Mówi: | Daria Łukowska |
Funkcja: | dietetyk, ekspert marki Sante |
Lekkostrawne posiłki, sauna i treningi siłowe pomogą się pozbyć nadmiaru kilogramów po świętach
Nawet kilka kilogramów można przytyć w czasie świąt Bożego Narodzenia. W powrocie do dawnej wagi przed imprezą sylwestrową pomogą lekkostrawne posiłki, ubogie w cukry proste, produkty przetworzone i tłuszcze oraz treningi na siłowni. Warto skorzystać również z sauny, która oczyszcza organizm i poprawia wygląd skóry. Eksperci odradzają natomiast głodówki i diety cud, które osłabiają organizm i prowadzą do efektu jo-jo.
W czasie świąt Bożego Narodzenia większość Polaków rezygnuje ze zdrowej diety i nie liczy kalorii. Może to niestety skutkować dodatkowymi kilogramami. Przytyć można nawet 5 kg. Aby dobrze prezentować się w sylwestrowej kreacji, należy od razu po świętach wrócić do codziennego sposobu odżywiania. Niezbędne jest wykluczenie z diety produktów przetworzonych i smażonych oraz tłuszczy poddanych mocnej obróbce termicznej. Zastąpić je warto większą niż zwykle ilością warzyw.
– Poza tym warto zrezygnować z cukrów prostych na jakiś czas, bo podejrzewam, że w okresie świątecznym jednak tych ciast trochę sobie zjedliśmy. Warto więc odzwyczaić organizm od cukrów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Daria Łukowska, dietetyk, ekspert marki Sante.
Eksperci odradzają korzystanie z tzw. cudownych diet, które mają pomóc w błyskawicznym zrzuceniu nadmiaru kilogramów. Takie diety jak 1000 kalorii mają bowiem negatywny wpływ na organizm: obniżają spoczynkową przemianę materii, spowalniają metabolizm, przede wszystkim pracę tarczycy, co skutkuje większym niż zwykle apetytem. Złym pomysłem będą także głodówki, zwłaszcza jeśli nie stosowało się ich wcześniej.
– Nie warto popadać ze skrajności w skrajność, wystarczy przez te kilka dni po prostu jeść lżej. Pić dużo wody, to jest bardzo ważne dla pobudzenia organizmu do prawidłowego utrzymania wszystkich procesów i do prawidłowej przemiany materii – mówi Daria Łukowska.
W dniu imprezy sylwestrowej wiele kobiet decyduje się na głodówkę, aby zapobiec ewentualnym wzdęciom brzucha i zatrzymywaniu wody w organizmie. Efektem zazwyczaj jest spowolnienie przemiany materii i ogólne osłabienie. Dietetycy radzą, by zamiast głodówki spożywać lekkostrawne posiłki, pozbawione składników powodujących wzdęcia, np. roślin strączkowych.
– Zjedzmy coś lekkostrawnego, a wieczorem, szczególnie, jeżeli zamierzamy spożywać alkohol, pamiętajmy, żeby zjeść również więcej, aby ten alkohol się odpowiednio metabolizował – mówi Daria Łukowska.
Aby pozbyć się nadmiaru kilogramów po świętach, warto zintensyfikować aktywność fizyczną. Wskazany jest zwłaszcza regularny trening siłowy, jednak wyłącznie dla osób, które już wcześniej go uprawiały. Dla osób mniej zaawansowanych lepszym rozwiązaniem będą długie spacery. Aktywność fizyczną warto uzupełnić o seanse w saunie. Pomogą one oczyścić organizm, a przy okazji poprawią stan skóry.
Czytaj także
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-12-13: Luna: Fajną opcją jest praca w sylwestra zamiast skupiania się na zabawie. Jeszcze nie mam planów na ten czas
- 2024-12-16: Krystian Ochman: Zawsze odrzucałem różne propozycje na sylwestra, ale teraz wezmę udział w wyjątkowym koncercie. Stworzę duet z moim dziadkiem
- 2024-12-17: Wiktor Dyduła: W sylwestra po raz pierwszy będę pracował jako muzyk, a nie kelner
- 2024-11-14: Artur Barciś: Wystawy sklepowe są już świąteczne – to jest biznes. Jednak kolędy słuchane od listopada zaczynają się nudzić
- 2024-11-29: Joanna Kurowska: Okres świąteczny daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i jest takim powrotem do dzieciństwa. Nie czepiam się tego, że ktoś dekoruje swój dom już w listopadzie
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-08-30: Katarzyna Cichopek: Mamy z Maciejem tyle zajętości związanych z produkcjami Polsatu, że musieliśmy zrobić sobie przerwę od naszego podcastu
- 2024-08-20: Upały wyzwaniem w transporcie żywności. W zwykłych samochodach dostawczych może być nawet 50°C [DEPESZA]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.