukces w branży fast food. Filip Chajzer zdradza, że jego pomysł natychmiast odbił się szerokim echem. Po wyjątkowy przysmak do food trucka ustawiają się długie kolejki klientów i już teraz ma siedemset zapytań o franczyzę.

Zdrowie

Mikołaj Roznerski: W wieku 40 lat zrozumiałem, że powinienem regularnie się badać. Mam dziecko i chcę jak najdłużej żyć w zdrowiu

Aktor wspomina, że jakiś czas temu ani myślał o profilaktyce. Regularne badania spychał na margines, bo był przekonany, że jeśli dobrze się czuje i jest aktywny, to nie ma powodu do obaw. W końcu zrozumiał jednak, że nie tędy droga. Aby zachować dobre zdrowie, a w przypadku choroby móc błyskawicznie zareagować i rozpocząć leczenie, trzeba się badać. Teraz Mikołaj Roznerski zachęca też innych nieprzekonanych do tego, by zmienili podejście i nie zapominali o kontroli swojego organizmu.

Konsument

Polacy coraz częściej rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników. Blisko połowa próbowała już produktów tego rodzaju

Już 24 proc. polskich konsumentów identyfikuje się jako fleksitarianie, a 6 proc. stosuje dietę roślinną – wynika z raportu ProVeg „Plant-Based Food in Poland”. Choć pod względem spożywanego mięsa wciąż plasujemy się w europejskiej czołówce, to ponad 40 proc. Polaków je go mniej niż rok wcześniej. – Potencjał rozwoju rynku roślinnych alternatyw w Polsce jest bardzo duży, zwłaszcza że rośnie świadomość o potrzebie ograniczenia mięsa – ocenia Marcin Tischner, public affairs coordinator w ProVeg.