Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka – redaktorka naczelna Czwórki porozmawia z autorkami i autorami literatury Young Adult o wirtualnych korzeniach, fandomach oraz kręgach czytelniczych.
- Większość uwielbianych przez czytelniczki i czytelników pisarek nurtu young adult stawiała pierwsze kroki na Wattpadzie. Ta platforma przyczyniła się również do stworzenia społeczności osób piszących i czytających. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu podczas kolejnej dyskusji z cyklu Czwórka x Big Book Młode głosy. Data spotkania też nie jest przypadkowa – 29 października to Światowy Dzień Internetu – mówi Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka – redaktorka naczelna Czwórki.
Wśród zaproszonych m.in. Natalia Fromuth - autorka książek, m.in. „Let Me in" i „Każdego lata płakałam", debiutowała na Watpadd. Jej pierwsze opowiadanie „Perfectly Wrong" szybko doczekało się 2 mln wyświetleń; Julia Świtkiewicz, która swoją przygodę z literaturą rozpoczęła od podkradania siostrze książek Stephanie Meyer i Lucy Maud Montgomery. „Bruises of the heart" było jej debiutem literackim i manifestem niezadowolenia ze współczesnego świata.
W wydarzeniu wezmą także udział zaproszeni eksperci i ekspertki. Podczas debaty obecni będą m.in. Magdalena Bigaj, twórczyni i prezeska Fundacji Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, medioznawczyni, edukatorka higieny cyfrowej, autorka książki „Wychowanie przy ekranie"; Karol Jachymek, ekspert edukacji, kultury młodzieżowej, komunikacji w social mediach, kulturoznawca i filmoznawca, wykładowca w SWPS, autor książki „Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w Internecie"; Lena Pięniewska – Bem, wokalistka, aktorka, kompozytorka, z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie humanistycznym. Wspiera twórców w rozumieniu mechanizmów działających wokół zawodu artysty; Izabela Szylko, pisarka, reżyserka, scenarzystka i dziennikarka, nauczycielka na kursach literackich „Maszyna do pisania”.
Chętni do wzięcia udziału w debacie mogą to zrobić na trzy sposoby:
- osobiście w Big Book Cafe, ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie, gdzie odbywać się będzie debata,
- na żywo na antenie Czwórki
- podczas transmisji na Facebooku Czwórki i Big Book Cafe.
Wspólna inicjatywa Czwórki i Big Book, czyli seria debat „Młode głosy”, ma na celu zainspirowanie młodych ludzi do odkrywania literatury. W tym roku zaplanowano łącznie cztery spotkania, podczas których twórcy i twórczynie, pasjonaci literatury, eksperci, a także przedstawiciele branży wydawniczej oraz słuchacze Czwórki będą dzielić się swoimi refleksjami, spostrzeżeniami i miłością do książek.
Partnerem wydarzeń jest m.st. Warszawa, które dofinansowuje debaty w Stałym Programie Kulturalnym. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.