Newsy

Żeglarze Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski popłyną w prestiżowych regatach dookoła świata Barcelona World Race

2013-12-23  |  06:00
Polscy żeglarze Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski, czyli ekipa Energa Sailing, zaczynają przygotowania do prestiżowych regat dookoła świata Barcelona World Race. Wyścig zaczyna i kończy się w Barcelonie. Zawody odbędą się 31 grudnia 2014 r.

12 miesięcy wbrew pozorom to bardzo mało czasu na przygotowanie tego typu łódki, ale dzięki temu co już wiemy, w którym miejscu jesteśmy, wiemy, co przygotowywać. Myślę, że będzie to bardzo intensywny czas.  – mówi Zbigniew Gutkowski.

Wyścig organizowany jest po raz trzeci i obowiązują w nim sztywne zasady m.in: nie można zawijać do portów oraz można minimalnie korzystać z pomocy zewnętrznej.

Polscy żeglarze zakwalifikowali się do regat dookoła świata dzięki zwycięstwu w regatach Transat Jacques Vabre.
 
Zajęliśmy 7. miejsce, może nie najlepsze, ale na pewno nie najgorsze. To duży krok w historii polskiego żeglarstwa. – mówi Zbigniew Gutkowski i dodaje, że razem z partnerem pokonali jachtem 10 tys. kilometrów w 20 dni i 14 godzin, czyli dość szybko.

Maciej Marczewski przyznaje, że gdyby nie zderzenie z prawdopodobnie jakąś wielką rybą, dopłynęliby jednak  jeszcze szybciej.

Napędziła nam dużo strachu. – wspomina Maciej Marczewski – Dlatego że te łódki, pomimo że są zaprojektowane, żeby wytrzymywać wiatr, mają parę miejsc, które są dość wrażliwe. Takimi są właśnie płetwy sterowe i mieczowe. Obawialiśmy się, że w wyniku tej kolizji doszło do uszkodzenia. W połowie dystansu byłoby to dużym kłopotem.

Choć jacht ze zderzenia wyszedł bez szwanku, dość mocno ucierpiał sam Marczewski, który przy niespodziewanym zderzeniu rozbił sobie nos.

Trasa regat Transat Jacques Vabre wiodła od francuskiego portu Hawr do brazylijskiej miejscowości Itajai, czyli tzw. szlakiem kawy. Gutkowski i Marczewski płynęli jachtem „Energa” w kategorii 60-stopowych jachtów klasy IMOCA Open 60.
Zbigniew Gutkowski pochodzi z Gdańska i uprawia żeglarstwo od 1983 r. Jest kapitanem jachtowym, motorowodnym, radiooperatorem i  płetwonurkiem. Jako pierwszy Polak wystartował w regatach okołoziemskich VELUX 5 Oceans Race oraz Vendee Globe. Niedawno został uhonorowany nagrodą Osobowość Sportowa Roku 2013 na XI Gdańskiej Gali Sportu 2013.

Maciej Marczewski jest kapitanem technicznym jachtu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.