Komunikaty PR

Co czytali Polacy w 2020 roku? Który tytuł zostanie Książką Roku?

2021-02-03  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Kozakiewicz
lubimyczytać.pl

Juliusza Słowackiego 45
60-521 Poznań
m.kozakiewicz|lubimyczytac.pl| |m.kozakiewicz|lubimyczytac.pl
518839665
https://lubimyczytac.pl/

Przez cały luty można oddawać głosy w Plebiscycie Książka Roku 2020. Wśród nominowanych znajdują się książki 93 polskich i 147 zagranicznych autorów, w tym m.in. Joanny Bator, Wojciecha Chmielarza, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Harlana Cobena, Jojo Moyes, Guillaume Musso, Stephena Kinga czy J.K. Rowling. Czytelnicy wybiorą najlepsze literackie tytuły w 13 kategoriach, a także wskażą fundacje i stowarzyszenia, które otrzymają ćwierć miliona złotych wsparcia od Allegro.

Czytelnicy mają głos
Plebiscyt “Książka Roku 2020 lubimyczytac.pl i Allegro” to już szósta edycja największego w Polsce głosowania czytelników na ich ulubione tytuły. W ubiegłorocznej edycji internauci na swoich faworytów oddali imponującą liczbę ponad 250 tysięcy głosów. Jak będzie w tym roku? O tym przekonamy się podczas ogłoszenia wyników już 8 marca. Jest to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że na wyróżnienia przekłada się realne uznanie publiczności wyrażone podczas głosowania. Dzięki temu nagrody mają bardzo duże znaczenie dla miłośników książek, a także środowiska literackiego, które od lat wspiera plebiscyt.

W roku 2020 społeczność lubimyczytać.pl oceniała w każdej minucie 5 książek, a nowa opinia pojawiała się w serwisie co minutę i 19 sekund. W sumie w serwisie czytelnicy wystawili już przeszło 25 mln ocen oraz napisali 2,5 mln opinii. To dzięki ich zaangażowaniu i wspólnie z nimi możemy już po raz szósty organizować największy plebiscyt czytelników w Polsce. Przed nami kolejna edycja Plebiscytu na Książki Roku. Nominowane tytuły były najchętniej czytane i najlepiej oceniane przez Internautów w trudnym roku 2020. To lista 245 wartościowych powieści, które pomogły czytelnikom przetrwać ciężkie chwile minionego roku, niejednokrotnie odrywając ich od przytłaczającej codzienności. Teraz wspólnie wybierzemy i wyróżnimy te książki, którym zdaniem czytelników należy się miano Książek Roku 2020 - opowiada Izabela Sadowska, prezes serwisu lubimyczytac.pl.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy również kampania, w której do czytania i udziału w głosowaniu zachęcają m.in. aktorka Anna Dereszowska, muzyk Wojtek Mazolewski, aktor Tomek Ciachorowski, osobowość telewizyjna Robert Makłowicz, a także dziennikarka i autorka cyklu “ĄĘ” Kamila Kalińczak i fotograf Michał Wilczewski znany jako “Wujaszek Liestyle”.

Wsparcie dla środowiska literackiego

Organizatorzy, tak jak w poprzednim roku, wyniki plebiscytu zamierzali ogłosić na uroczystej gali, niestety z racji trwającej pandemii plany uległy zmianie. Wyniki zostaną ogłoszone w formie filmu w serwisie lubimyczytać.pl, a także w Allegro. Natomiast zamiast gali, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Szósta edycja plebiscytu będzie wyjątkowa ze względu na charytatywny aspekt wydarzenia. Internauci obok głosów na Książki Roku, wybiorą Fundację/Stowarzyszenie Roku 2020, a Allegro przekaże kwotę 250 tys. zł, która zasili konta wybranych fundacji i stowarzyszeń. Nominowane w tej kategorii są podmioty, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz branżę książki w czasie pandemii COVID-19. W głosowaniu udział biorą: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja “ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Powszechnego Czytania, Stowarzyszenie Unia Literacka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Focus na książki

Kategoria “Książki” na Allegro jest niezwykle obszerna i oferuje różnorodny wybór - od fantastyki przez literaturę piękną po kulinaria. Miłośnicy czytelnictwa znajdą tam również gadżety związane ze światem książek. W 2020 roku Polacy kupili na Allegro aż 18 milionów książek - to średnio 35 książek sprzedanych na minutę. Cieszymy się, że możemy być partnerami ogólnopolskiego plebiscytu i wesprzeć fundacje działające na polu czytelnictwa i literatury konkretną kwotą - mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro.

W poprzednim roku użytkownicy Allegro szczególnie chętnie sięgali po książki dziecięce i młodzieżowe. Oprócz tego na podium znalazła się także beletrystyka - w tej kategorii najczęściej wybierano literaturę piękną. Poza tym niezmiennie użytkownicy kupują także podręczniki - ta kategoria znalazła się na trzecim miejscu pod względem popularności.

Głosy można oddawać od 1 do 28 lutego 2020 pod adresem: https://lubimyczytac.pl/plebiscyt. Wybierzmy razem Książki Roku 2020!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: lubimyczytać.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City Biuro prasowe
2024-06-21 | 11:21

Złap lekturę na urlop, czyli Wielki Antykwariat po raz kolejny w Blue City

Choć wydawać by się mogło, że sztuka czytania, wciąż znajdą się tacy, którzy cenią wieczór czy urlop z książką. Jednak oprócz miłośników nowości i
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.