Biżuteria Kolekcjonerska
Pierścionek zaręczynowy z diamentem? Nie tylko. Kamienie takie jak rubiny, szafiry, szmaragdy oraz ostatnio bardzo popularne topazy, akwamaryny, cytryny czy granaty znalazły się na liście modnych kamieni zaręczynowych. Wyjątkowe pierścionki oglądać można na wystawie w DESA Unicum, a już 23 lutego wylicytować na aukcji. Obok nich pojawią się inne, najpiękniejsze dzieła sztuki jubilerskiej jak m.in. bransoleta z diamentami z końca XIX wieku czy biżuteria ze szmaragdami.
Od lat 50. XX wieku najczęściej wybieranymi kamieniami na zaręczyny są diamenty. Jednak według najnowszych doniesień analityków obserwujących rynek zaręczynowy rok 2021 przynosi znaczne zmiany w trendach mody biżuteryjnej. Bezsprzecznie królują pierścionki z dużym i drogim diamentem, lecz tym razem nie z pojedynczym kamieniem, lecz w otoczeniu drobnych diamentów tworzących wokół niego obwódkę. Kolejną wersją, tym razem dla osób preferujących drobne formy biżuteryjne, są pojedyncze diamenty w szlifie fantazyjnym na cienkiej, często z motywem floralnym, obrączce. Modne są również ciężkie sygnety i pierścionki z kolorowymi kamieniami. Wszystkie rodzaje można zobaczyć i wylicytować w DESA Unicum. Jednym z najciekawszych obiektów jest pierścionek z czternastoma diamentami z pierwszej połowy XX wieku. Uwagę zwraca również pierścionek z rozetą diamentową z końca XIX wieku, a także sygnety z oliwinem i cytrynem.
Niezwykle wyjątkową biżuterią jest również bransoleta tenisowa, wykonana na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. W dawnych czasach ten typ biżuterii był symbolem wiecznej miłości. Swą obecną nazwę zawdzięcza zdarzeniu na korcie tenisowym. W 1987 roku na międzynarodowych mistrzostwach w tenisie ziemnym, światowej sławy tenisistka Chris Evert podczas meczu przypadkowo zerwała swoją bransoletę z diamentami. Z tego powodu postanowiono przerwać rozgrywkę na czas zebrania elementów ozdoby. Od tego zdarzenia ten rodzaj biżuterii stał się niezwykle popularny.
Zobaczyć można również wyjątkowy, platynowy komplet w typie edwardiańskim ze szmaragdami i diamentami, wykonany ręcznie w 2 połowie XX wieku. Szmaragdy to najpiękniejsze i najciekawsze kamienie, bardzo poszukiwane i cenne. Ciekawy jest również naszyjnik z demantoidami. To bardzo rzadkie kamienie z grupy granatów, które charakteryzują się ognistym błyskiem podobnym do lśnienia diamentów. Odkryto je w połowie XIX stulecia w Rosji w górach Ural. Demantoidy występują również w innych częściach świata, np. w Europie czy Afryce, lecz te z Rosji należą do najbardziej wartościowych.
Wszystkie obiekty 23 lutego zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”: 9-23 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”: 23 lutego 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/bizuteria-dziela-sztuki-jubilerskiej-xix-xx-wieku-23-lutego-2021/

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.