Komunikaty PR

1 lutego - Nowy Rok w wersji azjatyckiej

2022-02-01  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt
Kaja Pomiankiewicz
Agencja Od kuchni

Chodakowska 12
03-826 Warszawa
kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co| |kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co
+48 665 113 144
www.odkuchni.co

Gdy my już dawno odłożyliśmy na bok sylwestrowe kreacje, wielu Azjatów dopiero przygotowuje się do przywitania nadchodzącego Nowego Roku. Jak to możliwe? Zgodnie z kalendarzem księżycowym nastąpi on we wtorek, 1 lutego. Dziś rozpoczyna się także Rok Tygrysa, czyli chińskiego znaku zodiaku kojarzonego z siłą i odwagą. O tym, jak mieszkańcy Azji obchodzą to święto, opowiada Linh Ziółkowska, Managerka Wi-Taj, warszawskiej restauracji specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

3w1: Tết, Nowy Rok i Święto Wiosny

Trzy nazwy, jedno święto – tak można podsumować uroczystości, które już niebawem rozpoczną się na wschodniej półkuli. Święto Tết, czyli wietnamski wyznacznik rozpoczęcia Nowego Roku, to zgodnie z chińskim kalendarzem dzień Święta Wiosny. Uroczystości te wypadają ruchomo w styczniu bądź lutym. W tym roku główne święto celebrowane jest pierwszego dnia drugiego miesiąca zgodnie z naszym, gregoriańskim kalendarzem. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, Managerka restauracji Wi-Taj:

Bez względu na to, na którą z okazji kładzie się większy nacisk, najważniejsze w tym czasie jest zjednoczenie z rodziną, szczególnie z tymi członkami, którzy na co dzień przebywają z dala od najbliższych. Z tego względu na kontynencie azjatyckim okres drugiej połowy stycznia wiąże się z intensywnymi migracjami i powrotami do rodzinnych domów.

Warto dodać, że podobnie jak u nas, obchody Nowego Roku rozpoczynają się już w sylwestrowy wieczór, azjatyckie Święto Tết również startuje w przeddzień najważniejszych uroczystości. Co więcej, obchody Nowego Roku w kalendarzu księżycowym trwają kilka kolejnych dni.

Zarówno przygotowania do obchodów Święta Tết jak i jego trwanie to szczególny czas dla mieszkańców Wietnamu. W tym roku na tę okoliczność od 31 stycznia do 3 lutego wypadają dni wolne od pracy. Dzięki temu rodziny mogą prawdziwie nacieszyć się swoją obecnością i wspólnym wkraczaniem w nowy etap życia – mówi Ziółkowska.

Tańce smoka, karaoke i czerwone koperty

Przełom starego roku i Święta Wiosny bogaty jest w liczne zwyczaje. Jedną z atrakcji przygotowywanych na ostatni dzień starego roku są na przykład wietnamskie tańce smoka, który jest symbolem Święta Tết. A jak wyglądają kolejne świąteczne dni w azjatyckim stylu?

Nowy Rok nie mógłby się odbywać bez głośnych fajerwerków i radosnych zabaw. Domeną Wietnamczyków jest też urządzanie karaoke, do którego obowiązkowym zestawem w wielu domach jest mikrofon oraz wedle preferencji zielona herbata lub lokalne trunki – dodaje Ziółkowska.

Zgodnie z tradycją na ulicach odbywają się huczne parady, zaś w domach bliscy gromadzą się na uroczystych kolacjach, obdarowując się pieniędzmi zamkniętymi w symbolicznych czerwonych kopertach. Kolor ten jest uznawany za najpomyślniejszy w chińskiej kulturze, dlatego w różnych postaciach towarzyszy on obchodom tych świąt. Króluje on również w dekoracjach, którymi zdobione są ulice, latarnie oraz domy. Podczas gdy my próbujemy wytrwać kolejne tygodnie w noworocznych postanowieniach i cieszymy się trwającym karnawałem, Azjaci doświadczają upragnionego wypoczynku, uroczystych wizyt w świątyniach oraz radosnego ucztowania w gronie rodziny i przyjaciół.

2022 Rokiem Tygrysa

Wraz z Nowym Rokiem w Azji zmienia się również znak zodiaku, który towarzyszy kolejnym 12 miesiącom kalendarza chińskiego. W nadchodzącym 2022 roku symbolem będzie tygrys – jeden z dwunastu zwierząt cyklicznie pojawiających się w azjatyckim kalendarzu. Wśród pozostałych są: szczur, bawół, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies oraz świnia. Tygrys patronujący wszystkim osobom urodzonym w 2022 roku jest symbolem siły, śmiałości i odwagi. 

Zgodnie z wierzeniami, osoby urodzone w Roku Tygrysa cechuje duża aktywność, ambicje oraz przywódczy charakter lubiący ducha rywalizacji i nowe wyzwania. Mogę zdradzić, że taka właśnie jest szefowa restauracji Wi-Taj, która również urodziła się w roku, gdy królował tygrys – komentuje Ziółkowska.

Znaki zodiaku są istotnym elementem kultury azjatyckiej. Uznaje się bowiem, że z danym symbolem łączą się również szczęśliwe kolory, dni tygodnia czy też pomyślne liczby. Jednak podobnie jak w bliskim nam europejskim wydaniu astrologii, trudno o horoskopową spójność. Miejmy nadzieję, że wszystkim „tygrysom” ten rok przyniesie wiele miłych chwil i pozytywnych niespodzianek.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Od kuchni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.