Mówi: | Mirosław Stachowicz |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Think-tank Onkologia 2025 |
Większość Polaków jest gotowych przepuścić w kolejce do lekarza osobę chorą na nowotwór
Polacy mają świadomość, że dla osób chorych na nowotwór każdy miesiąc oczekiwania może zmniejszać szansę na przeżycie. Szybszy dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i diagnostyki onkologicznej to podstawowe założenia pakietu onkologicznego i kolejkowego, przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Pakiet miałby wejść w życie na początku 2015 roku.
– Wielu ludzi, z którymi mieliśmy styczność, także wielu polityków, przedstawicieli związków zawodowych, pracowników medycyny mówiło o tym, że przecież nie można puszczać jednych pacjentów przed drugimi, dlatego że wszyscy jesteśmy chorzy i wszyscy mamy prawo do dobrego leczenia. Więc zadaliśmy pytanie Polakom, reprezentatywnej grupie, co oni o tym sądzą. Wyniki były spektakularne, nie spodziewaliśmy się aż tak silnego poparcia dla tego pakietu – mówi Mirosław Stachowicz, prezes Think-tank Onkologia 2025, w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt pakietu kolejkowego i onkologicznego, który zakłada skrócenie czasu oczekiwania dla pacjentów onkologicznych, zniesienie limitów w onkologii, przyspieszenie terapii oraz uproszczenie procedur. Zgodnie z tymi założeniami potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta musiałoby nastąpić w okresie nie dłuższym niż 7 tygodni. Projekt wprowadza także kartę leczenia onkologicznego, co oznacza, że pacjent, u którego lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa nowotwór, ma prawo do dalszej diagnostyki onkologicznej oraz dalszego leczenia bez skierowania.
– Rząd chce wprowadzić pakiet antykolejkowy od początku przyszłego roku. Jest jasne, że będzie starał się przeprowadzić to przez Sejm w ciągu najbliższego miesiąca. Oczywiście od 1 stycznia sytuacja nie ulegnie nagłej poprawie, ale zostaną wprowadzone mechanizmy, które – mam nadzieję – zaowocują taką poprawą w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy – podkreśla Mirosław Stachowicz.
Pakiet onkologiczny i kolejkowy skraca też czas oczekiwania na wizytę u specjalisty do maksymalnie dwóch tygodni. 14 dni będą mieli także lekarze specjaliści na ostateczną diagnozę. Dalsze trzy tygodnie miałoby zająć przygotowanie harmonogramu terapii i rozpoczęcie leczenia. Pakiet zapewnia też długofalową opiekę medyczną po zakończeniu terapii onkologicznej.
– Pakiet onkologiczny przede wszystkim będzie stawiał pacjenta w środku procesu. Teraz to jest tak, że szpital dostaje pieniądze od NFZ na leczenie, a co potem zrobi z tymi pieniędzmi, tak naprawdę zależy od tylko szpitala. Pakiet onkologiczny spowoduje, że jeżeli pacjent nie będzie leczony, szpital nie dostanie pieniędzy. To jest bardzo duża zmiana – mówi Mirosław Stachowicz.
Projekt właśnie trafił pod obrady Sejmu. Resort zdrowia ma nadzieję, że zostanie uchwalony do końca lipca.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.