Mówi: | Michał Figurski |
Funkcja: | dziennikarz |
Michał Figurski poprowadzi audycję na temat żywienia osób po udarze mózgu
Ponad połowa pacjentów po udarze mózgu może cierpieć z powodu niedożywienia. Michał Figurski zaangażował się w kampanię, której celem jest uświadomienie Polakom roli odpowiedniego odżywiania w procesie rekonwalescencji. W ramach akcji dziennikarz poprowadzi audycję, w której podejmie temat żywienia medycznego.
Każdego roku w Polsce ponad 60 tys. osób doznaje udaru. Nawet 62 proc. rekonwalescentów cierpi z powodu niedożywienia, głównie na skutek problemów z przełykaniem (dysfagii). Niedostateczne odżywienie organizmu może prowadzić do jego wyniszczenia, a tym samym zmniejsza siły do walki z chorobą, wydłuża okres rekonwalescencji, a także zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Z problemem niedożywienia borykał się również Michał Figurski, który udaru doznał we wrześniu 2015 roku.
– Po udarze długo byłem nieprzytomny, nie przyjmowałem żadnych pokarmów. Mój organizm nie miał siły, żeby się regenerować, a był to najbardziej newralgiczny moment choroby, moment wybudzenia, kiedy należało się brać do pracy, a w ogóle nie było sił – mówi Michał Figurski agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Według Polskiego Towarzystwa Neurologicznego osobom po udarze mózgu należy przede wszystkim dostarczać białko oraz energię. Niedobory w tym zakresie mogą bowiem hamować proces zdrowienia tkanek mózgowych. Wiedza pacjentów na ten temat często jest niewystarczająca, a szpitalna dieta nie jest dostosowana do wymagań chorych.
– W przypadku powrotu do zdrowia dieta nabiera zupełnie innego znaczenia. Nie rozmawiamy o chudej rybie z zielonym groszkiem i sałatą, bo ja właśnie to widziałem, słysząc słowo „dieta”, tylko rozmawiamy o bardzo potrzebnym, specjalistycznym odżywianiu zmęczonego chorobą organizmu – mówi dziennikarz.
Pomocą dla pacjentów neurologicznych mogą być specjalistyczne wysokoenergetyczne i wysokobiałkowe preparaty odżywcze. Mogą one stanowić uzupełnienie tradycyjnych posiłków lub całkowicie je zastąpić.
Aby zwiększyć świadomość Polaków w zakresie żywienia medycznego, Michał Figurski zaangażował się w kampanię edukacyjną, której odsłona ruszy niedługo. Twierdzi, że dostaje wiele listów od osób po udarze lub ich bliskich z pytaniami o chorobę i sposoby radzenia sobie z nią. Nie ukrywa, że początkowo był zaskoczony, z czasem jednak postanowił się publicznie przyznać do choroby i swoich słabości.
– Ludzie potrzebują takiej pomocy. To jest przykre, że szukają jej u osób publicznych. Jeżeli mogę komuś coś wyjaśnić, pomóc, nakierować, a bardzo wiele osób skierowałem już w różne miejsca, to jak najbardziej się w to angażuję – mówi Michał Figurski.
W ramach kampanii dziennikarz poprowadzi swoją pierwszą od kilku lat audycję radiową, która będzie dostępna w internecie.
– Mam nadzieję, że taka forma będzie atrakcyjna dla wszystkich zainteresowanych. Chcę w sposób lekki, przystępny i jak to zwykle w moim stylu – trochę z przymrużeniem oka, podjąć bardzo poważny temat – mówi Michał Figurski.
Dziennikarz nie ukrywa, że do pomysłu takiej audycji odniósł się z entuzjazmem. Pozwala mu ona bowiem mówić o istotnym, a niedocenianym problemie, a także połączyć to z pracą zawodową, która zawsze była jego wielką pasją.
Celem audycji, oprócz edukacji na temat choroby oraz roli odpowiedniego żywienia medycznego w zmaganiach z nią, jest także wsparcie pacjentów i dodanie im sił w walce o powrót do zdrowia. Audycja ze względu na swój istotny społecznie wydźwięk jest skierowana do wszystkich – nie tylko do pacjentów oraz ich opiekunów, lecz także do środowiska medycznego i całego społeczeństwa. Już wkrótce Michał Figurski opowie szerzej o kampanii, w którą się zaangażował, oraz o tym, gdzie będzie dostępna jego audycja.
Czytaj także
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2024-08-26: Mateusz Gessler: Jako „Halo tu Polsat” nie mamy konkurencji, jesteśmy najlepsi. U nas są najlepsze pary prowadzących i mamy najlepszych kucharzy
- 2024-08-07: Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach
- 2024-06-28: Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym
- 2024-06-19: Wysokie temperatury zagrażają zwierzętom domowym. Narażone są na udary cieplne i poparzenia
- 2024-07-01: Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów
- 2024-06-26: Polacy pokochali diety pudełkowe. Inspekcja handlowa sprawdza jakość dań, ich składy i oznakowanie
- 2024-04-18: Prawie 60 proc. Polaków podejmowało próby odchudzania. U większości efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne
- 2024-01-19: Po trzech–czterech tygodniach po większości postanowień noworocznych nie ma już śladu. Przyczyną są zbyt nierealne cele i nakładanie na siebie dużej presji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.