Newsy

Utrzymanie efektu wybielenia zębów wymaga diety, trybu życia i odpowiedniej higieny jamy ustnej

2014-12-03  |  05:55
Mówi:Marzena Kupis
Funkcja:lekarz stomatolog
Firma:Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji SUPRADENT
  • MP4
  • Żeby efekt wybielenia zębów utrzymał się jak najdłużej, trzeba stosować tzw. białą dietę, czyli unikać potraw, napojów, warzyw i owoców mocno barwiących. Po profesjonalnym zabiegu wybielania stomatolodzy stanowczo odradzają stosowanie past dla palaczy. Wszelkie przebarwienia, które mogą się pojawić, trzeba usuwać w profesjonalnym gabinecie.

    Po zabiegu wybielania zębów zalecamy pewne rygory dietetyczne, czyli przez 2-3 dni należy unikać czerwonego wina, kawy, czarnej i zielonej herbaty oraz mocno barwiących owoców, takich jak borówka, jagoda, wiśnia, a po ich zjedzeniu w miarę możliwości powinniśmy jak najszybciej umyć zęby – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Marzena Kupis lekarz stomatolog z kliniki SUPRADENT.

    Stomatolodzy radzą, by osoby palące odstawiły papierosy. Dym tytoniowy bardzo szybko przebarwia wybielone zęby, a w reakcji z wolnymi rodnikami uwalnianymi z preparatów wybielających ma działanie silnie rakotwórcze.

    Absolutnie nie są zalecane pasty dla palaczy, czyli pasty z wysokim współczynnikiem ścieralności. Zabieg wybielania zębów daje absolutnie zadowalające efekty, które utrzymują się około roku. W międzyczasie, jeżeli u pacjenta pojawią się jakieś przebarwienia, to może je w łatwy sposób usunąć podczas zabiegów higienizacji, piaskowania zębów – tłumaczy Marzena Kupis.

    Ważna jest także codzienna higiena jamy ustnej: używanie dobrej pasty, płynu do płukania i nici dentystycznej. Dzięki temu w przestrzeniach między zębami nie będzie zalegał osad, który powoduje żółknięcie. Zęby tracą ok. 40 proc. swojej jasności po roku od wybielania.

    Po około roku od zabiegu wybielania zębów pacjenci wracają na zabieg przypominający. Alternatywą są szyny do wybielania domowego, które mogą ten efekt wydłużyć. Zwykle zabieg powtarza się raz do roku. Pacjenci są wtedy najbardziej zadowoleni, bo naprawdę jest bardzo widoczny efekt – wyjaśnia Marzena Kupis.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Konsument

    Media

    Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

    Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

    Problemy społeczne

    Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

    Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.