Mówi: | Aneta Grajda |
Firma: | Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" |
Aktywność fizyczna u kobiet spodziewających się dziecka łagodzi dolegliwości ciążowe
– Aktywność w trakcie ciąży musi być podejmowana po uzyskania zgody lekarza. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, ćwiczenia fizyczne mają bardzo korzystny wpływ, ponieważ kobieta czuje się lepiej i w mniejszym stopniu doświadcza dolegliwości ciążowych. Aktywność fizyczna pomaga w porodzie, a później ułatwia powrót do formy i dawnej figury. Właściwie odżywiająca się kobieta, która karmi piersią i jest aktywna, szybciej wraca do swojej figury, a nawet traci zbędne kilogramy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aneta Grajda z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
Wysiłek fizyczny u ciężarnych zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, zapobiega wzdęciom, zaparciom i obrzękom oraz ogranicza ryzyko cukrzycy ciążowej. Ponadto, wzmacniania mięśnie i pomaga zachować prawidłową postawę, poprawia nastrój i zapewnia spokojniejszy sen.
Do aktywności, które są bezpieczne i korzystne w trakcie ciąży, należą: szybki marsz, pływanie, spokojna jazda na rowerze, aerobik, pilates i joga. Panie, które przed ciążą trenowały bieganie, mogą kontynuować lekkie, nieforsowane treningi po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Kobiety wcześniej nieaktywne powinny zacząć od spokojnych kilkuminutowych ćwiczeń raz dziennie i co tydzień zwiększać czas aktywności o 5 minut.
– Podczas wykonywania ćwiczeń przez kobiety ciężarne ważna jest równowaga, czyli tyle samo powtórzeń na lewą i prawą stronę ciała. Istotne jest również odpowiednie obuwie i skarpetki antypoślizgowe. Aktywność nie może być za długa, czyli powinna trwać maksymalnie do 50 minut – dodaje Aneta Grajda.
Są jednak sporty, z których kobiety muszą całkowicie zrezygnować w okresie ciąży. Do tej grupy należą wszelkie aktywności, które zwiększają ryzyko upadku, kontuzji lub uderzenia, czyli: gry zespołowe, sztuki walki, narty zjazdowe, narty wodne czy jazda konna. Bezwzględnie przeciwwskazane są również podnoszenie ciężarów oraz nurkowanie.
Aktywne kobiety ciężarne powinny zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii z dietą oraz picie wystarczającej ilości wody.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-23: Monika Mrozowska: Półmaraton dodał mi siły i odwagi. Zamierzam próbować rzeczy, które kiedyś spisałam na straty
- 2024-09-18: Część kosmetyków może być groźna dla kobiet w ciąży. Zwiększają ryzyko nadciśnienia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.