Newsy

Galaretka z wieprzowych nóżek jest najlepszym źródłem naturalnego kolagenu

2014-12-04  |  06:30
Mówi:dr inż. Tadeusz Blicharski
Funkcja:dyrektor
Firma:Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”
  • MP4
  • Kolagen nieprzypadkowo nazywany jest białkiem młodości. Zapobiega powstawaniu zmarszczek, sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna, utrzymuje w dobrej kondycji stawy, przyspiesza gojenie się ran. Lekarze zalecają więc, by ten składnik jak najczęściej włączać do swojej diety.

    Kolagen jest w tkankach łącznych tuszy świńskiej, np. słonina jest tak skonstruowana, że są w niej różne włókna kolagenowe, m.in. kuleczki tłuszczu. Osoby, które cierpią na takie schorzenia, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoporoza, powinny spożywać bardzo dużo tego białka – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr inż. Tadeusz Blicharski, dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”.

    Kolagen jest odpowiedzialny nie tylko za prawidłową pracę stawów, ścięgien i wiązadeł, lecz także w znacznym stopniu opóźnia efekty starzenia skóry. Wraz z wiekiem organizm zatraca jednak zdolność do jego odbudowy, a kiedy włókien kolagenowych jest coraz mniej, powstają zmarszczki. Z tego też względu niezwykle istotne jest uzupełnianie jego braków.

    Jeżeli mógłbym coś sugerować osobom, które mają problemy zdrowotne w tym właśnie zakresie, to proponowałbym galaretkę z nóżek wieprzowych. W nogach jest dosyć dużo stawów, dużo małych kostek, chrząstek, a tam właśnie jest ogromna zawartość kolagenu. To proste i tanie danie, a naprawdę niezwykle zasobne w ten składnik – tłumaczy dr inż. Tadeusz Blicharski.

    Kolagen jest składnikiem wielu kosmetyków, przede wszystkim kremów przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go również w chirurgii plastycznej, np. do wypełniania ust, i chirurgii oparzeń.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Ochrona środowiska

    Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

    Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

    Ochrona środowiska

    Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

    Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.