Newsy

Baseny mineralno-solankowe działają na skórę regenerująco. Są wskazane dla osób z bólami zatok, nerwobólami i reumatyzmem

2016-03-17  |  06:00

Kąpiel w basenie mineralno-solankowym jest nie tylko relaksująca dla ciała, ale także działa regenerująco na skórę. Zawarte w wodzie minerały – jod, brom czy wapń odżywiają ją i wygładzają, a jeżeli ich stężenie jest ok. 6-procentowe to można również mówić o działaniu detoksykującym. Ze względu na swoje właściwości lecznicze solanki są szczególnie polecane osobom, które cierpią na przewlekłe choroby zatok, górnych dróg oddechowych oraz nerwobóle,  bóle reumatyczne i obrzęki.

Po kąpieli w basenie mineralno-solankowym skóra jest oczyszczona, zregenerowana i nawilżona. Solanki poprawiają także krążenie krwi i pomagają walczyć z cellulitem.

– Jeżeli relaksuję się w basenie, pływam, leżę na wodzie, masuje się przy biczach wodnych, to po wyjściu muszę zawinąć się w ręcznik, albo w szlafrok i chwilę odpocząć, żeby te minerały w dalszym ciągu działały na skórę. Skóra staje wygładzona, zrewitalizowana i miękka – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Magdalena Czarnota, kierownik strefy Wellness & Spa w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój.

Relaks w basenach solankowych czy w jacuzzi polecany jest wszystkim, którzy ze względu na nawał obowiązków rodzinnych i zawodowych nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację swojego ciała i dbanie o zdrowie.

– Przebywając w takim basenie, w naturalny sposób inhalujemy się, co dobrze działa na drogi oddechowe, więc jesteśmy zdrowsi. Natomiast przeciwwskazaniem do korzystania z wysoko skondensowanej solanki jest nadczynność tarczycy, choroby serca i  nadciśnienie – wyjaśnia Magdalena Czarnota.

Kąpiele mineralno-solankowe wpływają na przyspieszenie przemiany materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Pomagają także zahartować organizm i zwiększają jego odporność.

Na Mazowszu jedyny basen mineralno-solankowy, zasilany bezpośrednio z naturalnego źródła solanki znajduje się na terenie EVA Park Life&SPA.

– Konstancińska solanka to solanka jodowo-bromowo-wapniowa. Jest ona więc zdrową wodą bogatą w minerały. Basen solankowy z docelowym stężeniem solanki 4 proc. daje nam relaks i przyjemność, kąpiel jest remineralizująca, czyli dostarczająca naszej skórze niezbędnych minerałów. Ale jeżeli zwiększymy procentowość solanki i dojdziemy np. do 6 proc. – jak np. w jacuzzi, to okazuje się, że ona ma funkcję detoksykującą, czyli zupełnie inaczej działa na nasz organizm – podkreśla Magdalena Czarnota.

Źródło solanki w Konstancinie pochodzi z własnego ujęcia o głębokości 1750 m.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Prawo

400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.

Podróże

Piotr Zelt: Na Święta Wielkanocne zamierzam wyjechać na narty w Alpy. Jak mam czas, to pracuję jako instruktor narciarski

Tak samo jak w ubiegłym roku, tym razem aktor również planuje wykorzystać świąteczną przerwę w pracy na wyjazd na narty. Od biesiadowania z rodziną przy suto zastawionym wielkanocnym stole woli bowiem szusowanie na alpejskich stokach.

Konsument

Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata

Cykl życia smartfonów w Polsce wyraźnie się wydłuża. Już 35 proc. Polaków używa swoich smartfonów ponad dwa lata – wynika z badania Smart Barometr opracowanego przez IQS dla bolttech. Jednocześnie jednak duża liczba osób chciałaby wymieniać smartfony częściej, nawet co roku. Dlatego kierunkiem rozwoju rynku mogą być elastyczne modele użytkowania, takie jak najem.