Komunikaty PR

Błonnik - niedoceniany sprzymierzeniec zdrowia

2021-11-17  |  18:00

Błonnik pokarmowy należy do jednych z najważniejszych składników żywieniowych, niestety jego rola nadal nie jest w pełni doceniana. Mimo, że tendencja się powoli zmienia i rośnie świadomość dotycząca jego roli w naszym organizmie, nadal przez wiele osób nie jest uznawany za ważny element codziennego jadłospisu.

 

Czym jest błonnik i jaką rolę pełni w organizmie?

 

Błonnik to inaczej włókno pokarmowe. Mimo iż nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym i nie ulega wchłanianiu do krwioobiegu, pełni niezwykle istotną funkcję w naszym życiu. Jego szerokie działanie prozdrowotne zostało udokumentowane licznymi badaniami klinicznymi. Udowodniono, że wywiera pozytywny wpływ na wiele procesów metabolicznych i fizjologicznych. Ponadto jest zaliczany do grupy tzw. prebiotyków, czyli składników, które nie ulegają trawieniu, ale znacznie pobudzają wzrost i aktywność korzystnych dla organizmu bakterii obecnych w jelicie grubym. Dzięki temu wyraźnie poprawia przemianę materii, obniża poziom cukru we krwi, zapobiega chorobom krążenia i przewodu pokarmowego.

 

Ile błonnika powinniśmy spożywać codziennie?

 

Błonnik powinniśmy dostarczać do naszego organizmu w codziennej diecie, wybierając produkty bogate właśnie w ten składnik. Do takich należą: warzywa strączkowe i kapuściane, jabłka, banany, gruszki, suszone morele czy płatki owsiane. Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zalecane dzienne spożycie błonnika u osób dorosłych powinno wahać się między 20, a 40 g. Wydaje się, że to niewiele, jednak, aby dostarczyć sobie 40 g błonnika, musielibyśmy zjeść około 15 jabłek. Mimo iż naturalne źródło błonnika uznawane jest za najlepsze, to trudno jest dostarczyć sobie optymalną ilość błonnika codziennie.

 

Wspomóż się suplementacją!

 

Wprowadzając w życie zasady zbilansowanego żywienia warto wspomóc się odpowiednią suplementacją. Połączenie zdrowej diety ze wsparciem najwyższej jakości, naturalnych suplementów, które pomagają uzupełniać niedobory, to droga do osiągnięcia sukcesu.

 

DuoLife Fiber to suplement diety dostępny zarówno w formie płynnej, jak i w wygodnych do rozpuszczenia saszetkach. Forma płynna to aż 4,3 g błonnika w 50 ml produktu, zaś jedna saszetka dostarczy nam 8g tego składnika. Jego bogaty skład pozwala na wygodne i szybkie uzupełnienie niedoboru błonnika w diecie. Produkty te są skomponowane z najwyższej jakości naturalnych surowców, a działanie prozdrowotne zawartych w nim składników zostało udokumentowane badaniami klinicznymi. Dodatkowo DuoLife Fiber może się pochwalić w 100% naturalnym składem, wzbogaconym o komponenty na bazie ekstraktów roślinnych, wspierających przyswajanie składników odżywczych z przewodu pokarmowego oraz walkę z procesami zapalnymi w jelicie.

 

W czasach, gdy żywność często jest skażona pestycydami i antybiotykami, a zawartość składników odżywczych jest znacznie niższa niż jeszcze kilkanaście lat temu, warto uzupełniać te niedobory w najlepszy z możliwych sposobów - korzystając ze sprawdzonych produktów, które łączą mądrość natury z najnowszymi odkryciami nauki. Takim rozwiązaniem jest DuoLife Fiber.

 

Więcej informacji znajdziesz na: myduolife.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.