Mówi: | prof. Jerzy Szaflik |
Firma: | Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” |
Zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych może prowadzić do uszkodzenia siatkówki oka. Pomagają proste ćwiczenia i odpowiednie ustawienie ekranu komputera
Światło niebieskie, emitowane przez ekrany tabletów, komputerów i smartfonów, może prowadzić do uszkodzenia siatkówki oka oraz plamki żółtej. Negatywne działanie urządzeń elektronicznych redukuje odpowiednie ustawienie ekranu, noszenie okularów antyrefleksyjnych oraz robienie regularnych przerw w pracy na ćwiczenia wzroku. W przypadku dzieci warto pamiętać o ograniczeniu czasu spędzanego przed komputerem lub telewizorem do dwóch godzin dziennie.
Światło widzialne to część promieniowania elektromagnetycznego odbierana przez siatkówkę oka. Ludzki narząd wzroku widzi je jako światło białe, w rzeczywistości jest to jednak mieszanka wielu barw, w zależności od częstotliwości fal świetlnych różnie odbierana przez siatkówkę. Nie wszystkie zakresy światła są korzystne dla układu optycznego człowieka, negatywne działanie ma zwłaszcza światło niebieskie. Nadmierna ekspozycja na ten rodzaj światła może powodować suchość i pieczenie oka, a także prowadzić do zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego.
– Zazwyczaj emitowane jest w nadmiarze z tabletów, ze wszystkich urządzeń, z których nagminnie ludzie korzystają. Nie znaczy to jednak, że jest to jakieś bardzo niebezpieczne i że mamy zaniechać korzystania, co jest absurdalne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. Jerzy Szaflik, Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.
Wyeliminowanie urządzeń z ekranami LCD z życia współczesnego człowieka jest niemożliwe, można jednak zmniejszyć negatywny wpływ emitowanego przez nie światła niebieskiego. Podstawą profilaktyki jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, a więc takie umiejscowienie urządzeń elektronicznych, aby ekran znajdował się w odległości 40–50 cm od twarzy oraz nieco poniżej poziomu oczu. Równie istotne jest robienie regularnych przerw w pracy, najlepiej w odstępie 60–90 minut, by oczy mogły odpocząć. Warto wówczas odejść od komputera, patrzeć przez kilka minut na naturalną zieleń lub wykonać proste ćwiczenia.
– Spojrzeć daleko i potem popatrzeć blisko, to można zrobić w taki sposób: na szybie zaznaczyć małą kropkę, żeby ta kropka była w osi jakiegoś punktu, to może być drzewo, dom, komin, patrzymy na ten komin przez kilka sekund, potem patrzymy na punkt na szybie, ustawiamy się 40 cm obok okna, tak żeby nie ruszać oczyma, tylko przenosić wzrok do bliży i dali – mówi prof. Jerzy Szaflik.
Ćwiczenie to rozluźnia układ mięśniowy wnętrza oka, dlatego warto wykonywać je nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Dobre efekty daje również stosowanie okularów z powłoką antyrefleksyjną, zarówno w okularach korekcyjnych, jak i zerówkach. Powłoka ta powoduje odbijanie się nadmiaru światła niebieskiego od powierzchni soczewki okularowej, a tym samym chroni oko przed ich negatywnym wpływem. Najważniejsze jest jednak roztropne korzystanie z urządzeń elektronicznych, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży.
– Pomijając to, że światło niebieskie emitowane z tych źródeł światła jest niekorzystne, to jeszcze młode oko dostosowuje się do pracy z bliska w sposób przewlekły, to powoduje w konsekwencji występowanie krótkowzroczności szkolnej. To nie jest duża krótkowzroczność, ale krótkowzroczność, która jest kłopotliwa, która wymaga wyrównania okularami – mówi prof. Jerzy Szaflik.
Liczne badania pokazują, że polskie dzieci spędzają przed ekranami tabletów, komputerów i telewizorów nawet do pięć godzin dziennie. Zdaniem ekspertów czas ten powinien zostać znacznie ograniczony. Zaznajamianie się z nowoczesną technologią nie powinno mieć miejsca przed ukończeniem przez dziecko dwóch lat, potem można pozwalać maluchom na maksymalnie godzinę zabawy tabletem lub komputerem. W przypadku dzieci w wieku szkolnym czas ten można wydłużyć do dwóch godzin.
– Nie chcę powiedzieć, że dzieci i młodzież mają nie korzystać z tabletów, oczywiście powinny, natomiast na pewno nie jest korzystne, jeżeli na okrągło, przez wiele godzin dziecko zamiast poświęcić trochę czasu na ruch, gra w dosyć prymitywne gry. Jest potrzeba, żeby w stosunku do dzieci, do młodzieży, wprowadzić pewne racjonalne ograniczenia – mówi prof. Jerzy Szaflik.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.