Mówi: | Paweł Płoszaj |
Funkcja: | terapeuta Studia Sante |
Zintegrowane techniki masażu uwalniają od napięcia i bólu pleców
Nowoczesne techniki masażu pomagają osobom cierpiącym na głębokie przykurcze mięśni, rwę kulszową, a nawet przewlekłe bóle głowy wywołane napięciem nerwowym. Sprawdzą się także w przypadku osób przechodzących rehabilitację po urazach lub zabiegach chirurgicznych. Zintegrowane zabiegi zwiększają ruchomość stawów, uwalniają tkanki miękkie od napięcia i przywracają im elastyczność. Powodują także lepszy przepływ energii w całym ciele.
Masaż od wieków znany jest ze swego dobroczynnego wpływu. Przynosi ulgę zmęczonym lub obolałym mięśniom, reguluje przemianę materii, poprawia kondycję całego ciała, pobudza krążenie krwi, przyśpieszając usuwanie toksyn z organizmu, wspomaga odchudzanie, obniża poziom hormonów stresu, a także pomaga w walce z depresją i nerwicą. Według najnowszych badań masaż przyspiesza także regenerację organizmu i chroni go przed stanami zapalnymi. Pobudza bowiem do działania organy odpowiadające za produkcję substancji przeciwzapalnych i białek. Dlatego specjaliści radzą, aby codziennie, najlepiej przed snem, wykonywać krótki automasaż.
– Jesteśmy istotami sensualnymi i dzięki dotykowi pogłębiamy naszą relację z drugą osobą, a poprzez dotyk delikatny, taki, który sprawia nam przyjemność, wydziela się oksytocyna, czyli hormon szczęścia. Dzięki temu unikamy depresji i zmian nastrojów. Zatem dotykanie się wzajemne i masowanie ma same plusy – mówi Paweł Płoszaj, terapeuta Studia Sante, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
W przypadku bólu lub napięć, które przeszkadzają w codziennym życiu, należy zgłosić się do specjalisty. Istnieje bardzo wiele technik masażu, których celem jest albo relaksacja, albo walka z konkretnymi problemami. Obecnie coraz większą popularność zyskują jednak zabiegi, które specjaliści określają mianem zintegrowanych technik manualnych, których zadaniem jest uwolnienie głębokich struktur mięśniowo-powięziowych. Takie masaże poprawiają ruchomość każdego odcinka kręgosłupa, redukują kurcze mięśniowe i powięziowe, uwalniają od napięcia oraz bólu kark i plecy, ponadto wzmacniają bazę kostną i mięśniową ciała, a także dodają energii.
– Masażami są także nazywane obecnie zabiegi, które nie są masażem i które do masażu nie są nawet podobne. Mówię o bardzo głębokiej pracy z ciałem, w trakcie której dochodzimy do emocji, które są w jakiś sposób przechowywane przez ciało. Tkanka łączna ma taką właściwość, że przechowuje emocje, traumę w organizmie. Pracując technikami uwalniania mięśniowo-powięziowego, głębokimi technikami manipulacji mięśniowo-powięziowej jesteśmy w stanie uwolnić mnóstwo napięć i stresu z organizmu – mówi Paweł Płoszaj.
Tego typu masaż poprzedzony jest zawsze bardzo dokładnym wywiadem dotyczącym stanu zdrowia pacjenta. Specjalista powinien zapytać o wszystkie przebyte choroby i wypadki, doznane złamania, nawet niewielkie urazy oraz zażywane leki. Pacjenci bardzo często udają się na masaż miejsca, w którym występuje ból, tymczasem najczęściej jest to jedynie objaw problemu, podczas gdy przyczyna leży w innej części ciała, dlatego specjalista najpierw wyjaśnia, na czym polega dolegliwość pacjenta, a następnie ustala plan terapii.
Dzięki zastosowaniu specjalistycznych technik uciskowych ulgę może przynieść już pierwszy zabieg. Trwały efekt przyniosą jednak tylko systematyczne wizyty. Ich liczbę w ramach terapii ustala terapeuta.
Czytaj także
- 2025-04-15: Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata
- 2024-05-22: Siedzący tryb życia sprzyja garbieniu się. Polacy opracowali koszulkę pomagającą zachować prawidłową postawę ciała
- 2024-04-17: Skutki zbyt długich sesji gier wideo mogą być bolesne. Naukowcy rekomendują, aby nie przekraczać 3 godz. dziennie [DEPESZA]
- 2022-02-28: Hipnoterapia staje się w Polsce coraz popularniejsza. Praca nad podświadomością pomaga w realizacji celów, również zawodowych
- 2021-05-27: Liczba zwolnień lekarskich z powodu bólu pleców znacznie wyższa niż przed pandemią. Praca zdalna i brak aktywności pogłębiają problem
- 2020-09-18: Medytację dobrze rozpocząć z pomocą trenera. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć błędów i osiągnąć cel
- 2019-01-04: J. Gowin: Uczelnie w 2019 roku mogą liczyć na rekordowe środki. Same zdecydują, na co je przeznaczą
- 2018-08-24: W Polsce jest już ponad 500 ekologicznych budynków. Od przyszłego roku zacznie ich szybko przybywać
- 2017-08-31: Joanna Moro: pracuję, mam dzieci, podróżuję, więc nie mogłabym chodzić z siniakami i bandażami po operacji plastycznej
- 2016-11-10: Dzięki specjalnym technikom można w szybki i łatwy sposób zwiększyć pamięci i jej trwałość
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.