O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne perspektywy inspirowane literaturą Young Adults. Transmisja debaty z Big Book Cafe na antenie radiowej Czwórki, streaming video na Facebooku stacji. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Start o godz. 18.00!
- Literatura Young Adult wciąż jest jednym z najgorętszych tematów, a jej popularność jest ogromna. W trzeciej debacie chcemy skierować naszą uwagę na powody, skąd jest tam tyle agresji, zważywszy na wiek czytelniczek/czytelników, które/którzy po nie sięgają – zwraca uwagę Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Czwórki.
Dramy, toksyczne relacje, psychiczne turbulencje. Gdzie leżą granice opisów przemocy w literaturze Young Adult i kto powinien brać odpowiedzialność za brutalne treści? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będą autorki, ekspertki i eksperci oraz publiczność zgromadzona w Big Book Cafe. Wśród gości m.in. pisarka Katarzyna Barlińska [P.S. Herytiera Pizgacz], urzędnik i działacz Konrad Ciesiołkiewicz, edukatorka i specjalistka pomocy dzieciom Lucyna Kicińska oraz pedagog społeczny Filip Jach.
Chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu zapraszamy do Big Book Cafe, ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie 19 listopada o godz. 18.00. Jeśli nie możesz pojawić się osobiście, by móc wyrazić swoje zdanie na żywo podczas audycji, to możesz to zrobić poprzez media społecznościowe Czwórki. Zapraszamy do wspólnej dyskusji!
- Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
- Partnerem serii debat „Młode głosy” jest m.st. Warszawa, które dofinansowuje je w Stałym Programie Kulturalnym.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.