Newsy

Wojtek Balczun i Łukasz Drapała: za granicą jest wielki szacunek dla zespołów, które występują jako supporty

2015-10-05  |  06:45

Problemem młodych zespołów nie jest brak profesjonalnego sprzętu lub brak dostępu do dobrych studiów nagrań, lecz wciąż zbyt małe zainteresowanie publiczności – uważają muzycy z zespołu Chemia. Polacy wciąż wolą słuchać uznanych gwiazd niż formacji występujących jako supporty. Zdaniem muzyków z Chemii za granicą jest znacznie większy szacunek dla suportów jako potencjalnych przyszłych gwiazd. 

W ciągu pięciu lat istnienia grupa Chemia zagrała kilkadziesiąt zagranicznych koncertów. Scenę dzieliła z takimi kultowymi formacjami, jak Deep Purple, Red Hot Chili Peppers, Guns n' Roses, Billy Talent i Gojira. Gościła też na kilku międzynarodowych festiwalach. Muzycy twierdzą, że lubią grać zarówno w Polsce, jak i w Europie, uważają jednak, że za granicą jest większy szacunek dla zespołów występujących jako supporty.

– Tam fani przychodzą na cały koncert, jak zapłacili za bilet, słuchają 3-4 zespołów przed główną gwiazdą, bo wiedzą, że ktoś z tych zespołów może kiedyś być wielką gwiazdą, a oni mogą być dla siebie jego odkrywcami. Tam pomaga się młodym zespołom i dlatego tamte sceny muzyczne są tak silne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wojtek Balczun.

Zdaniem muzyków w Polsce publiczność preferuje występy gwiazd, nie widząc nic interesującego w występach supportów. Nawet kupując bilet na festiwal, który obejmuje zarówno koncert gwiazdy, jak i zespołów grających jako supporty, Polacy przychodzą obejrzeć najwyżej dwie formacje występujące przed głównym zespołem. Jednocześnie bywalcy koncertów narzekają, że na polskiej scenie muzycznej nie dzieje się nic nowego.

– A skąd wiedzą, że nic nie ma, jeśli ich nie ma, jak mogli to sprawdzić? Ale myślę, że to się zmieni, bo jest bardzo dużo festiwali, bardzo dużo koncertów. Ludzie zaczynają na nie chodzić, więc sądzę, że będą wybierać nie tylko główną gwiazdę, ale jak już będą mieli ten bilet, to będą od początku – mówi Łukasz Drapała.

Muzycy Chemii są zdania, że w Polsce jest duża potrzeba odświeżenia sceny muzycznej, a zatem i popyt na nowe zespoły i nowe spojrzenie na muzykę. Jednocześnie stale rośnie poziom twórczości debiutujących formacji, głównie dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi do sprzętu i studiów nagrań. Wojtek Balczun uważa, że polskie zespoły grają na profesjonalnym sprzęcie i mają bardzo dobre warunki do nagrywania swoich utworów.

– W Polsce są bardzo ciekawe, dobre zespoły i możemy tylko apelować do publiczności o większe zainteresowanie nimi. Słuchajcie, szukajcie, oglądajcie, zaglądajcie na różne niezależne imprezy, patrzcie na supporty, bo jest naprawdę czego słuchać i co oglądać – mówi Wojtek Balczun.

Zespół Chemia właśnie rozpoczął swoją trzecią trasę koncertową, obejmującą m.in. Niemcy i Wielką Brytanię. Trasa promuje nowy krążek zespołu, który ukazał się 18 września.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Luna: Moda jest fajnym sposobem na wyrażenie siebie. Ja albo się za nią chowam, albo coś manifestuję swoim ubiorem

Wokalistka zaznacza, że ma słabość do oryginalnych ubrań i lubi komponować stylizacje, które odzwierciedlają jej charakter i osobowość. W jej garderobie nie ma rzeczy przypadkowych, zawsze bowiem starannie dobiera to, co na siebie zakłada. Ostatnio szukała inspiracji modowych podczas Paris Fashion Week. Z Francji wróciła pełna wrażeń, z nowymi znajomościami i głową pełną pomysłów. Luna podkreśla, że choć szczególnie ceni sobie projekty młodych polskich, nieznanych jeszcze szerokiemu gronu twórców, to niewykluczone również, że za jakiś czas nawiąże współpracę z kultowym domem mody Schiaparelli.

Transport

Sztuczna inteligencja pomaga identyfikować czynniki ryzyka wypadków samochodowych. Naukowcy za pomocą Google Street View analizują pod tym kątem infrastrukturę drogową

Każdego roku 1,2 mln ludzi na świecie ginie w wypadkach drogowych. Chociaż w ostatnich latach bezpieczeństwo na drogach się stopniowo poprawia, to wciąż daleko nam do wizji zero, która zakłada ograniczenie do minimum liczby ofiar śmiertelnych. Specjaliści z dziedziny epidemiologii ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Maryland badają miejsca tragicznych zdarzeń drogowych, analizując za pomocą sztucznej inteligencji miliony zdjęć z usługi Google Street View. Wskazują w ten sposób, które elementy infrastruktury można poprawić, by obniżyć ryzyko wypadku.

Media

Klaudia Carlos: Propozycja Kingi Dobrzyńskiej dotycząca „Pytania na śniadanie” sprawiła mi wielką radość i przyjemność. To dla mnie duży awans zawodowy

Gospodyni „Pytania na Śniadania” nie ukrywa, że angaż do tego formatu to dla niej duży zaszczyt i szansa na zawodowy rozwój. Jest więc ogromnie wdzięczna szefowej Kindze Dobrzyńskiej, że to właśnie ją wzięła pod uwagę i powierzyła to zadanie. Klaudia Carlos ma wieloletnie doświadczenie zawodowe i nie bierze sobie do serca krytyki widzów, którzy byli przyzwyczajeni do poprzedniej ekipy porannego programu. Nie chce także komentować zarzutów, które pojawiają się w sieci pod adresem nowych prowadzących.