Mówi: | Magdalena Krulikowska |
Funkcja: | kosmetolog |
Firma: | Henkel Polska |
Dezodoranty nie zabezpieczają wystarczająco przed poceniem. Bardziej skuteczne są antyperspiranty
Dezodoranty nie hamują wydzielania potu. Mogą jedynie maskować przykry zapach, a ich działanie jest krótkotrwałe. Dla osób aktywnych, które chcą zachować świeżość przez wiele godzin, znacznie lepsze będą antyperspiranty. Ograniczają one potliwość i zapewniają ładny zapach nawet przez cały dzień. Nie muszą się ich obawiać nawet alergicy, wystarczy, że wybiorą kosmetyk z niewielką ilością substancji zapachowych.
Wybierając kosmetyk, należy zastanowić się, jakiego typu działania się od niego oczekuje: dezodorującego czy antyperspiracyjnego. Dezodoranty zawierają substancje aromatyczne, które maskują przykry zapach potu, oraz środki przeciwbakteryjne, które zatrzymują rozwój bakterii na powierzchni skóry, ale nie hamują wydzielania potu.
– Nasze ciało wydziela pot z gruczołów apokrynowych i to jest pot, który jest zupełnie bezwonny. Dopiero bakterie, które są na powierzchni naszego ciała, zaczynają zjadać te rzeczy, które na powierzchni naszej skóry się wydobywają, a produkty przemiany metabolicznej zaczynają brzydko pachnieć. Znajomość tego mechanizmu jest ważna z punktu widzenia doboru produktu mającego przeciwdziałać brzydkiemu zapachowi – mówi kosmetolog Magdalena Krulikowska, współpracująca z firmą Henkel.
Antyperspiranty zawierają nie tylko substancje zabijające drobnoustroje, lecz także składniki czynne, np. związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. Łącząc się z wilgocią, substancje te zmieniają się w żel, który zwęża ujścia gruczołów potowych, ograniczając tym samym wydostawanie się potu na zewnątrz. Wbrew obiegowym opiniom nie ma naukowych dowodów na to, że substancje te zwiększają możliwość wystąpienia choroby nowotworowej lub Alzheimera. Antyperspiranty mogą natomiast wpływać drażniąco na wrażliwą lub alergiczną skórę.
– Czasami zdarzają się jakieś patologiczne stany skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, czy po prostu zwykła podatność czy wrażliwość skóry, wówczas rzeczywiście powinniśmy wybierać te produkty, które są trochę łagodniejsze. Ale tutaj bardziej niż samym mechanizmem działania sugerowałabym się ilością kompozycji zapachowych. Trzeba pamiętać o tym, że najbardziej alergizujące dla nas są składniki kompozycji zapachowych – mówi Magdalena Krulikowska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Osoby o wrażliwej skórze powinny więc wybierać antyperspiranty bezzapachowe. Niektóre antyperspiranty zawierają dodatkowe składniki o działaniu nawilżającym lub łagodzącym dla skóry podrażnionej po depilacji. Na rynku dostępne są antyperspiranty w różnych formach: w sztyfcie, kulce lub aerozolu. Ich działanie jest identyczne, dlatego przy zakupie należy kierować się wyłącznie indywidualnymi preferencjami.
Czytaj także
- 2016-02-04: Skóra pach wymaga regularnego nawilżania. Najlepiej stosować preparaty o kwaśnym pH i odżywcze balsamy
- 2016-01-22: W składzie antyperspirantów coraz więcej naturalnych składników. Skutecznie blokują one ujścia gruczołów potowych
- 2015-04-28: 10-20 proc. osób zmaga się z nadmierną potliwością. Sposobem na pozbycie się problemu jest zabieg dezaktywacji gruczołów potowych
- 2015-04-13: Zbyt gorące kąpiele mogą prowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.