Newsy

Kinga Zawodnik: Widziałam cierpienie osób chorych na raka z bliska. Mój tata niedawno zmarł na nowotwór

2020-07-29  |  06:18

Prowadząca program TVN Style „Dieta czy cud?” zwraca uwagę, że regularne i kompleksowe badania specjalistyczne mogą uratować życie. Umożliwiają bowiem dokładną kontrolę stanu zdrowia i – w razie jakichkolwiek nieprawidłowości – szybką reakcję. Kinga Zawodnik zachęca także do wykonywania profilaktycznego samobadania piersi, dzięki któremu możliwe jest wczesne wykrycie choroby nowotworowej. Tłumaczy, że wie, jak ważne w przypadku raka jest natychmiastowe podjęcie leczenia, ponieważ jej tata zmagał się z nim przez długi czas.

Prezenterka zaznacza, że akcja Dotykam = Wygrywam jest szczególnie istotna, ponieważ  poszerza świadomość społeczną dotyczącą profilaktyki chorób nowotworowych. Cieszy się, że może być jej częścią. Przyznaje, że stara się badać regularnie. Ponadto przypomina o tej konieczności także najbliższym.

– Chciałabym, żeby temat naszej kampanii dotarł do jak największej liczby  osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie ma w życiu nic piękniejszego niż zdrowie – to ono jest najważniejsze, dlatego powinnyśmy dbać o siebie – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Kinga Zawodnik. – Regularnie chodzę na profilaktyczne badania. Staram się zabierać ze sobą siostrę i mamę, żeby żadna z nas nie zaniedbała tego obowiązku

Bohaterka programu „Dieta czy cud” przyznaje, że kampanię traktuje bardzo osobiście, ponieważ jej tata chorował na nowotwór. Tłumaczy także, że jak większość społeczeństwa także boi się raka. Podejmuje jednak wszystkie działania profilaktyczne i ochronne, żeby w razie ewentualnego zachorowania jak najszybciej zareagować.

– Jest to dla mnie trudny temat, ponieważ widziałam cierpienie osób chorych na raka z bliska. Mój tata niedawno zmarł, więc ta akcja jest dla mnie ważnym doświadczeniem. Cieszę się, że mogę być jej ambasadorką – tłumaczy.

Kinga Zawodnik zwraca uwagę, że zmierzenie się z informacją o chorobie nowotworowej zawsze jest bardzo trudne. Niezwykle ważne jest jednak, aby się nie załamywać, ponieważ wola walki i pozytywne myślenie mogą bardzo dużo zdziałać. Prezenterka starała się podtrzymywać swojego tatę na duchu do ostatniej chwili, dlatego z własnego doświadczenia wie także, jaką istotną rolę w procesie leczenia odgrywa wsparcie najbliższych.

– Gdy u członka rodziny zostaje zdiagnozowany rak, na początku jesteśmy w szoku. Zaczynamy zadawać sobie pytanie: dlaczego akurat któregoś z moich bliskich dotknęła taka tragedia? Jednak bardzo ważne jest, żeby oswoić się z chorobą i zacząć walczyć. Należy głośno mówić o profilaktyce, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na wyleczenie i łagodny przebieg choroby. Gdy tata był chory, rozmawiałam na ten temat z wieloma specjalistami – zaznacza.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Teatr

Joanna Trzepiecińska: W polskim kinie nie ma już ról dla kobiety w moim wieku. Weszło już inne pokolenie, które ma swoją widownię i są inne oczekiwania

Aktorka podkreśla, że na razie nie widzi dla siebie miejsca w polskich produkcjach. Z jej obserwacji wynika, że reżyserzy skupiają się teraz na innej grupie wiekowej i właśnie dlatego dużo pracy ma młode pokolenie. Joanna Trzepiecińska nie ubolewa jednak z tego powodu, bo choć nie dostaje propozycji od twórców filmów i seriali, to dużo występuje na teatralnych scenach – w spektaklach i recitalach.

Farmacja

Bioinformatyczne narzędzia ułatwiają diagnostykę opartą na danych genetycznych. W Polsce dostęp do niej wciąż jest niewystarczający

Głównie na rynek amerykański trafiają rozwiązania z zakresu diagnostyki genetycznej opracowywane na całym świecie, również w Polsce. Na rodzimym rynku wciąż brakuje spójnych działań na rzecz przeprowadzania takich badań i ich wykorzystywania w praktyce klinicznej. Strategia powinna obejmować m.in. stworzenie ram prawnych, odpowiednią wycenę i kształcenie kadr. Jak się okazuje, choć teoretycznie możemy w leczeniu nowotworów sięgać już po terapie celowane, to nakłady na badania umożliwiające ich odpowiedni dobór stanowią zaledwie ułamek procenta wydatków na onkologię.