Newsy

Wojtek Balczun i Łukasz Drapała: za granicą jest wielki szacunek dla zespołów, które występują jako supporty

2015-10-05  |  06:45

Problemem młodych zespołów nie jest brak profesjonalnego sprzętu lub brak dostępu do dobrych studiów nagrań, lecz wciąż zbyt małe zainteresowanie publiczności – uważają muzycy z zespołu Chemia. Polacy wciąż wolą słuchać uznanych gwiazd niż formacji występujących jako supporty. Zdaniem muzyków z Chemii za granicą jest znacznie większy szacunek dla suportów jako potencjalnych przyszłych gwiazd. 

W ciągu pięciu lat istnienia grupa Chemia zagrała kilkadziesiąt zagranicznych koncertów. Scenę dzieliła z takimi kultowymi formacjami, jak Deep Purple, Red Hot Chili Peppers, Guns n' Roses, Billy Talent i Gojira. Gościła też na kilku międzynarodowych festiwalach. Muzycy twierdzą, że lubią grać zarówno w Polsce, jak i w Europie, uważają jednak, że za granicą jest większy szacunek dla zespołów występujących jako supporty.

– Tam fani przychodzą na cały koncert, jak zapłacili za bilet, słuchają 3-4 zespołów przed główną gwiazdą, bo wiedzą, że ktoś z tych zespołów może kiedyś być wielką gwiazdą, a oni mogą być dla siebie jego odkrywcami. Tam pomaga się młodym zespołom i dlatego tamte sceny muzyczne są tak silne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wojtek Balczun.

Zdaniem muzyków w Polsce publiczność preferuje występy gwiazd, nie widząc nic interesującego w występach supportów. Nawet kupując bilet na festiwal, który obejmuje zarówno koncert gwiazdy, jak i zespołów grających jako supporty, Polacy przychodzą obejrzeć najwyżej dwie formacje występujące przed głównym zespołem. Jednocześnie bywalcy koncertów narzekają, że na polskiej scenie muzycznej nie dzieje się nic nowego.

– A skąd wiedzą, że nic nie ma, jeśli ich nie ma, jak mogli to sprawdzić? Ale myślę, że to się zmieni, bo jest bardzo dużo festiwali, bardzo dużo koncertów. Ludzie zaczynają na nie chodzić, więc sądzę, że będą wybierać nie tylko główną gwiazdę, ale jak już będą mieli ten bilet, to będą od początku – mówi Łukasz Drapała.

Muzycy Chemii są zdania, że w Polsce jest duża potrzeba odświeżenia sceny muzycznej, a zatem i popyt na nowe zespoły i nowe spojrzenie na muzykę. Jednocześnie stale rośnie poziom twórczości debiutujących formacji, głównie dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi do sprzętu i studiów nagrań. Wojtek Balczun uważa, że polskie zespoły grają na profesjonalnym sprzęcie i mają bardzo dobre warunki do nagrywania swoich utworów.

– W Polsce są bardzo ciekawe, dobre zespoły i możemy tylko apelować do publiczności o większe zainteresowanie nimi. Słuchajcie, szukajcie, oglądajcie, zaglądajcie na różne niezależne imprezy, patrzcie na supporty, bo jest naprawdę czego słuchać i co oglądać – mówi Wojtek Balczun.

Zespół Chemia właśnie rozpoczął swoją trzecią trasę koncertową, obejmującą m.in. Niemcy i Wielką Brytanię. Trasa promuje nowy krążek zespołu, który ukazał się 18 września.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.

Bankowość

Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych

W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.