Newsy

Ewa Błaszczyk: Z aktorstwa czerpię energię na inną działalność. To moja metoda na utrzymanie życiowej harmonii

2019-02-27  |  06:50

Aktorka podkreśla, że funkcjonuje na dwóch skrajnie różnych płaszczyznach i aby zachować równowagę emocjonalną, musi dobrze pilnować proporcji. Na co dzień czuwa nad sprawami Fundacji „Akogo?” i kliniki „Budzik”, a jednocześnie nie zaniedbuje działalności artystycznej. Wciąż angażuje się w nowe projekty, bo jak tłumaczy – scena jest dla niej odskocznią od rzeczywistości. W jej przypadku aktorstwo to swoisty wentyl bezpieczeństwa. Czerpie bowiem z niego energię, którą stara się jak najlepiej wykorzystać na innym gruncie.

Ewa Błaszczyk to bez wątpienia człowiek orkiestra. Choć działalność związana z prowadzeniem Fundacji „Akogo” i sprawnym funkcjonowaniem klinki „Budzik” pochłania mnóstwo jej czasu, to nie rezygnuje też z aktorstwa. Gra w teatrze, filmie, śpiewa i planuje kolejne recitale.

– To jest bardzo trudne, bo doba ma 24 godziny i nie chce mieć więcej, ale jednocześnie jest to mój ratunek i wentyl bezpieczeństwa, dlatego że w teatrze, na scenie zanurzam się w fikcję, w iluzję. Grałam np. teraz w Polonii spektakl „Wania, Sonia, Masza i Spike” – lekki, fajny repertuar – mówi agencji Newseria Lifestyle aktorka.

Ewa Błaszczyk podkreśla, że aktorstwo jest dla niej odskocznią od problemów dnia codziennego. Jej zdaniem trzeba czasami przełączyć się na inny tryb i zmienić środowisko po to, by nabrać dystansu do życia.

– Staram się być w różnych miejscach, i na planie filmowym, i gdzieś tam sobie trochę pośpiewam. W związku z tym, to jest za każdym razem nowa przygoda, czyli zbieram energię ogromną z różnych środowisk artystycznych. Tam się nie rozmawia o tych klinikach, o tych mózgach. Wychodząc na scenę, muszę się skupić na tym, a tamto schodzi na drugi plan – mówi Ewa Błaszczyk.

Na przekór wszystkim przeciwnościom losu aktorka tryska energią i nigdy się nie poddaje. Dotknęły ją wielkie życiowe tragedie, ale nie traci nadziei. Daje z siebie wszystko, by pomagać innym, a jednocześnie stara się spełniać zawodowo.

– Zbieram energię i przesadzam ją potem na inne pole. Taka jest moja metoda, żeby utrzymać w tym harmonię jakąś. Aktorstwo pielęgnuję i będę to robić, bo bez tego bym nie dała rady robić tamtego – mówi Ewa Błaszczyk.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.