Komunikaty PR

Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek

2024-09-20  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

Można tu posłuchać wierszy i przeczytać je na wielkiej scenie. To największe wydarzenie poetyckie na Górnym Śląsku! Już w sobotę, 21 września, do Chorzowa zjadą poeci i poetki z całego kraju. Wszystko za sprawą odbywającego się tam Portu Poetyckiego, który w tym roku ma mocny śląski akcent.

– Jeszcze kilka lat temu byliśmy kameralną imprezą. Dziś Port Poetycki to literacki festiwal, który do Chorzowa przyciąga tłumy miłośników liryki. Na jednej scenie gościmy zarówno uznane nazwiska, jak i debiutantów, dla których stajemy się miejscem pierwszego poważnego występu – mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka Portu Poetyckiego. – Ale Port to nie tylko wielogodzinne czytanie wierszy. Impreza daje wgląd w cały przekrój polskiej poezji współczesnej, ukazując różne nurty, głosy i dykcje, często zaskakujące. Jest to także wydarzenie, które integruje środowisko oraz umożliwia czytelnikom bezpośredni kontakt z autorami – dodaje.

Tegoroczny Port Poetycki składa się aż z ośmiu części. Rozpocznie się już o godz. 11:00 jedynymi na Śląsku Targami Książki Poetyckiej, które zgromadzą osiem oficyn wydających poezję. Targom towarzyszyć będą spotkania z poetkami i poetami, w tym m.in. z Piotrem Gajdą, Olgerdem Dziechciarzem, Katarzyną Zwolską-Płusą, Karoliną Kułakowską, Ka Klaklą, Anetą Kamińską, Joanną Paulą Oklińską, Olgą Juskowiak, Katarzyną Nandzik, Joanną Pawlik, Rafałem Gawinem i Jackiem Bierutem. Spotkania potrwają do około godz. 15:00, kiedy to rozpoczną się warsztaty z poetką Elżbietą Lipińską.

Na godz. 16:30 zaplanowano natomiast część główną Portu, podczas której na scenie zaprezentują się goście specjalni. Wśród nich Elżbieta Lipińska – autorka sześciu książek poetyckich oraz laureatka Tyskiej Zimy Poetyckiej. Na scenie usłyszymy też urodzonego w Katowicach Stanisława Kalinę Jaglarza – songwritera i poetę, nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Silesiusa za tom „gościć sójki”, wydany przez Bibliotekę Śląską. Mocny śląski akcent zapewni Jacenty Dżojcok, poeta i slamer, tworzący w języku śląskim. W „Sztalugarnii” Agaty Chyłek, części poświęconej artystom sztuk wizualnych, pojawi się natomiast Andrzej Ciołek. Prezentacji twórcy towarzyszyć będzie wystawa jego prac.

– W tym roku postawiliśmy na ciekawe i bardzo różnorodne głosy z Dolnego i Górnego Śląska. Na scenie nie zabraknie więc wierszy mocno lirycznych, jak i zaangażowanych, poezji o przyrodzie, ale także utworów po śląsku. To zróżnicowanie jest siłą Portu – mówi Jacek Dudek, współorganizator. Widać to także w pozostałych częściach imprezy. W Magazynie Wierszy oraz w otwartym zwłaszcza na debiutantów Hyde Parku czytać będzie w tym roku aż 76 autorek i autorów, reprezentujących różnorodne środowiska poetyckie. W przerwie na scenie wystąpi natomiast zespół FrazeR – pięcioosobowa grupa, której brzmienie łączy pop i rock.

Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Wydarzenie jest otwarte dla każdego. Impreza odbywa się na terenie Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka” w Chorzowie. Wydarzeniu patronują: Miasto Chorzów, Chorzów Miasto Kultury, Szlak Zabytków Techniki, Sztygarka, Sztyg.Art oraz Dom Pracy Twórczej „Macondo”.

 

źródło: Port Poetycki

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.